تابلو اعلانات بستن این دسته بندی

:: طراحی محوطه و فضای سبز با نرم افزار Deluxe :: برای مشاهده آموزش اینجا کلیک کنید.

:: آموزش اتوکد ۲۰۱۲ مقدماتی - سطح دو :: برای مشاهده آموزش اینجا کلیک کنید.

:: طرح تقویت واژگان انگلیسی یا 504 واژه ضروری :: برای شرکت در طرح تقویت واژگان انگلیسی با استفاده از 504 واژه ضروری اینجا کلیک کنید.

:: آموزشگاه CEH :: آموزش و پیشرفت گروهی مدرک CEH (هک قانونمند) . برای شرکت در این طرح اینجا کلیک کنید.

:: Steganography Challenges (Number 8) :: برای شرکت در مسابقه استگانوگرافی اینجا کلیک کنید.


پیپرز
تبلیغات شما در این مکان

صفحه 6 از 15 نخستنخست ... 45678 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 51 به 60 از 143

موضوع: سرطان

 1. #51

  آقا طـــــــــــــــــــــــه

  Taha آواتار ها


  رشته کارشناسی
  مهندسی شیمی
  پوینت
  6,136
  نوشته های وبلاگ
  1
  ارسال تشكر
  7,353
  تشكر شده 18,753 بار در 4,233 پست
  تومورهای هیپوفیز
  تومورهای هیپوفیز رشد غیرطبیعی در غده هیپوفیز که باعث فعالیت بیش از معمول سایر غدد درونریز میگردد. تومورهای هیپوفیز ممکن است خوشخیم و یا بدخیم باشند، ولی حتی در صورت بدخیم بودن نیز این تومورها بهندرت به سایر نواحی بدن گسترش مییابند. تومورهای هیپوفیز در هر دو جنس و در همه سنین دیده میشوند، ولی در سنین ۵۰-۳۰ سال شایعترند.
  ● علایم شایع:
  ▪ سردرد در ناحیه پیشانی
  ▪ تهوع و استفراغ
  ▪ تشنج
  ▪ آبریزش بینی
  ▪ تشنگی بیش از معمول
  ▪ تغییرات در قاعدگی
  ▪ افزایش وزن توجیهنشده
  ▪ عقبافتادگی رشد یا رشد بیش از حد در کودکان
  ▪ قند خون پایین
  ▪ فشار خون پایین
  ▪ از دست رفتن دید محیطی
  ▪ علایم اختلالات سایر غدد درونریز
  ▪ تاری دید، دوبینی، منگی یا افتادگی پلک ناشی از فشار تومور بر روی اعصاب چشم
  ● علل بیماری:
  علت این تومورها ناشناخته است، ولی برخی انواع آنها ممکن است ناشی از یک صفت ژنتیکی غالب باشند.
  ● عوامل افزایشدهنده خطر:
  شناخته.
  ● پیشگیری:
  پیشگیری خاصی ندارند.
  ● عواقب موردانتظار:
  اگر تومور به خارج از هیپوفیز گسترش نیافته باشد با جراحی قابل علاج است. در صورت گسترش به سایر نواحی بدن معمولاً عوارض کشنده مورد انتظار است.
  ● عوارض احتمالی:
  ▪ از دست رفتن حس بویایی
  ▪ عدم تعادل هورمونی شدید
  ▪ عوارض زیر ممکن است پس از جراحی تخفیفیافته و یا معکوس گردند: کوری
  ● درمان:
  بررسیهای تشخیصی ممکن است شامل آزمایشهای مایع مغزی نخاعی و خون، رادیوگرافی جمجمه، سیتیاسکن یا امآرآی مغز، آنژیوگرافی و بررسیهای بینایی باشد. درمان ممکن است شامل جراحی بهمنظور برداشت تومور، اشعهدرمانی. هورموندرمانی و یا ترکیبی از این سه درمان باشد. این بیماران باید از دستبند یا گردنبند هشداردهنده طبی که نشاندهنده کمبودهای هورمونی آنها و راه درمانی مناسب آن باشد، استفاده کنند.
  ● داروها:
  ▪ مسکنها
  ▪ داروهای ضدسرطان
  ▪ داروهای هورمونی بهعنوان جایگزین کمبودهای هورمونی برای تمام عمر که ممکن است مکرراً نیاز به تنظیم مقدار مصرف آنها باشد.
  ● فعالیت:
  پس از جراحی بهتدریج فعالیتهای طبیعی خود را از سر بگیرید.
  ● رژیم غذائی:
  رژیم خاصی نیاز نیست.
  ● در این شرایط به پزشک خود مراجعه نمائید:
  ▪ عود هریک از علایم
  ▪ ترشح شفاف از بینی
  ▪ خونریزی از محل جراحی
  ▪ علایم عفونت عمومی، نظیر تب، لرز، درد عضلانی و سردرد
  ▪ اگر شما یا یکی از اعضای خانواده تان دارای علایم تومور هیپوفیز باشید.
  ● اصول تشخیصی
  ▪ کمکاری غده هیپوفیز: کاهش ترشح یک یا چند عدد از هورمونهای محرک ترشح، از هیپوفیز.
  ▪ سندرم افزایش ترشح هیپوفیز: آکرومگالی و ژیگانتیسم، بیماری کوشینگ، آمنوره، گالاکتوره
  ▪ نقایص بینائی: بهصورت تیپیک همیآنوپیهای دوطرفهٔ تمپورال رخ میدهد.
  ▪ گسترش به ناحیهٔ بالای زینترکی که توسط MRI مشخص میشود.
  آدنومهای هیپوفیز برحسب اندازهٔ آنها به میکرودآدنومها که کمتر از یک سانتیمتر قطر دارند و ماکروآدنومها با قطر بالای یک سانتیمتر تقسیمبندی میشوند.
  ● علائم بالینی
  آدنومهای فعال از لحاظ اندوکرین سندرمهای مشخصی را ایجاد میکنند و تومورهای بزرگتر ممکن است سبب تابلوئی مخلوط از افزایش ترشح هورمونی و کمکاری هیپوفیز گردند. از آنجائیکه ترشح تومور ممکن است متناسب با اندازه آن نباشد، آدنومهای فعال از لحاظ اندوکین توسط اندازهگیریهای هورمونی و تائید رادیولوژیک که عمدتاً با MRI میباشد، تشخیص داده میشوند. اختلالات اندوکرینی در آدنومهائی که هورمون ترشح نمیکنند ناشی از کمکاری هیپوفیز میباشد. هورمونهای LH, FSH, GH در مراحل اولیه متأثر میشوند و TSH و ACTH در مراحل دیررس افت خواهند کرد. گاهی اوقات آدنومهای هیپوفیزی ممکن است قبل از تأثیر گذاشتن مستقیم روی ساختمانهای بالای زینترکی بهخارج زینترکی گسترش یافته و سبب ایجاد تودههای داخل جمجمهای و بزرگ گردند ولی بهطور تیپیک اولین تظاهر این تومورها اختلال بینائی است که ناشی از گسترش رو به بالای تومور و فشار بر عصب و کیاسمای بینائی میباشد. در ۹۰% بیماران با درگیری بینائی، این درگیری بهصورت گونهای از بال تمپورال همیآنوپی میباشد که در واقع گرفتاری در میدانهای تمپورال هر دو چشم است. هیپرپرولاکتینمی شایعترین علت آمنوره - گالاکتوره است و اغلب خانمهای جوان با این تابلوی بالینی دارای میکروآدنومی هستند که پرولاکتین ترشح میکند. آدنومهای هیپوفیز در مردان شیوع کمتری دارد ولی میتواند سبب ناتوانی جنسی و کاهش میل جنسی شوند.
  ● تشخیصهای افتراقی
  MRI امروزه با مقاطع کورونال و ساژیتال خود میتواند تقریباً تمام تومورهای داخل زین ترکی حتی کوچکترین آنها که کمتر از ۲ میلیمتر قطر دارند را نشان دهد و همینطور گسترش تومور به خارج زین ترکی را هم مشخص میسازد.بقیهٔ تودهها از جمله کرانیوفارژومها و آنوریسمهای بزرگ هم میتوانند مشابه آدنومهای غیرفعال از لحاظ هورمونی باشند ولی MRI قادر به افتراق این موارد از یکدیگر میباشد. هیپرپرولاکتینمی میتواند ناشی از داروهای خاصی باشد (مثل فنوتیازینها) و یا اینکه شامل اختلالات اندوکین دیگر مثل هیپوتیروئیدی هم باشد.
  ● درمان
  میکروآدنومهای ترشحکنندهٔ پرولاکتین باید توسط جراحی میکروسکوپی از طریق استخوان اسفنوئید خارج گردند، تنها مواردیکه خیلی بزرگ باشند احتیاج به کرانیوتومی دارند. برای بیمارانی که دارای میکروآدنوم هستند و تمایل به حاملهشدن دارند، جراحی میکروسکوپی از راه اسفنوئید نتایج بسیار خوبی داشته است. درمان غیرجراحی، شامل تجویز نامحدود بروموکریپتین بههمراه روشهای جلوگیری از بارداری و پیشگیری دقیق و منظم میباشد.درمان اولیهٔ آکرومگالی و بیماری کوشینگ، جراحی از طریق اسفنوئید میباشد و رادیاسیون برای تومورهائی که بهطور کامل قابل خارجساختن نمیباشند، بهکار میرود.

  پایگاه اطلاع رسانی پزشکی ایران سلامت
  آینده کتابی است که امروز می نویسی!
  چیزی بنویس که در آینده از خواندن آن لذت ببری...

 2. # ADS
  Circuit advertisement
  تاریخ عضویت
  Always
  نوشته ها
  Many
   

 3. #52

  آقا طـــــــــــــــــــــــه

  Taha آواتار ها


  رشته کارشناسی
  مهندسی شیمی
  پوینت
  6,136
  نوشته های وبلاگ
  1
  ارسال تشكر
  7,353
  تشكر شده 18,753 بار در 4,233 پست
  خاموش و مرگبار
  سرطان روده بزرگ بهعنوان یک بیماری شایع و در عین حال قابل پیشگیری، همواره توجه مراکز سلامت و بهداشتی سراسر دنیا را بهخود جلب کردهاست.
  این سرطان دومین علت مرگ در اثر سرطانها را بهخود اختصاص داده است. اکثر موارد سرطان روده در کشورهای غربی تحت عنوان سرطان رودهای منفرد و بعد از ۵۰ سالگی بروز میکند. در سالهای اخیر در کشور ما آمارهای بهدست آمده از سرطان روده نشان میدهد که حدود ۳۰ الی ۴۰ درصد موارد این سرطان در سنین پایینتر از ۵۰ سال بوده و سابقه خانوادگی مثبت از نظر وجود سرطانهای غیررودهای و همچنین رودهای در بین افراد مبتلا بیشتر است و این خود مؤید وجود الگوی اپیدمیولوژی متفاوت با کشورهای غربی دارد.
  توجه ویژه کشورهای غربی به امر بیماریابی و پیشگیری از سرطان کولون باعث کاهش چشمگیری در میزان مرگ و میر براثر سرطان روده در این کشورها شده است. از هر ۱۸ نفر یک نفر به سرطان روده مبتلا شده و نیمی از افراد مبتلا در نتیجه بیماری از بین میروند.
  طبق برآورد سازمان بهداشت جهانی سالانه حدود ۸۷۵هزار مورد جدید به بیماران اضافه میشود. براساس آمار اداره سرطان مرکز مدیریت بیماریها در سال ۸۴ در ایران، تعداد موارد بروز سرطان کولورکتال ۴۰۵۶ مورد بوده که این تعداد ۳/۷درصد کل موارد سرطان را شامل میشود، این سرطان مقام چهارم را در بین کل بیماریهای سرطانی و مقام دوم را در بین سرطانهای دستگاه گوارش (بعد از معده) دارد. این سرطان در زنان در رتبه سوم و در مردان در رتبه پنجم قرار گرفته است. آمارها نشان میدهد شیوع بیماری در کشور ما رو به افزایش و بهعنوان یکی از مهمترین سرطانها در هر دو جنس مطرح است.
  ● انواع سرطان روده
  ▪ سرطان روده بزرگ را میتوان به سه نوع تقسیم کرد:
  ۱) نوع منفرد (Sporadic): که حدود ۷۰ تا ۸۰درصد سرطان روده را تشکیل میدهد. در این نوع سرطان سابقه مشخصی در بستگان فرد بیمار از نظر ابتلاء به سرطان کولون و رکتوم و یا سایر سرطانهای مرتبط وجود ندارد و فرد بهصورت اسپورادیک (موارد تک گیر) به بیماری دچار میشود. این فرم اغلب در افراد بالای سن ۵۰سالگی مشاهده میشود و در این نوع سرطان، سن و عوامل محیطی نقش مهمتری نسبت به عوامل ژنتیک ایفا میکنند. غربالگری برای این سرطان از سن ۵۰ سالگی در کلیه افراد شروع میشود که این غربالگری نقش عمدهای در شناسایی بیماران در مراحل اولیه بیماری و کاهش میزان مرگ و میر این بیماری خطرناک داشته است.
  ۲) نوع ارثی (Hereditary): در حدود ۵ تا ۱۰درصد از سرطانها را تشکیل میدهد که در این فرم ژن فرد نقش بسیار مهمی در ابتلای وی به بیماری ایفا میکند. شایعترین سندرم ارثی شناخته شده سندرم لینچ که تا ۸۰درصد این افراد به سرطان دچار میشوند. در سندرم پولیپوز این میزان به ۱۰۰درصد افراد میرسد.
  ۳) نوع فامیلیال (Familial): امروزه مشخص شده که سرطان کولون در بعضی خانوادهها بیش از حد طبیعی مشاهده میشود. براساس مطالعات اپیدمیولوژی میزان خطر ابتلا به سرطان کولون و رکتوم در افراد فامیل درجه اول بیمار به ۶/۱ تا ۸ برابر افزایش مییابد. در حال حاضر اخذ شرح حال و تاریخچه فامیلی از اقدامات بسیار مؤثر برای تعیین میزان خطر ابتلا سرطان کولون و رکتوم در افراد فامیل است. این نوع از سرطانها در حدود ۱۰تا۲۰درصد از کل موارد سرطان کولون و رکتوم را شامل میشود.
  ● روشهای تشخیصی و غربالگری
  در اغلب موارد تشخیص این سرطان چندان مشکل بهنظر نمیرسد. با گرفتن تاریخچه تغییر در اجابت مزاج، درد شکم و یا خونریزی میتوان به انجام اقدامات تشخیصی مبادرت ورزید. از طرف دیگر همچنین، مدت زمان زیاد مورد نیاز برای تبدیل یک پولیپ به تومور بدخیم، این فرصت را به تیم درمانی میدهد تا بتوانند با برداشتن پولیپها تا حد زیادی از بروز سرطان جلوگیری کنند. علاوه بر این، این مسئله نیاز به انجام سالانه اقدامات غربالگری با حساسیت بالا مانند کولونوسکوپی را مرتفع میکند. مهمترین اقدامات تشخیصی و غربالگری که تاکنون مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته اند، شامل اقدامات ذیل است:
  ـ معاینه؛ تست خون مخفی در مدفوع (FOBT)؛ سیگموئیدوسکوپی انعطاف پذیر؛ باریم انما همراه با تزریق هوا؛ کولونوسکوپی اپتیکال و مجازی؛ آزمایش DNA مدفوع و اندازه گیری مارکرهای خونی.
  ـ سیگموئیدوسکوپی قابل انعطاف: نمونه برداری ضایعات کوچک حین سیگموئیدوسکوپی امکان پذیر است، اما برداشتن پولیپهای بزرگتر (بیش از سانتیمتر) نیازمند اقدامات بیشتر با کولونوسکوپی است. سیگموئیدوسکوپ قابل انعطاف به طول ۶۰سانتیمتر میتواند تا خم طحالی کولون (درصورت تمیز بودن کولون) را مورد ارزیابی قرار دهد، بدین معنی که تا حدود دو سوم ضایعات رودهای در مردان توسط این روش قابلدسترسی است.
  ـ تنقیه باریم همراه با تزریق هوا: روش DCBE بهدنبال اقدامات آمادگی کولون انجام میشود، روش نسبتاً بیخطری بوده و امکان انجام آن در اکثر مراکز درمانی وجود دارد. گرچه بیمار حین آزمایش دردهایی را تجربه میکند، اما به تسکین شدید بیمار احتیاجی نیست و بعد از آزمایش میتواند به کارهای معمول زندگی ادامه دهد. در این روش تمام روده تحت بررسی قرار میگیرد و حساسیت آن در ردیابی تومور کولورکتال حدود ۸۵درصد است. باریوم انما تنها حدود ۵۰درصد ضایعات بزرگتر از یک سانتیمتر را ردیابی میکند و در مورد پولیپهای کوچکتر این عدد پایینتر است.
  علاوه بر این پاسخهای مثبت کاذب این تست در موارد باقی ماندن تکه مدفوع، هوا یا سایر نامنظمیهای احتمالی مخاط روده مشاهده خواهد شد. تاکنون هیچ مطالعه مشخصی که به تأثیر این روش بر کاهش مرگ و میر سرطان روده بزرگ دلالت کند در دسترس نیست، اما بهنظر میرسد این تست با توجه به حساسیت بالای آن، بتواند به نسبت زیادی مرگ و میر را کاهش دهد. این روش هر ۵سال یکبار توصیه میشود و برای کسانی پیشنهاد میشود که تمایل به انجام کولونوسکوپی ندارند و لازم است که تمام کولون مورد بررسی قرار گیرد.
  ـ کولونوسکوپی: کولونوسکوپی روش ارجح و پیشنهادی برای غربالگری است. حساسیت آن برای پولیپهای بزرگتر از یک سانتیمتر بالای ۹۰ درصد است و تنها پولیپهایی که در بین چینها یا در موقعیت آناتومیک خاصی قرار داشته باشند، ممکن است از دید پزشک در امان بمانند. در این روش علاوه برردیابی ضایعات امکان برداشتن ضایعه نیز میسر است و در واقع هم یک روش تشخیصی و هم درمانی است و بعد از سن ۵۰ سالگی، هر ۱۰سال یکبار در همه افراد توصیه میشود.
  کولونوسکوپی با امکان رؤیت تمام کولون، مشاهده پولیپ و برداشتن آن توانسته در میزان مرگ و میر و ابتلای به سرطان کولون تأثیر فاحش بگذارد. سیگموئیدوسکوپی، مهمترین عارضه کولونوسکوپی سوراخ شدگی است، که حدود ۲/۰درصد موارد را شامل میشود (دو برابر موارد سیگموئیدوسکوپی). بیماریهای همراه و سن بالای بیمار احتمال این عارضه را بالاتر میبرد. این روش نسبتاً گران بوده و به آمادگی کامل روده نیازمند است. از آنجا که حین بررسی، تجویز داروهای مسکن و آرامبخش به بیمار ضروری است، بیمار بعد از کولونوسکوپی قادر به انجام فعالیتهای روزانه نیست و باید استراحت کند.
  ـ کولونوسکوپی مجازی: کولونوسکوپی مجازی بعد از اقدامات آمادگی کولون و تزریق هوا با دستگاه Spiral CT scan انجام شده و امکان مشاهده تمام مخاط کولون را بهصورت دوبعدی و سه بعدی میسر میکند. حساسیت آن در مطالعات مختلف بسیار متفاوت برآورد شده و در مجموع بهنظر میرسد حساسیتی تقریباً نزدیک به کولونوسکوپی داشته باشد.
  احساس ناراحتی بیماران در این روش نسبت به کولونوسکوپی اپتیکال کمتر بوده، احتیاج به داروهای مسکن ندارد و عوارض آن نیز کمتر است، همچنین انجام آن در زمان بسیار کمتری مقدور است. منتها کلیه بیمارانی که در آنها ضایعهای یافت شود، باید متعاقباً تحت بررسی بیشتر با کولونوسکوپی اپتیکال قرار بگیرند. با این حال این روش هنوز بهعنوان یک روش غربالگری توصیه نمیشود، چراکه احتیاج به اقدامات آمادگی دقیق کولون دارد، بسیار گران است، در همه جا در دسترس نیست و همچنین اکثر پزشکان هنوز مهارت تفسیر نتایج آن را ندارند.
  ● علائم بالینی و میزان بقا
  اکثر تومورهای روده تا مراحل پیشرفته بدون علامت هستند و حتی علائم دیررس آن برای این بیماری اختصاصی نیست و ممکن است در سایر بیماریهای کولون نیز مشاهده شود. اغلب بیماران مبتلا به سرطان با علائم خونریزی و درد شکم و تغییر در اجابت مزاج مراجعه میکنند. از آنجا که علائم براساس محل تومور تفاوت دارد، باید به این نکته توجه شود که اغلب تومورهای قسمت چپ با درد، خونریزی، اسهال، دل پیچه و نفخ همراه هستند، در حالی که تومورهای قسمت راست روده اغلب بیسر و صداتر و با ضعف، بیحالی، کم خونی و لاغری تظاهر پیدا میکنند.
  میزان بقای عمر بیماران شدیداً به مرحله بیماری بستگی دارد. متأسفانه ۴۵درصد بیماران در زمان تشخیص در مرحله ۳ و یا ۴ بیماری هستند که شانس زنده ماندن ۵ ساله این افراد زیر ۵۰درصد است؛ حال آنکه اگر بیماری در مرحله یک تشخیص داده شود، احتمال نجات فرد تا ۹۵درصد بالا میرود. این امر اهمیت تشخیص زودرس بیماری را بیش از پیش روشن میکند.
  علاوه بر مرحله بیماری محل اناتومیک تومور نیز در میزان بقای بیمار تأثیرگذار است. تومور انتهای روده بدترین پیش آگهی را دارد حال آنکه معمولاً پیش آگهی موارد درگیری ناحیه روده عرضی بهتر است. وجود مایع شکمی نیز اغلب با پیش آگهی پایین همراه است.در سالهای اخیر، پس از چندین دهه سیر صعودی این بیماری در کشورهای غربی، اکنون بهتدریج شیوع و مرگ و میر آن رو به کاهش گذاشته است و مهمترین دلیل آن غربالگری با استفاده از تستهای ژنتیک و برداشتن پولیپها، تشخیص زودرس و دقیقتر و درمانهای مؤثرتر بوده است و بدین ترتیب اهمیت غربالگری و تست های ژنتیک در پیشگیری و تشخیص زودرس بیماری و در نهایت افزایش طول عمر بیماران مشخص میشود.
  دکتر سیدرضا فاطمی، فوق تخصص گوارش و کبد مرکز تحقیقات گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
  روزنامه همشهری
  آینده کتابی است که امروز می نویسی!
  چیزی بنویس که در آینده از خواندن آن لذت ببری...

 4. #53

  آقا طـــــــــــــــــــــــه

  Taha آواتار ها


  رشته کارشناسی
  مهندسی شیمی
  پوینت
  6,136
  نوشته های وبلاگ
  1
  ارسال تشكر
  7,353
  تشكر شده 18,753 بار در 4,233 پست
  خرچنگ درون جمجمه
  تکثیر بیرویه و خارج از کنترل سلولها یا رشد غیرطبیعی آنها و تجمعشان بهصورت یک توده در هر جایی از بدن میتواند اتفاق بیفتد.
  این مساله همان چیزی است که خود را به نام سرطان به بیمار و پزشکان شناسانده است و زمانی است که سلولهای بدن به مهاجمی علیه خود تبدیل میشوند.
  تقریبا اکثر سرطانها خود را بهصورت تودههایی در یک بافت یا ارگان نشان میدهند (برخلاف سرطان خون که سلولهای سرطانی را در سراسر بدن پخش میکند) و به همین دلیل این سرطانها اکثر مشکلات و عوارضشان را از طریق همین رشد بیرویه و اشغال فضای بافتهای دیگر بهوجود میآورند.
  در اکثر نقاط بدن، این تودهها میتوانند قبل از آنکه علامتدار شوند به مقدار زیادی رشد کنند اما در بعضی از قسمتهای بدن اینطور نیست. جایی مثل جمجمه که ماندن یک صندوقچه کوچک از حیاتیترین عضو بدن محافظت میکند. مغز در فضای بسته جمجمه با یک فشار ثابت حفظ میشود و سلولهای آن بهطور طبیعی از زمان تولد تا پایان عمر به هیچ وجه تکثیر نمیشوند اما سرطانهای مغز میتوانند این روند را به هم بزنند. اگر این خرچنگ خبیث وارد صندوقچه شود، مشکلات زودتر شروع میشوند.
  ● تومور مغزی چیست؟
  تومور مغزی، یک توده یا تجمعی غیرطبیعی از سلولهای بافت مغز یا ساختارهای اطراف آن (مثل پرده مننژ یا اعصاب مختلف) است که بهتدریج رشد میکند و فضای داخل جمجمه را اشغال میکند. این تودهها معمولا در سنین میانسالی ایجاد میشوند و با بالاتررفتن سن، احتمال ایجاد این تومورها در افراد بیشتر میشود؛ اگرچه تومور مغزی ممکن است در هر سنی حتی در نوزادان هم وجود داشته باشد.
  بعضی از تومورهای مغزی خوشخیماند اما حتی تودههای خوشخیم هم بهخاطر اینکه در فضای محدود جمجمه ایجاد شدهاند، میتوانند خطرناک باشند.
  بهغیر از تومورهای خوشخیم یا بدخیم مغز، تودههای مغزی ممکن است ناشی از متاستاز یک سرطان در جایی دیگر از بدن باشند، مثلا سرطان پستان یا سرطان پروستات و یا لوسمی، متاستاز مغزی میدهند.
  بهطور کلی احتمال ایجاد توده مغزی بهخاطر متاستاز سرطانی در جایی دیگر از بدن ۱۰ برابر بیشتر از ایجاد تومور بهخاطر سرطان خود مغز است.
  اما با اینحال سلولهای خود مغز هم میتوانند سرطانی شوند و ایجاد تومور کنند. بسته به نوع این سلولها، نام تومور سرطانی هم متفاوت است؛ مثلا مننژیوما، شوانوما و گلیوما تومورهایی هستند که از پرده مننژ، سلولهای شوان یا بافت خاکستری مغز منشأ میگیرند. این تومورها در بزرگسالان بیشترند و گلیوما، اغلب انواع سرطانی را تشکیل میدهند. نوع این تومورها در تشخیص و انتخاب روش درمانی آنها بسیار موثر است.
  ● تومور مغزی چه علائمی ایجاد میکند؟
  اختلالات عصبی ناشی از تومورهای مغزی بیشتر بهخاطر تهاجم تومور و تخریب بافتهای مغز بهوجود میآیند. فشار مستقیم این توده به سلولهای اطراف خود یا بالابردن فشار داخل جمجمه و فشردن مغز به دیوارههای آن یا افزایش ترشح مایع مغزی نخاعی و بالابردن فشار داخلی از این طریق میتوانند باعث ایجاد علائم مغزی مختلفی بشوند.
  ادم مغزی، انسداد عروقهای خونی، جلوگیری از خروج مایع مغزی نخاعی و یا تخریب بافتهای تومورال هم روشهای دیگری هستند که تومورهای مغزی از طریق آنها باعث آسیب میشوند.
  اغلب علائم تومورها هم علائم عصبی هستند که بهخاطر مرکزیبودن ضایعه، شدت بیشتری نسبت به بیماریهای دیگر دارند.
  سردرد، شایعترین و معمولترین علامت تومور مغزی است. سردردهایی که وقتی از یک خواب عمیق بیدار میشوید، به وجود میآیند. سردردهای همیشگی و حاد، تغییر در نوع سردردهای قبلی، سردردهایی که به تدریج شدت بیشتری پیدا کردهاند و یا دفعاتشان بیشتر شده است هرکدام میتوانند نشانه یک تومور مغزی باشند.
  همراه با سردردهای شدید معمولاً استفراغ هم وجود دارد اما حالت تهوع در این موارد کمتر اتفاق میافتد. ادم ته چشم، بدتر شدن وضعیت هوشیاری، دومین علامت شایع است. علائم این بدتر شدن وضعیت هوشیاری، خوابآلودگی، خستگی، تغییرات شخصیت، تشخیص اشتباه، اختلال شناخت مثل فراموش کردن نام اشیا و به تدریج فراموشی است.
  تشنج هم از علائم معمول یک تومور مغزی است که بسته به جایی که تومور اشغال میکند نوع تشنج متفاوت است. مشکلات بینایی مثل تاری دید، دوبینی و یا از دست دادن ناگهانی دید چشم، اختلالات تعادلی، اختلال در صحبت کردن و به یاد آوردن نام اشیا، از دست دادن تدریجی حس و حرکت اندامها، مشکلات شنوایی، تهوع و استفراغ بدون علت هم از علائم دیگر یک تومور مغزی هستند. ممکن است همه این علائم با هم در یک فرد به وجود نیایند وجود هرکدام از این علائم برای تشخیص تومور مغزی بسیار مهم است و حتی میتوان از روی چگونگی این اختلالات تا حدودی مکان تومور را حدس زد.
  ● تشخیص تومور مغزی چگونه انجام میشود؟
  تومورهای مغزی در مراحل اولیه اغلب به راحتی تشخیص داده نمیشوند. در یک بیمار دارای علائم نورولوژیک که به تدریج شدت پیدا میکنند، حتماً باید احتمال یک توده مغزی مطرح شود. اولین کار برای تشخیص این بیماری مراجعه به یک پزشک متخصص بیماریهای مغز و اعصاب است. یک معاینه عصبی کامل، همراه با گرفتن شرح حال و بررسی چگونگی علائم میتواند تا حدودی تشخیص بیماری را راحتتر کند.
  معاینه ته چشم، تست تعادل، آزمایش رفلکسها و معاینه حس پوستی در تمام بدن از معاینات عصبی روتین است که در همان ویزیت اول انجام میشود.
  گفتن نکاتی مثل سردردهایی که با خواب بدتر میشوند و یا شروع ناگهانی یک تشنج میتواند کمک زیادی به پزشک برای تشخیص بیماری بکند.
  معمولاً در صورت شک به تومور مغزی و یا هر ضایعه دیگر، پزشک درخواست تصویربرداری از مغز میکند این کار میتواند به صورت سیتیاسکن و یا امآرآی باشد. امآرآی به خوبی میتواند انواع ضایعات مغزی و همچنین تغییرات سلولی را در بافت مغز نشان بدهد و به عنوان یک روش تشخیص مهم برای تومورهای مغزی شناخته میشود. به غیر از این امآرآی به پزشک کمک میکند بعد از تشخیص بیماری برای انجام روش درمان و میزان آن هم تصمیم بگیرد.
  به غیر از انجام تصویربرداری از مغز، بقیه بدن هم باید به دنبال سرطانهایی که میتوانند به مغز متاستاز بدهند بررسی شود. یک عکس ساده از قفسهسینه برای بررسی احتمال سرطانهای ریه و یا آزمایش خون برای بررسی احتمال سرطان خون، عفونتهای مغزی و ایدز، باید انجام شود.
  بیماریها و مشکلاتی که میتوانند علائم تومور مغزی را تقلید کنند هم نباید فراموش شوند، آبسه مغزی، خونریزیهای زیر پرده مننژ، اختلالات عروقی داخل مغز و یا بالا رفتن بدون علت فشار مایع مغزی نخاعی از این نوع مشکلات هستند که ممکن است علائمی شبیه به یک تومور مغزی داشته باشند.
  در صورتی که در آزمایشات مختلف وجود توده مغزی قطعی شد، نورولوژیست بیمار را به یک جراح مغز و اعصاب ارجاع میدهد تا در مورد روش درمان آن و قابل عمل بودن یا نبودن توده تصمیم بگیرد. به غیر از این باید مرحله سرطان هم برای تعیین روش درمان مشخص شود.
  جراح مغز و اعصاب هم ممکن است برای قطعیتر کردن تشخیص، تصمیم بگیرد از توده نمونهبرداری کند. اینکار طی یک جراحی محدود انجام میشود و بافت توده به طور دقیق زیر میکروسکوپ بررسی میشود. گاهی هم این نمونه از طریق یک سوراخ بسیار کوچک و میلهای که تحت هدایت سیتیاسکن یا امآرآی وارد مغز میشود، از داخل توده برداشته میشود.
  به طور کلی تشخیص خوشخیم یا بدخیم بودن توده چندان مهم نیست و تمام این اقدامات برای تعیین روش درمان و انجام جراحی و خارج کردن آن انجام میشود. مثلا یک گلیومای خوشخیم یا بدخیم چون سلولهای سرطانیاش دقیقا شبیه سلولهای قشر خاکستری مغز هستند و توده هم یک حاشیه مشخصی ندارد، جراحی آن بسیار مشکل است و خوشخیم بودن یا بدخیم بودن آن فرقی در نوع روش درمان ندارد.
  ● تومورهای مغزی چگونه درمان میشوند؟
  انتخاب روش درمان در درجه اول بستگی به شرایط بیمار دارد. مثلا در یک بیمار که به خاطر تومور مغزی در کما قرار دارد و یا فشار داخل جمجمهایاش بسیار بالاست باید اول شرایطش را پایدار کرد.
  سن و شرایط جسمانی بیمار دومین نکته مهم در درمان این بیماران است. به گفته بعضی از جراحان، سن بیمار حتی از مرحله بیماریاش هم مهمتر است.
  بعد از این مسائل، جای تومور، اندازه آن و نوع تومور است. اگر تومور در جایی قرار دارد که میتواند بدون آسیب به بقیه بافتهای مغز و بخصوص قسمتهای حیاتی آن را خارج کرد و یا حاشیه مشخصی دارد که میتوان مطمئن بود تومور به طور کامل خارج میشود و بافتی برای عود مجدد باقی نمیماند، انتخاب اول برای درمان جراحی است. جراحی و خارج کردن توده یک عمل بسیار سنگین است.
  به گفته جراحان مغز و اعصاب، برای هر تودهای که در جایی قابل دسترسی قرار دارد جراحی باید انجام شود اگرچه نتوان تمام توده را خارج کرد.
  جدا کردن و خارج کردن هر چه بیشتر از تومور سرطانی، برای پیشرفت مراحل بعدی درمان هم مفید است.
  اکثر تومورهای مغزی به روش ترکیبی درمان میشوند. یعنی روشهای مختلف درمانی برای این بیماران به کار میرود. بعد از انجام جراحی با توجه به نوع توده رادیوتراپی و شیمی درمانی باید انجام شود. در این مرحله بیمار به یک پزشک فوق تخصص انکولوژی ارجاع داده میشود تا در مورد نوع داروی شیمیدرمانی و تعداد جلسات رادیوتراپی توده تصمیم بگیرد. در این مرحله هم شرایط جسمی بیمار و توانایی او درتحمل رادیوتراپی و شیمیدرمانی و عوارض آن بسیار مهم است. معمولا در این روش ابتدا یک دوره چند هفتهای درمان انجام میشود و اگر بیمار توانست عوارض درمان را تحمل کند درمان برای چند ماه دیگر ادامه پیدا میکند.
  گاهی اوقات هم بعد از انجام یک جراحی و خارج کردن کامل توده، چند جلسه پرتودرمانی کامل مغز انجام میشود تا در صورت وجود احتمالی سلولهای باقی مانده سرطانی، آنها هم از بین بروند.ترکیب روشهای شیمیدرمانی و رادیوتراپی با جراحی در زمینه تومورها پیشرفتهای زیادی داشته است. الان در درمان بعضی تومورها شیمیدرمانی و جراحی به طور همزمان انجام میشوند و بعد از خارج کردن توده صفحههایی حاوی مواد شیمیدرمانی در جای توده باقی گذاشته میشود تا به تدریج ماده دارویی خود را آزاد کند.به غیر از این روشهای درمانی، در صورتی که توده ناشی از متاستاز دور دست یک سرطان در جایی دیگر از بدن باشد باید نوع روش درمانی را تغییر داد و با توجه به بیماری زمینهای آن را انتخاب کرد.
  دکتر سید احسان بیکایی
  روزنامه تهران امروز
  آینده کتابی است که امروز می نویسی!
  چیزی بنویس که در آینده از خواندن آن لذت ببری...

 5. #54

  آقا طـــــــــــــــــــــــه

  Taha آواتار ها


  رشته کارشناسی
  مهندسی شیمی
  پوینت
  6,136
  نوشته های وبلاگ
  1
  ارسال تشكر
  7,353
  تشكر شده 18,753 بار در 4,233 پست

  خطرناک، اما قابل علاج

  سرطان از بیماری هایی است كه می تواند بافت ها یا اندام های مختلف بدن را درگیر كند. بیماری سرطان در هر بافت یا عضوی از بدن انسان زمانی آغاز می شود كه سلول های آن برخلاف قوانین طبیعت و بدون كنترل رشد كنند، كه با این رشد غیرطبیعی گاهی در كوتاه مدت و گاهی در طولانی مدت باعث اختلال در عملكرد بافت عضو یا اعضایی از بدن می شود. رشد سلول های بدن در حالت طبیعی تصاعدی است یعنی یك سلول به دو سلول و بعد ۴، ۸، ۱۶ و.... تبدیل می شوند در حالی كه در سرطان روند رشد سلول ها خارج از این روند طبیعی است و چنان پیشرفت می كند كه در مرحله ای رشد غیر قابل درمان شده و باعث مرگ انسان می شود.
  تاكنون بیش از سیصد بیماری سرطان مختلف شناسایی شده است. با توجه به عواقب خطرناك سرطان ها بنابر این تشخیص و درمان به موقع آنها از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
  متأسفانه هنوز تشخیص فوری و یا تشخیص در مراحل ابتدایی اغلب بیماری های سرطانی امكان پذیر نیست، با این وجود در این میان خوشبختانه تشخیص سرطان گردن رحم در مراحل اولیه بیماری امكان پذیر است.
  گردن رحم كه قسمت باریك و انتهایی رحم است و باعث ارتباط جسم رحم به مهبل می شود، ششمین رتبه مرگ و میر ناشی از سرطان ها را به خود اختصاص داده است. هر چند كه امروزه نسبت به سال های قبل از ۱۹۴۰ بیش از ۵۰ درصد مرگ و میر ناشی از آن كاهش یافته كه بخشی از این پیشرفت مرهون راه های غربال گری تشخیص سرطان مذكور است.
  انجام سالیانه آزمایش نمونه برداری از سلول های گردن رحم یا اسمیر پاپا نیكولا(پاپ اسمیر) در سنین بیست تا پنجاه و هفت سالگی از دیدگاه اغلب متخصصان و محققان انقلابی ترین راه تشخیص در علم پزشكی برای پیش گیری از پیشرفت یك بیماری سرطانی به حساب می آید. از آنجا كه این بیماری از جمله سرطان هایی است كه در مراحل اولیه سریعاً پیشرفت نمی كند با انجام آزمایش پاپ اسمیر گاهی تا صددرصد قابل تشخیص و پیش گیری است.
  ●عوامل مستعدكننده
  میزان بروز سرطان دهانه رحم با توجه به ناحیه جغرافیایی و نژاد متغیر است. از آنجا كه غالباً بیماری های سرطانی تنها و فقط با یك علت خاص بوجود نمی آیند ارتباط سرطان دهانه رحم نیز با برخی از عوامل مشخص شده است، مواردی چون: داشتن سابقه ابتلا به بیماری های سرطانی زنان (از جمله: سرطان پستان، سرطان های رحم و تخمدان در مادر، خواهر یا افراد یك خانواده و حتی بستگان نزدیك)، افراد مبتلا به ایدز(طبق برخی تحقیقات از هر پنج خانم مبتلا به ویروس ایدز یكی دچار تغییرات در گردن رحم می شود كه می تواند منجر به ایجاد سرطان گردن رحم شود.)، اعتیاد به سیگار، زنانی كه از قرص های ضد بارداری به مدت بیش از ده سال استفاده كرده اند، افرادی كه با مواد شیمیایی سر و كار دارند (نظیر: زنان كارگر در كارخانه ها، مزارع، پرستاران) و شست وشوی طولانی مدت داخل واژن با استفاده از مواد شیمیایی و حتی مواد بهداشتی، برخی عوامل مردانه ، زنانی كه اولین بارداری آنها در سنین بالاتر از ۳۵ سال بوده است، محیط زیست آلوده و مناطقی كه در معرض اشعه هستند.
  علاوه بر عوامل ذكر شده از موارد مهم در این رابطه ابتلای گردن رحم به ویروس زگیل انسانیHPV) Huma papiloma Virus ) است كه از راه روابط جنسی سرایت می كند.طبق بسیاری از تحقیقات این ویروس مهم ترین عامل ایجاد این بیماری محسوب می شود به طوری كه در حدود ۹۵ درصد زنان مبتلا به سرطان گردن رحم وجود این ویروس در آزمایش پاپ اسمیر ثابت شده است.
  ●علایم بیماری
  سرطان گردن رحم از جمله سرطان هایی است كه در مراحل اولیه تقریباً علایم خاصی نشان نمی دهند و در صورت وجود علایم بیشتر به نشانه های یك عفونت ساده واژن شبیه است. به طور كلی از جمله علائم بیماری در بیشتر مواقع ترشحات با لكه های خونی به ویژه پس از مقاربت است علاوه بر این با پیشرفت بیماری علایم دیگری ممكن است تظاهر پیدا كند علائمی نظیر: درد شكمی، درد و خونریزی پس از نزدیكی، بی اشتهایی و كاهش وزن، كم خونی، درد لگنی و ترشح خونی بد بو در مراحل پیشرفته بیماری، خونریزی بین سیكل های قاعدگی به صورت لكه بینی، ظهور خون بعد از ادرار كردن.
  ●سن ابتلا
  سرطان گردن رحم طیف های سنی مختلف را درگیر می كند، تحقیقات وجود این سرطان را حتی در دختران و زنانی كه در سنین ۱۸ تا ۲۸ سالگی هستند، نشان داده اند.
  همچنین ابتلای زنان بالای ۶۰ سال نیز با شیوع بیش از ۲۵ درصد در كشورهای اروپایی و آمریكایی گزارش شده است. آنچه در این میان مهم است بسیاری از گزارشات و تحقیقات نشان داده اند بروز این سرطان در افراد متأهل و بیوه بیشتر و در زنان مجرد و زنان معتقد به برخی از عقاید مذهبی كمتر است.
  ●راه تشخیصی
  پاپ اسمیر یك تست غربال گری برای تشخیص سرطان گردن رحم است. این آزمایش یكی از آسان ترین، كم دردترین و حتی كم خرج ترین آزمایش های پزشكی است كه در ایران نیز امكانات انجام آن در اغلب نقاط كشور فراهم است، هر چند كه طی چند سال پاپ اسمیر جزو برنامه های غربال گری در ایران بود، اما هم اكنون جزو اولویت های بهداشتی كشور نبوده و رایگان انجام نمی شود.
  روزانه تعداد زیادی از متخصصان زنان و زایمان، ماماها و حتی برخی از پزشكان عمومی این آزمایش را انجام می دهند، اما علی رغم توضیحات ذكر شده هنوز موانعی بر سر راه انجام این آزمایش مهم وجود دارد. طبق گزارش های سازمان بهداشت جهانی(WHO) برخی موانع انجام پاپ اسمیر موارد زیر هستند:
  معذورات اخلاقی در مراجعه به پزشكان برای انجام این آزمایش، و بالاخره كمبود توانایی روانی و تحمل جسمانی در مقابله با تشخیص و وجود این بیماری در فرد و ترس از راه های درمانی.
  به طور كلی هر زنی كه ازدواج كرده باشد باید سالیانه تا سه سال متوالی تست پاپ اسمیر را انجام دهد. در صورت منفی بودن و در معرض خطر نبودن هر سه سال یك بار انجام این تست ضرورت می یابد.
  از آنجایی كه در ایران امید به زندگی در خانم ها ۷۵ سالگی است، در نتیجه تا ۶۵ سالگی این امر توصیه شده است. شایان ذكر است زنان بیوه و زنانی كه لوله های رحمی خود را برای عقیم شدن بسته اند نیز موظف به دادن این تست هستند.
  ●درمان
  در روش مرسوم سرطان گردن رحم را یا از طریق جراحی رادیكال* یا با پرتو درمانی تحت درمان قرار می دهند. در برخی از موارد خاص برداشتن رحم بعد از پرتو درمانی انجام می گیرد.
  ▪جراحی رادیكال شامل برداشتن رحم، گردن رحم، بافت های پارامتریال و قسمت فوقانی واژن توأ م با برداشتن غدد لنفاوی لگنی از محل دو شاخه شدن عروق ایلیاك تا حدود سطح رباط مغبنی است.
  افسانه بهرامی
  روزنامه همشهری
  آینده کتابی است که امروز می نویسی!
  چیزی بنویس که در آینده از خواندن آن لذت ببری...

 6. #55

  آقا طـــــــــــــــــــــــه

  Taha آواتار ها


  رشته کارشناسی
  مهندسی شیمی
  پوینت
  6,136
  نوشته های وبلاگ
  1
  ارسال تشكر
  7,353
  تشكر شده 18,753 بار در 4,233 پست

  داشتهها و نداشتهها

  مشکلات بیماری سرطان در ایران متفاوت از مشکلات کلیتر و جامعتر بیماریهای مزمن نیست، مشکلات بیماریهای مزمن هم نمونهای یا گروهی از مشکلات مهمتر نظام سلامت کشور به حساب میآیند، بنابراین بهتر این است که بیماری سرطان را بر اساس یک نگاه جامع نظاممند و در نظام ارایه خدمات سلامت کشور و مطالب مربوط به آموزش و پژوهش این عرصه را در حیطه جامعتر مسایل آموزش و پژوهش در نظام سلامت بررسی کنیم، بنابراین هروقت بحث از یک گروهی از بیماریهای مزمن یا گروهی از بیماریهای تاثیرگذار در نظام سلامت مطرح میشود، باید موضوع را در قالب کلیات مباحث تعبیر و تحلیل نماییم...
  ● اهمیت و بار بیماری سرطان
  طبق آمارها، باوجود آنکه جامعه ما یک جامعه جوان است ولی بیماری سرطان، بیماری است که بهطور عمده در سنین کهنسالی بروز میکند. در هرم سنی جمعیت، جمعیت واقع در دهههای ششم و بالاتر، کمترین بخش جمعیت را تشکیل میدهند. باوجود این، تعداد موارد جدید بیماری سرطان در هر سال در کشور ما قابل توجه است. طبق آمارها، حداقل ۶۰ هزار مورد از انواع سرطانها هر ساله در کشور ما بروز میکند.
  مطلب مهم اینکه یک گروه از بیماریها که هر سال یک چنین آمار بزرگی به تعداد مبتلایان به آن افزوده میشود، خیلی متفاوت از بیماریهای دیگری شامل تالاسمی، یا بیماری هموفیلی است که در مجموع در کشور چند هزار نفر از این بیماران در کشور تحت پوشش نظام سلامت قرار دارند. اگر چه هر طبقه و هر گروه از بیماریها، مشکلات و مسایل خاص خودشان را دارند، اما اصلیترین بحث تاثیرگذار، حجم نمونه و حجم تاثیرگذار در رابطه با بیماری سرطان است. اگر به آمار سالیانه و تعداد افرادی که درمان شدهاند و در پرتو روشهای معتبر درمانی، طیف بسیار وسیعی از آنها سلامت خود را باز یافتهاند و در قید حیات هستند، نگاه بیندازیم، درمییابیم که آنها در دوره پس از درمان به خدمات ویژهای نیاز دارند که این خدمات را باید نظام سلامت در اختیار آنان قرار دهد، که مجموعه آن مشکل بسیار بزرگی است. اگر مشکل را از منظر «بار بیماریها» بررسی کنیم که سادهترین تعریف آن عبارت است از سالهای از دست رفته عمر به دلیل بیماریها، باز سرطان در ردیف مهمترین بیماریها در کشور قرار میگیرد. پس از بیماریهای قلبی و عروقی و حوادث و سوانح، بیشترین بار بیماریها مربوط به سرطانها است. در بین سرطانها، بیماریهایی که گروه سنی کودکان و نوجوانان را بیشتر درگیر میکنند، یعنی لوسمیها باز به طور نسبی بار بیشتری از بیماریها را به خود اختصاص میدهند.
  تا این قسمت از بحث ما متوجه یک مشکل بسیار عظیم در نظام سلامت میشویم که دلایل و شواهد کاملا مستدلی وجود دارد، که این مشکل در دهههای آینده در کشور ما به مراتب بزرگتر و مهمتر از آنچه که امروز، بروز دارد ظاهر خواهد شد که در اثر راس این دلایل، تغییر هرم سنی جمعیتی است. بر اساس سرشماریها، قابل پیشبینی است که هرم سنی جمعیت کشور ما در سالهای آینده چه ترکیبی را خواهد داشت. با مسنتر شدن ترکیب جمعیت در طول زمان، مشکل بیماریهای مزمن اهمیت بیشتری پیدا خواهد کرد و از جمله آنها سرطانها به مراتب بیشتر از حال حاضر، نظام سلامت جامعه را تحت تاثیر خود قرار خواهند داد.
  ● سرطان و اقتصاد سلامت
  اگر از منظر اقتصاد درمان و اقتصاد سلامت به موضوع نگاه کنیم، باز متوجه مشکل بزرگی میشویم. سرطان موضوعی است که برای درمان و کنترل آن باید بودجه بسیارعظیمی اختصاص داده شود. تمام اقداماتی که برای تشخیص، تشخیص زودرس، درمان جامع و کامل معتبر و پیگیری بیماران پس از درمان (از جمله اقدامات بازتوانی) لازم است، صرف شود، رقمهای بالا و گرانی است. سرطانهایی که برای درمان آنها لازم است علاوه بر درمان جراحی از روشهای شیمی درمانی یا رادیوتراپی هم استفاده شود، هزینههای بیشتری را به دنبال دارند. نکته بعدی، ابداع روشهای جدید درمانی در رویکردهای نظام سلامت است. استفاده از روشهای معتبر و جدید درمانی، همیشه مورد توجه قرار میگیرد و این مستلزم صرف هزینههای بسیار بالایی است.
  در بیماری سرطان، اصل ۸۰ درصد، ۲۰ درصد صائب هست. به این معنی که ۲۰ درصد از بیماریها و بیماران برای دریافت خدمات درمانی جدید و کامل، ۸۰ درصد هزینهها را به خود اختصاص میدهند و ۸۰ درصد باقیمانده بیماران، بهطورمعمول از ۲۰ درصد بودجه درمان بهرهمند میشوند. اگر بخواهیم این موضوع را بیشتر بشکافیم، به داروهای شیمیدرمانی، آنتیبادیهای مونوکلونال، روشهای جدید درمانی طب هستهای و روشهای پیشرفتهتر درمانی که برخی از آنها به اثبات رسیده و برخی در مرحله تحقیقات قرار دارند، میتوان اشاره کرد. این نوع درمانها و درمانهای دیگری مانند پیوند مغز استخوان، رادیوتراپیهای اختصاصی، تصویربرداریهای اختصاصی با استفاده از روشهای جدید و دستگاهی مانند PET که در درصد محدودی از بیماران مورد نیاز استفاده میشوند، برای تامین هزینههای آنها، بهطورمعمول مشکلات زیادی وجود دارد و بخش زیادی از هزینهها ناچار صرف ارایه این نوع خدمات میشود. در حالی که کارهای روتین و رایج و استفاده از داروهایی که بهطورمعمول در فارماکوپه وجود دارد و در دسترس است، استفاده از روشهای تشخیصی روتین و رایج که تسهیلات آن در همه مراکز وجود دارد و هزینههای منطقیتر و محدودتری را لازم دارند، به سختی به تعداد زیادی بیمار خدمات میدهند. هرچه زمان میگذرد، بحث هزینههای درمانی، بحث مهمتری میشود. هم روشهای جدیدتر، گرانترو دقیقتر به عرصه ظهور میرسد و هم طیفهای وسیعتری از بیماران اندیکاسیون استفاده از این تسهیلات را پیدا میکنند.
  هرچه زمان میگذرد، بحث هزینههای درمانی بحث مهمتر میشود. هم روشهای جدیدتر، گرانترو دقیقتر به عرصه ظهور میرسد و هم طیفهای وسیعتری از بیماران اندیکاسیون استفاده از این تسهیلات را پیدا میکنند.
  اگر نظام آموزشی و نظام سلامت برنامههای بسیار مشخص و بر اساس پروتکلهای دقیق علمی برای مواجهه با این پدیدهها نداشته باشند، بدون تردید تامین هزینهها نه از عهده بیماران برخواهد آمد نه از عهده دولت.
  در مقوله سرطان شناسیها با یک پدیده دیگر هم روبهرو هستیم و آن این است که به دلیل صعبالعلاج بودن و به دلیل دیدگاههایی که بعضی از مسوولان در دورهها مسوولیت خود داشتهاند سرمایهگذاری روی توسعه زیر ساختهای ارایه خدمات سلامت در بخش سرطان به اندازه کافی انجام نشده است. مثال زنده و بارز آن تنها انیستیتو سرطان کشور است که به شدت حتی در زمان حاضر که قدمهای خوب و مهمی هم برداشته شده است از کمبود امکانات، کمبود بودجه، و زیر ساختهای خدمترسانی به بیماران رنج میبرد.
  ● کیفیت زندگی بیماران سرطانی
  یک نگاهی که باید با دقت هدایت شود موضوع کیفیت زندگی بیماران است. متاسفانه نظام سلامت کشورمان به اندازه لازم به کیفیت زندگی بیماران سرطانی پس از درمان توجه نکرده است و بحث مراقبتهای نگاهدارنده و تسکین دهنده برای بیماران برای ارتقای کیفیت زندگی آنها، بسیار ضعیف و نارسا است پس از اتمام درمان یا در طول دوره درمانی مشکلات کیفی فراوانی بیماران را آزار میدهد.
  مشکلات حرکتی، دردهای مزمن، مشکلات تغذیهای، مشکلات روانی و عاطفی بیماران، مسایل مربوط به حمایتهای اجتماعی، حمایتهای خانوادگی و بسیاری از مشکلاتی که مجالی برای پرداختن به آنها و دوره فعال درمان عملا وجود ندارد در نظامهای معتبر سلامت، برای کنترل این نوع نیازها برنامههای مشخصی وجود دارد. البته به این بحث هم بهتازگی پرداخته شده است و برنامههایی تحت عنوان «مراقبتهای تسکینی از بیماران سرطانی» در حال برنامهریزی است و امیدواریم توجه بیشتری به این عرصه از نیازهای بیماران سرطانی بشود
  ● سرطان و چالشهای آموزشی
  در بحث آموزش، نیازهای عرصه سرطانشناسی در کشور شاهد تحولات خوبی در دو دهه گذشته بوده است. به طوری که با تربیت نیروی انسانی مورد نیاز برای درمان بیماران در تخصصهای گوناگون جراحی، شیمیدرمانی، رادیوتراپی، بازتوانی، پرستاری از بیماران، مددکاری اجتماعی و سایر عرصهها نیروی انسانی با کفایت و مجرب در مقیاس کلان برای پوشش دادن به نیازهای بیماران در سراسر کشور تربیت شده است.
  در حال حاضر برای پوشش دادن همه نیازهای جراحی بیماران برنامههای آموزشی مشخص و مدون و دایر داریم و بهتازگی رشته تکمیلی تخصصی یا فلوشیپ جراحی سرطان دایر شده است و دومین دوره دانشجویان هم تحصیلات خود را در این رشته آغاز میکنند. در انستیتو کانسر، نگاه تخصصی به بخش جراحی سرطان شده است و بخش جراحیهای سرطانهای سر و گردن دایر شده و برنامه تاسیس بخش اختصاصی جراحیهای سرطان پستان خانمها هم در دست بررسی است. برای ارایه خدمات تخصصی در سایر عرصهها هم برنامههایی وجود دارد. در حیطه مدیکال انکولوژی و هماتولوژی انکولوژی برنامه آموزشی مدون و با سابقه طولانی در کشور وجود دارد. رشتههای فوق تخصصی سرطان بالغان و سرطان کودکان را به صورت دایر در کشور داریم.
  همچنین رشتههای هماتولوژی به عنوان رشتهای تخصصی دایر هستند. در بعضی عرصهها فلوشیپ این موضوعات هم پیشنهاد شده که در آینده به آنها پرداخته خواهد شد.
  در موضوع تشخیص و بحث آسیبشناسی سرطان، پیشرفتهای خوب حاصل شده است و تقریبا برای پوشش دادن نیازهای مناطق متعدد کشور، نیروی انسانی مناسب تربیت شده و یا برای تربیت آنها در آینده برنامههایی وجود دارد.
  درباره رادیوتراپی هم به اندازه نیازهای کشور نیروی مجرب تربیت شده است و ارتقای کیفیت آموزههای رادیوتراپی در دستور کار بوده و بخشهایی از آن انجام شده است و کوریکولوم این رشته تدوین گشته است. در این راستا، دوره رادیوتراپی از سه سال به چهار سال ارتقا پیدا کرده است و سال چهارم عمدتا به درمانهای کیفی و روشهای پیشرفتهتر درمانی اختصاص یافته است.
  مراکز رادیوتراپی به دستگاههای شتابدهنده خطی مجهز شدهاند. مجموعا شرایط آموزشی برای تربیت نیروی انسانی ارایهکننده و خدمات در کشور ما از وضعیت بسیار مطلوبی برخوردار است. کاستیهایی نیز وجود دارد که یکی از آنها عرصه طب تسکینی است. در این زمینه هم برنامه فلوشیپی به دبیرخانه شورای عالی آموزش تخصصی ارایه شده است که در دست بررسی است. امیدواریم با دایر کردن این رشته، برای تامین نیازهای بعدی بیماران نیروی انسانی دارای تجربه تربیت شود.
  در بحث آموزش موضوعاتی وجود دارد که باید از طریق اجرای برنامهای راهبردی به آنها پرداخته شود. آموزش یک عرصه در حال پیشرفت و تحول است و مراکز آموزش ما هم از این تحولات بینیاز نیستند. باید هماهنگ با تحولات علمی در دنیا برنامههایی را اجرا کنند تا سطح علمی مراکز داخل کشور در حد قابل قبول و حد معتبر برای ارایه بهترین درمانها در هر زمان حفظ بشود. بزرگترین چالش مراکز آموزشی که به تربیت نیروی انسانی نخبه مشغول هستند، باز هم مساله تجهیزات مورد نیاز این مراکز است.
  بسیاری از مراحل عملیات تشخیص و درمان بیماریهای نئوپلاستیک وابسته به ابزار پیشرفته علمی است. متاسفانه به تناسب پیشرفتهای علمی دنیا مراکز ما به این نوع ابزار مجهز نیستند و بدون تردید تجهیز مراکز درمانی به ابزارهای جدید آموزشی و درمانی یک چالش بزرگ و یک نیاز مبرم است.
  مراکز علمی ما از نظر برقراری ارتباط با مراکز علمی بینالمللی به طور معمول موفق هستند و در سایر شاخصهای توسعه علمی وضعیت مطلوب و روند مطلوبی بر این مراکز حاکم است.
  ● هدایت پژوهشها
  در موضوع پژوهش هم باید اشاره کنم که یک عرصه بزرگ و مهم و شاید سومین گروه بیماریها از نظر بار بیماریها در کشور را سرطان و مشکلات آن تشکیل میدهند. بنابراین لازمه هدایت صحیح نیازهای مربوط به آن حوزه مستلزم انجام پژوهش است. پژوهشهای سرطانشناسی در کشور ما که سابقه طولانی و درخشانی دارند، از نظر نیاز نظام سلامت به ترتیب شامل چهار گروه هستند: پژوهشهای اپیدمیولوژی، پژوهش در نظامهای ارایه خدمات سلامتی، پژوهشهای بالینی و پژوهشهای علوم پایه پزشکی.
  خوشبختانه در همه این عرصهها، امکانات پژوهشی خوبی فراهم شده است. مراکز تحقیقاتی دایر شدهاند و اخیرا از به هم پیوستن بیش از ۲۰ مرکز تحقیقاتی درگیر و دایر در امر تحقیقات سرطانشناسی شبکه تحقیقات سرطان پایهگذاری شده است. این شبکه دومین سال فعالیت خود را ادامه میدهد و از طریق وصل کردن امکانات پژوهشی و مراکز پژوهشی و دانشمندان درگیر در پژوهشهای سرطانشناسی موقعیت ممتاز و کم نظیری را برای انجام پژوهشهای سرطانشناسی در کشور فراهم آورده است.
  مقوله پژوهشهای سرطانشناسی، مانند مقوله درمان مشکلات مزمنی دارند که یکی از آنها نوع حمایت از این پژوهشها است. در قسمت پژوهشهای بالینی به طور معمول پروژهها به بودجه مهمی نیاز دارند که غالبا این بودجهها در اختیار مراکز پژوهشی قرار نمیگیرد. بودجههای پایه سرطانشناسی مانند همه جای دنیا از مهمترین و گرانترین تحقیقات علمی به شمار میروند و به همین دلیل، متاسفانه زیرساختهای لازم برای توسعه پژوهشهای پایه به اندازه کافی در اختیار مراکز پژوهشی قرار ندارد.
  مراکز تحقیقاتی برای جبران این نقیصه از طریق متصل شدن به مراکز معتبر علمی داخل و خارج از کشور سعی کردهاند به صورت هماهنگ به فعالیتهایشان ادامه دهند و از مشارکت در فعالیتهای پژوهشی پایه سرطانشناسی غافل نباشند. به طور معمول تحقیقاتی که به صورت مشترک انجام میشوند و مراکز معتبر دیگری را درگیر میکنند از تحقیقات باارزش محسوب میشوند و نتایج آنها بیشتر مورد توجه قرار میگیرد.
  باید ضرورتهای تحقیقاتی و اولویتهای تحقیقات سرطان به طور سالیانه شناسایی شوند. در مقیاس کلانتر باید برای برنامه پنج ساله پنجم توسعه کشور، اولویتهای تحقیقات سرطان را به روش علمی شناسایی کنیم و در این دوره بسیار مهم و سرنوشتساز که کشور ما از نظر علمی پیشرو دارد، تحقیقات سرطانشناسی به جایگاه بالاتری نایل شود.
  مشکلات عرصه تحقیقات سرطانشناسی مشکلات قابل پیشبینی هستند که باید به آنها رسیدگی شود. سیاستهای پژوهشی اقتضا میکند که تحقیقات را با توجه به کمبود منابع اولویتبندی نمود. اولویت اول تحقیقات اپیدمیولوژی است که به نظر میرسد هنوز نیازهای فراوانی به این نوع پژوهشها در سطح کشور وجود دارد. تحقیق در نظامهای سلامت و دسترسی به روشهای موثر برای ادامه خدمات به همه بیماران در کشور از مهمترین ارکان پژوهشی هستند که باید مورد توجه مراکز پژوهشی سرطانشناسی کشور قرار بگیرند.
  درباره تحقیقات بالینی هم امکانات فراوانی در کشور داریم که باید از آنها استفاده شود. تجربیات بالینی بینظیری در فرآیند درمانی بیماران در مراکز درمانی کشور به دست میآید که باید این تجربیات با روشهای پژوهشی تبدیل به تولیدات علمی شوند تا نتایج آنها در اختیار مجلات داخل و خارج از کشور قرار گیرد. در بحث تحقیقات علوم پایه هم استعدادهای درخشان زیادی در کشور داریم که آمادگی فعالیت در این عرصه را دارند. مخصوصا نسل جوان کشور که برای فعالیت در این زمینه بسیار ابراز علاقه میکنند. بنابراین وظیفه مسوولان وزارت بهداشت است تا از این مجموعهها حمایت کنند تا بتوانند در حل بسیاری از مشکلات عرصه سلامت راهگشا باشند.
  ● پیشگیری و سرطان
  کلیه اقداماتی که برای جلوگیری از پیدایش بیماریها صورت میگیرد یا کلیه اقداماتی که برای کشف زودرس بیماریها انجام میگیرد یا اقداماتی که در جهت درمان به هنگام، صحیح، جامع و معتبر بیماریها انجام میشود یا اقداماتی که برای بازتوانی آنان مادامی که در قید حیات هستند صورت میگیرد، جنبه پیشگیری دارد.
  پیشگیری در سطح اول، در بین راهبردهای کنترل سرطان در جامعه که از مهمترین روشها به حساب میآید، متاسفانه نظام سلامت کشور ما برنامه منظم و مدونی در این رابطه ندارد. به طور معمول تفکر پیشگیری در سطح اول به عنوان یک تفکر نهادینه و رسمی و دارای موقعیت و منزلت به بودجه و امکانات و تشکیلات نیاز دارد که متاسفانه در نظام سلامت ایران به آن پرداخته نشده است. در حالی که ضرورت دارد انجام شود. در واقع مسوولان فعلی نظام سلامت باید بخشهایی از بودجههایی را که در اختیار دارند را برای پیشگیری از بیماری در نسل آینده هزینه بکنند. به این ترتیب بخشی از بودجه را که یک مسوول برای پاسخ دادن به نیازهای حال حاضر جامعه هزینه کند، برای سلامت نسل آینده هزینه میکند. این امر نیاز به یک فرهنگ و یک نگاه پرمعنی و راهبردی دارد. در نظامهای معتبر سلامت در دنیا، اصلیترین بخش بودجه سلامت صرف اقدامات پیشگیرانه میشود. تنها کنترل دخانیات میتواند به جلوگیری از پیدایش سرطانها در نسل آینده حداقل در یک سوم موارد منتهی بشود. اما جلوگیری از مصرف دخانیات نیاز به اقدامات فراگیر و شاملی نیاز دارد که البته به تازگی در برخی مراکز دانشگاهی تا ورودی به آن پرداخته شده است یا سلامت غذایی و عوامل قابل پیشگیری در غذا و تغذیه باز یک عرصه گسترده در پیشگیری از سرطانها و بیماریها است.
  پیشگیری در سطح دوم یا تشخیص زودرس بیماریها هم مقوله مهمی است. حداقل در عرصههایی که مطالعات علمی ثابت کردهاند که پیشگیری در سطح دوم میسر است (مانند سرطان پستان، سرطان دهانه رحم) باید نظام سلامت ما برنامههای کامل و جامعی را طراحی و اجرا کند. به تبع بخشهایی از منابع سلامت هم به آن اختصاص خواهد یافت. در همه این زمینهها در حال حاضر فعالیتهایی به صورت آزمایشی در مناطقی از کشور در حال اجرا است. برای مثال در بحث پیشگیری از سرطان در سطح دوم در انستیتو کانسر و دانشگاههای علوم پزشکی سمنان و یزد در حال اجرا است. امیدوارم که این برنامهها مورد حمایت قرار بگیرند و نتایج آنها به سایر استانها تسری پیدا بکند. تمام این برنامهها، در جستجوی موثرترین و سادهترین و کمهزینهترین روشهای پیشگیرانه در سطح دوم سرطان هستند، که امکان تسری آن با توجه به محدودیت منابع در شرایط نظام سلامت ما وجود داشته باشد.
  در عرصههای دیگری که مردم کشورها از بیماریها رنج میبرند مانند سرطانهای دستگاه گوارش باز باید این اقدامات منحصرا در سطح پژوهش مورد حمایت قرار بگیرد تا اقدامات موثر شناسایی شوند.
  پیشگیری سطح سوم، همان فعالیتهای چند رشتهای درمانی است که در هر زمان باید برای آنها پروتکلهای مشخصی داشته باشیم. متاسفانه نداشتن پروتکل بعضا موجب اتلاف منابع میشود. درمانهای سلیقهای براساس پروتکلهای متعدد، درمان براساس مطالعات بالینی که هنوز به اثبات نرسیده، موجب وارد آمدن لطماتی به سیستم ارایه خدمات به بیماران مبتلا به سرطان میشود. بنابراین رویکرد تعیین استانداردهای درمانی و تدوین پروتکلهای درمانی، موضوعی باشد که باید نظام سلامت و نظام آموزش پزشکی به طور جدی به آن بپردازند و جامعه پزشکی و تخصصی کشور هم از آن حمایت کنند.
  دکتر محمدعلی محققی - دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی
  هفته نامه سپید
  آینده کتابی است که امروز می نویسی!
  چیزی بنویس که در آینده از خواندن آن لذت ببری...

 7. #56

  آقا طـــــــــــــــــــــــه

  Taha آواتار ها


  رشته کارشناسی
  مهندسی شیمی
  پوینت
  6,136
  نوشته های وبلاگ
  1
  ارسال تشكر
  7,353
  تشكر شده 18,753 بار در 4,233 پست

  در برابر سرطان مجهز شویم

  ● به مناسبت روز جهانی سرطان کودکان
  سرطان دومین علت مرگ ومیر کودکان پس از تصادفات است؛ به طوری که سالانه از هر صد هزار فرد زیر ۱۵ سال، ۵ تا ۷ نفر به سرطان مبتلا می شوند. با توجه به این که در دو دهه گذشته، تعداد کودکان و نوجوانان ایرانی افزایش یافته و در حال حاضر حدود ۳۵ درصد جمعیت ایران را افراد زیر ۱۵ سال تشکیل می دهند انتظار می رود در ازای هر یک میلیون کودک متولد شده که به ۱۵ سالگی می رسد سالانه ۱۲۵ تا ۱۳۰ مورد سرطان بروز کند. این در حالی است که در کشورهای پیشرفته در هر یک میلیون نفر کودک زیر ۱۴ سال ۱۲۵ کودک سرطانی وجود دارد .
  میانگین این آمار در کشورهای در حال توسعه ۱۶۵ نفر است. در کشورهای در حال توسعه، به دلیل پایین بودن سطح آگاهی عمومی در زمینه سرطان کودکان و همین طور نقایص نظام ارائه خدمات درمانی، سرطان های کودکان، هزینه های بیشتری را به جامعه تحمیل می کند و شاید از همین روست که تبادل نظر و انتقال تجربیات بین متخصصان داخلی و خارجی در زمینه روش های نوین درمان سرطان کودکان، اهمیتی مضاعف می یابد.
  پیشرفت های آموزش پزشکی و دستیابی به فناوری های به روز دنیا موجب ایجاد تغییری مثبت در رویارویی با مشکل کاهش سن سرطان و افزایش سرطان کودکان شده و بر خلاف دهه های گذشته که کودکان مبتلا به سرطان، عمر بسیار کوتاهی داشتند، امروز سرطان های رایج در کودکان، مثل سرطان حاد لنفوبلاستیک، بین ۷۰ تا ۸۰ درصد درمان پذیر هستند.
  پس از آن سرطان های مغز، لنفوما، تومور ویلمز، تومور نوروبلاستوما، رتینوبلاستوما، سرطان های استخوانی و در مراحل بعدی سرطان های نادرتر جای دارند. سرطان لنفوبلاستیک حاد در دوران جنینی شکل می گیرد و در اغلب موارد، دستگاه ایمنی بدن جنین این بیماری را دفع می کند. لیکن تحت تأثیر عوامل خارجی و شرایط خاص ممکن است این بیماری در بدن باقی مانده و در دوره کودکی بروز کند. زیرا، برخلاف تصور، سرطان ناشی از یک علت نیست و عوامل مختلفی در بروز آن نقش دارند.
  در زمینه مبارزه با سرطان و کاهش تاثیرات سوء آن تشخیص زودهنگام، درمان مناسب و پیگیری درمان در بقای این بیماران بسیار مؤثر و حتی تعیین کننده است. در کشور ما میزان ابتلا به سرطان ۱۰۰ مورد به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت است و سهم کودکان از این موارد بین ۲ تا ۳ هزار مورد در سال است. برای کنترل سرطان و مبارزه با آن آموزش، اطلاع رسانی و ارتقای سطح آگاهی مردم برای تغییر سبک زندگی، کاهش عوامل خطر محیطی و پرهیز از مصرف دخانیات (سیگار و قلیان) از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
  مادران در هنگام بارداری باید از برخی عوامل خارجی ازجمله استفاده از تنباکو و مواجهه با اشعه پرهیز کنند. ابتلای مادر به بیماری های ویروسی، تغذیه نامناسب، آلودگی هوا و استفاده از داروهای ناشناخته نیز حائز اهمیت است. به طورکلی، استفاده از داروها در دوران بارداری باید به حداقل برسد و در مواقع ضروری برحسب ماه های جنینی تجویز شود. ویروس اپشتاین بار می تواند سبب ایجاد سرطان در کودکان شود. کما اینکه لنفوم بورکیت به دلیل ابتلای کودکان افریقایی به ویروس اپشتاین بار رایج است و در غالب موارد، این ویروس در نسج نمونه برداری شده مشاهده می شود.
  غربالگری و تشخیص زودرس مرحله بعدی مبارزه با بیماری را دربرمی گیرد و در این میان والدین باید از این حساسیت برخوردار باشند و بدانند که اگر با علایمی نظیر بی اشتهایی، کاهش وزن، زردی و رنگ پریدگی کودک مواجه شدند باید به پزشک مراجعه کنند. شایع ترین سرطان کودکان که شامل لوسمی ها و بیماری های خونی است با علائمی شبیه به سرماخوردگی بروز می یابد .
  به طور کلی رنگ پریدگی، خونریزی جلدی، کبودی های فراوان و سوزنی بدون علت، تب بدون علت که بیش از دو هفته به طول انجامد، کاهش وزن، کاهش اشتها، تعریق شبانه و در برخی موارد فلج حاد را ازجمله علائم سرطان کودکان است. در مورد سرطان های مغز و اعصاب، نکته حائز اهمیت این است که کودکان مبتلا صبح ها دچار سردرد می شوند یا حالت تهوع و استفراغ دارند. در موارد پیشرفته بیماری نیز، کودک تعادل خود را از دست می دهد. در سرطان ریتنوبلاستوما که در ایران نسبتاً شایع است در چشم علائمی مشاهده می شود .
  ظهور لکه سفید روی چشم در پشت عدسی، قرینه نبودن چشم ها به نحوی که یک چشم جلوتر از دیگری قرار می گیرد و خونریزی حدقه چشم از علایم این نوع است. تورم شکم، تورم استخوانی در یک قسمت، و شکستگی استخوان بدون علت مشخص نیز ازجمله علائم دیگر سرطان های کودکان است.
  مراقبت های نگهدارنده نیز از مهمترین عوامل کنترل سرطان است . زیرا این بیماری با هزینه بسیار زیاد تشخیص داده و درمان می شود و ضروری است که پس از آن حمایت از بیمار به صورت مستمر ادامه یابد.
  در این زمینه سازمان های غیردولتی می توانند در شناسایی و حمایت از بیماران سرطانی به وزارت بهداشت کمک کنند . در این زمینه مؤسسه خیریه محک بهترین تجربه را کسب کرده و با فعالیت های پیگیرانه موفق شده است تا بقای ۲۰ تا ۳۰ درصدی بیماران را به ۷۰ تا ۸۰ درصد برساند. این موسسه علاوه بر این که از کودکان برای طی مراحل درمان حمایت می کند چتر حمایتی خود را تا ادامه تحصیل کودک، ورود به دانشگاه و ازدواج ادامه می دهد.
  در مورد سرطان های مغز نیز آنچه از نظر متخصصان این بیماری ضرورت دارد ارجاع بیمار به متخصص انکولوژی و هماتولوژی کودکان است و ضروری است تا پیش از اقدام به جراحی نسبت به معالجات دیگر از جمله شیمی درمانی نیز اندیشیده شود زیرا به کرات مشاهده شده که شیمی درمانی هم در درمان این نوع سرطان ها مؤثر است.
  بنابراین، کودکان مبتلا به سرطان مغز باید زیر نظر تیمی که متشکل از هماتولوژیست وانکولوژیست کودکان، جراح مغز و اعصاب و متخصص رادیوتراپی است، درمان شوند. طبق شیوه های نوین درمان شیمی درمانی پایه اصلی درمان سرطان است . این روش درمانی در حال حاضر بسیار متحول و هدفمند شده و علاوه بر این که طول مدت درمان از این طریق کوتاهتر شده است داروهای جدیدی که برای این روش درمانی استفاده می شوند نیز عوارض جانبی بسیار کمتری را برای افراد به دنبال دارد.
  در خصوص مسائلی نظیر پیگیری درمان کودک، دریافت خدمات رادیوتراپی و شیمی درمانی، این تیم باید تصمیم گیری کند. یک نفر نمی تواند با معجزه سرطان را درمان کند و به همکاری گروهی نیاز است. برای درمان مؤثر و مناسب سرطان، به همکاران متبحر، آزمایشگاه های متعدد خوب، بخش رادیوتراپی خوب و جراحان قابل و متبحر نیاز است. نکته مهم دیگر تیم پرستاری است.
  پزشک پس از تشخیص، دستورات دارویی را می دهد و این پرستار است که به صورت ۲۴ ساعته بر بالین بیمار حضور دارد. پس، باید به پرستاران آموزش داده شود که نسبت به بیمار و خانواده اش متعهد و دلسوز باشند.

  روزنامه کارگزاران
  آینده کتابی است که امروز می نویسی!
  چیزی بنویس که در آینده از خواندن آن لذت ببری...

 8. #57

  آقا طـــــــــــــــــــــــه

  Taha آواتار ها


  رشته کارشناسی
  مهندسی شیمی
  پوینت
  6,136
  نوشته های وبلاگ
  1
  ارسال تشكر
  7,353
  تشكر شده 18,753 بار در 4,233 پست

  درباره سرطان پستان

  سرطان پستان عبارت است از رشد بدخیم بافت پستان. سرطان پستان امكان دارد به گرههای لنفاوی همجوار، ریهها، پرده جنب (پوشاننده ریهها)، استخوان (به خصوص جمجمه)، لگن، و كبد گسترش یابد.
  سرطان پستان قبل از ۳۰ سالگی نادر است، و سن حداكثر بروز آن ۶۵-۴۵ سالگی است. میزان بروز سرطان پستان پس از یائسگی افزایش مییابد.
  ● علایم شایع
  ▪ در مراحل اولیه علایمی وجود ندارند، اما با كمك ماموگرافی (عكسبرداری از پستان) می توان سرطان را در این مرحله بدون علامت تشخیص داد.
  ▪ تورم یا وجود یك توده در پستان
  ▪ احساس مبهمی از ناراحتی در پستان، بدون وجود درد واقعی
  ▪ به داخل كشیده شدن نوك پستان
  ▪ به هم خوردن شكل و انحناهای طبیعی پستان
  ▪ به وجود آمدن فرورفتگی در سطح پستان
  ▪ بزرگ شدن گره های لنفاوی زیر بغل (در مراحل انتهایی)
  ▪ خونآلود بودن ترشحات پستان (به ندرت)
  ● علل
  ▪ ناشناخته است.
  ▪ عوامل افزایشدهنده خطر
  ▪ در یك خانم بالای ۵۰ سال خطر بیشتر است.
  ▪ در خانمهایی كه بچهدار نشدهاند یا اینكه در سالهای آخر دوران باروری بچهدار شدهاند.
  ▪ سابقه خانوادگی سرطان پستان (به خصوص مادر یا خواهر)
  ▪ سابقه وجود تومورهای خوشخیم پستان (بیماری فیبروكیستیك پستان)
  ▪ زود آغاز شدن قاعدگی در نوجوانی؛ دیر شروع شدن یائسگی؛ وقوع اولین بارداری پس از ۳۰ سالگی
  ▪ سابقه سرطان پستان در یك پستان
  ▪ سابقه قرار گرفتن در معرض اشعه
  ▪ در بیمارانی كه سرطان آندومتر رحم یا سرطان تخمدان دارند.
  ▪ در مورد خطر احتمالی سرطان پستان ناشی از هورمون درمانی جایگزین، مطالعات نتایج ضد و نقیضی را ارایه دادهاند و اتفاق نظر واقعی در این زمینه وجود ندارد.
  ● پیشگیری
  ▪ معاینه ماهانه پستان از نظر وجود علایم سرطان توسط خود فرد
  ▪ انجام معاینات توسط پزشك به طور مرتب
  ▪ انجام یك ماموگرافی روتین به عنوان مقیاس پایه در سن ۴۰-۳۵ سالگی. از آن به بعد باید ماموگرافی تا ۴۹ سالگی هر یك یا دو سال یك بار و پس از ۵۰ سالگی سالانه انجام شود.
  ▪ رژیم غذایی متعادل و كمچربی داشته باشید. (البته نتایج مطالعات در زمینه ارتباط رژیم پرچربی با سرطان پستان در انسان غیرقطعی هستند).
  ▪ اگر باردار هستید، بهتر است به نوزادی كه قرار است متولد شود از پستان خود شیر دهید. در خانمهایی كه از پستان خود به نوزادشان شیر میدهند میزان بروز سرطان پستان كمتر است.
  ▪ گاهی ممكن است دارویی به نام تاموكسیفن برای خانمهایی كه خطر سرطان پستان در آنها بالا است تجویز میشود.
  ● عواقب مورد انتظار
  ▪ در صورتی كه سرطان پستان زود تشخیص داده و درمان شود، علاجپذیر است. میزان بقای ده ساله بیماران، به مرحله بالینی بیماری در هنگام تشخیص بستگی دارد.
  ● عوارض احتمالی
  ▪ گسترش به اعضای حیاتی بدن در صورتی كه درمان زود انجام نشود.
  ▪ عوارض جانبی داروهای ضد سرطان و اشعه درمانی
  ▪ عوارض پس از عمل جراحی (عفونت زخم، محدود شدن حركات شانه)
  ● درمان
  ▪ آزمایشات تشخیصی عبارتند از: معاینه بالینی، نمونهبرداری، و ماموگرافی. پس از تشخیص، سایر بررسیها مثل سونوگرافی، اسكن استخوان، عكسبرداری از قفسه سینه، و اسكن كبد انجام خواهند گرفت.
  ▪ تصمیمگیری برای درمان خیلی پیچیده و اغلب گیجكننده است. اطمینان حاصل كنید كه تمام انتخابها برای شما توضیح داده شده باشد و شما خطرات و مزایای هر كدام از روشهای درمانی را كاملاً فهمیده باشید. این خیلی مهم است كه آگاهی شما در این زمینه بالا باشد، زیرا در واقع شما عضوی از تیم درمان هستید.
  ▪ عمل جراحی برای برداشتن تكهای از پستان، یا كل پستان، گرههای لنفاوی، مجاری لنفاوی، و عضلات زیر پستان (گاهی)
  ▪ اشعه درمانی (گاهی)
  ▪ هورمون درمانی یا شیمی درمانی (گاهی)
  ● داروها
  ▪ برای احساس ناراحتی خفیف هنگام درمان، میتوان از استامینوفن یا آسپیرین استفاده كرد.
  سایر داروهایی كه ممكن است مورد استفاده قرار گیرند عبارتند از: سایر داروهای ضد درد؛ داروهای ضد سرطان، مثل فلوئورواوراسیل، سیكلوفسفامید، متوتروكسات، كلرامبوسیل، وینكریستین، دوكسوروبیسین، یا ملفالان؛ هورمونها (مردانه و زنانه)؛ داروهای كورتیزونی
  ● فعالیت
  ▪ اگرعمل جراحی انجام شود، فعالیتهای عادی خود را تدریجاً از سر گیرید.
  ▪ انجام تمرینات بازتوانی پس از عمل جراحی بستگی دارد به مقدار بافتی كه برداشته شده است و نیز وضعیت جسمانی عمومی شما
  ● رژیم غذایی
  ▪ هیچ رژیم خاصی توصیه نمیشود. تغذیه مناسبی داشته باشید.
  ● در این شرایط به پزشك خود مراجعه نمایید
  ▪ اگر شما یا یكی از اعضای خانواده تان یك توده یا تغییرات دیگری را در پستان كشف كردهاید.
  ▪ اگر یكی از موارد زیر پس از درمان یا عمل جراحی رخ دهد:
  ▪ تهوع یا استفراغ، تب، تورم در بازو
  ▪ دردی كه با دارو كنترل نشود.
  ▪ اگر دچار علایم جدید و غیرقابل كنترل شده اید. داروهای مورد استفاده در درمان ممكن است عوارض جانبی به همراه داشته باشند.

  پایگاه اطلاع رسانی پزشکی ایران سلامت
  آینده کتابی است که امروز می نویسی!
  چیزی بنویس که در آینده از خواندن آن لذت ببری...

 9. #58

  آقا طـــــــــــــــــــــــه

  Taha آواتار ها


  رشته کارشناسی
  مهندسی شیمی
  پوینت
  6,136
  نوشته های وبلاگ
  1
  ارسال تشكر
  7,353
  تشكر شده 18,753 بار در 4,233 پست

  درمان سرطان معده

  در درمان این بیماران مهم ترین مساله تشخیص دقیق است. با بررسی باید مشخص گردد که بیماری چقدر گسترش پیدا کرده است. متاسفانه در اغلب موارد بیماری تقریباً به صورت گسترده معده را درگیر کرده و به همین علت نیز باید حتماً بلافاصله بعد از تشخیص قطعی، CT شکم انجام شود و مشخص شود که آیا بیمار قابل جراحی هست یا نه.
  قابل ذکر است در صورتی که تومور قابل درمان باشد، عمل جراحی ضرورت دارد و بعد از عمل جراحی و ارزیابی نمونه ها و اطلاع از نحوه درگیری غدد لنفاوی داخل شکم، درگیری سروز و صفاق بیمار، شیمی درمانی و رادیوتراپی باید انجام شود.
  توصیه می شود که هر دو درمان برای بیماران انجام شود، چون باعث جلوگیری از برگشت موضعی تومور می شود.
  متاسفانه در اغلب موارد متاستاز(گسترش سلول های سرطانی) به سایر قسمت ها وجود دارد. در این موارد ابتدا باید شیمی درمانی و رادیوتراپی انجام شود و سپس بیمار برای جراحی ارجاع و تومور برداشته شود.
  در صورت متاستاز شدید، شیمی درمانی پیشنهاد اول است و در صورتی که بیماری غیر قابل درمان با روش های فوق باشد، باید از روش های تسکینی استفاده شود که شامل مسکن ها و استنت ها (لوله هایی که داخل معده گذاشته می شود) است.
  اخیراً روش های شیمی درمانی بسیار تغییر کرده و عوارض کم تری دارد و درصد بهبودی با استفاده از روش های جدید بسیار زیادتر شده است و حدود ۶۰-۵۰ درصد بیماران به درمان پاسخ مناسب می دهند.
  برای جلوگیری از ابتلا به سرطان معده از مصرف غذاهای دودی، کنسرو شده، حاضری، مانده و دارای مواد نگهدارنده خودداری کنید و به جای آن میوه، سبزی و غذاهای تازه مصرف کنید.
  ▪ عدم درمان به موقع این بیماری چه عواقبی دارد؟
  بهترین نتایج درمان هنگامی به دست می آید که بیمار در مراحل اولیه اقدام به درمان کند و بلافاصله بررسی شده و آندوسکوپی انجام گیرد. بهترین روش در این مورد روش اسکرینینگ می باشد.
  چون بیمار وقتی در مراحل اولیه است امکان بهبودی زیادی می باشد، ولی عدم درمان به موقع نه تنها شانس بهبودی را پایین می آورد، بلکه ممکن است سبب درگیر کردن بافت های مجاور هم شود و امکان درمان را بسیار ضعیف کند.
  ▪ برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری اقدامات و رژیم های غذایی خاصی کمک کننده می باشد؟
  برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری، بهتر است از غذاهای گیاهی و غذاهای تازه استفاده شود. از مصرف غذاهای کنسرو شده و مانده حتی الامکان خودداری شود و غذاهایی که مواد نگهدارنده دارند، خیلی کم استفاده شود.
  غذاهای دودی (مثل ماهی دودی و…) از برنامه غذایی حذف شوند و در عوض مقدار زیادی میوه جات و سبزی جات تازه مصرف شود.
  ▪ توصیه کلی شما برای افراد مبتلا به این ییماری کدام است؟
  توصیه می شود در صورت مشاهده ی هر کدام از علایم بیماری، بلافاصله به پزشک متخصص مراجعه نمایند تا تحت بررسی و در صورت لزوم درمان مناسب قرار گیرند.
  حتماً درمان را به صورت کامل انجام دهند و با توجه به درمان های اخیر که امکان بهبودی را بسیار بالا برده است، حتماً زیر نظر پزشکان متخصص انکولوژی و رادیوتراپی اقدام به درمان مناسب کنند و مطمئن باشند در صورتی که بیماری به موقع تشخیص داده شود و درمان گردد، نتایج مطلوبی از درمان حاصل خواهد شد.
  دکتر مسعود ایروانی- فوق تخصص انکولوژی و هماتولوژی
  پاراسات
  آینده کتابی است که امروز می نویسی!
  چیزی بنویس که در آینده از خواندن آن لذت ببری...

 10. #59

  آقا طـــــــــــــــــــــــه

  Taha آواتار ها


  رشته کارشناسی
  مهندسی شیمی
  پوینت
  6,136
  نوشته های وبلاگ
  1
  ارسال تشكر
  7,353
  تشكر شده 18,753 بار در 4,233 پست

  دومین سرطان زنانه؛ اولین قاتل مخفی

  ● سرطان دهانه رحم و راههای شناسایی آن در گفتوگو با فوق تخصص انکولوژی زنان.
  سرطان دهانه رحم سالانه جان دستکم ۲۹۰ هزار زن را در سراسر جهان می گیرد. در کشورهای توسعه یافته این سرطان در رده هفتمین سرطان زنان قرار میگیرد. سرطانهای سینه، ریه، روده، رحم، تخمدان و سرطانهای سیستم لنفاوی جلوتر از این سرطان هستند ولی در کشور ما سرطان گردن رحم شایعتر است و از قضا در خانمهایی که سطح اقتصادی و سواد پایینتری دارند دیده میشود. اکثر مرگ و میرهای ناشی از این بیماری در کشورهای در حال توسعه اتفاق می افتد؛ فقط به این دلیل که راه های شناسایی و تشخیص بیماری در آنها عقبتر از کشورهای پیشرفته است.
  اکثر زنان در مناطق محروم که فاقد مراکز آزمایشگاهی برای غربالگری این بیماری هستند و آگاهی نسبت به راههای شناسایی این بیماری ندارند، جان خود را از دست میدهند.
  اهمیت سرطان دهانه رحم در این است که در صورت تشخیص در مراحل ابتدایی، کاملا قابل درمان است. در کشورهای غربی با غربالگری توانستهاند مرگ ومیر این بیماری را به حداقل برسانند.رعایت نکاتی که دکتر فاطمه قائم مقامی، فوق تخصص سرطان شناسی زنان و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در این گفتوگو بر آنها تاکید میکند، نویدبخش پیشگیری از این بیماری و داشتن یک عمر طبیعی و طولانی برای زنان خواهد بود.
  ● درباره ویروسی که عامل ایجادکننده بیماری است، توضیح میدهید؟
  بگذارید اول توضیح بدهم که دهانه رحم کجاست. پایینترین و در دسترسترین قسمت رحم را گردن یا دهانه رحم میگویند . برای بارداری ترشحات دهانه رحم بسیار لازم است؛ به طوری که این ترشحات اگر طبیعی نباشد در باروری یک خانم تاثیر منفی دارد. این عضو از بدن میتواند در معرض یک سری از بیماریهای مقاربتی هم قرار بگیرد.
  به طوری که ثابت شده سرطان گردن رحم یک بیماری مقاربتی است که توسط ویروس پاپیلومای انسانی منتقل میشود. اگرچه زمینه ایمونولوژیک فرد نیز در بروز این بیماری موثر است ولی در ۹۰ درصد موارد عامل ایجادکننده این بیماری ویروس پاپیلومای انسانی است.
  ● چه کسانی بیشتر در معرض آلودگی این ویروس قرار دارند؟
  ▪ خانمهایی که تعدد ازدواج دارند و یا همسرانشان تعدد ازدواج داشتند و یا کسانی که در سنین پایینتری ازدواج میکنند، در ریسک بالاتری برای ابتلا به این بیماری هستند.
  ▪ تعدد حاملگیها و اعتیاد به سیگار یک خانم را بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری قرار میدهد.
  ظاهرا این سرطان تا مراحل پیشرفته علامتی ایجاد نمیکند.
  -درست است. برای همین باید برنامههای غربالگری اجرا کرد. یعنی برنامههایی که با آنها در میان همه آدمهای ظاهرا سالم، کسانی که در معرض خطرند یا در مراحل اولیه بیماری هستند را تشخیص داد. غربالگری این بیماران به این صورت است که معمولا خانمها بعد از ازدواج از سن ۲۱ سالگی، سالی یکبار باید تحت آزمایش سلول شناسی دهانه رحم به نام «پاپ اسمیر» قرار بگیرند. وقتی که این تست سه بار انجام شد و منفی بود فواصل آن را میتوان طولانیتر کرد یعنی دو تا سه سال یکبار آن را انجام داد.
  ● واقعا دردسر انجام این تست به فوایدش میارزد؟
  ارزش این تست برای تشخیص سرطان دهانه رحم این است که این سرطان یک دوره طولانی دارد یعنی ابتدا از یکسری تغییرات سلولی شروع میشود و ۱۰ سال طول میکشد تا این که این تغییرات به یک سرطان مهاجم تبدیل شود.
  بنابراین اگر خانمی در این مراحل مورد آزمایش قرار گیرد، به راحتی میتوان در مراحل اولیه بیماری را تشخیص داد و با درمانهای سادهتری که به صورت تخریب به وسیله لیزر و یا برداشتن مخاط دهانه رحم به وسیله چاقو است، آن بیماری را کاملا از بین برد.
  ● آیا این کارها تاثیری هم در طول عمر فرد مبتلا به سرطان دارد؟
  ببینید، اگر غربالگری به درستی انجام نشود بیماری به مراحل پیشرفته خواهد رسید و طول عمر بیمار کاهش خواهد یافت. چون این تومور به طور موضعی در لگن پیشرفت میکند و روی مجاری ادراری اثر فشاری میگذارد و اکثرا این بیماران به علت اورمی یعنی افزایش اوره خون و اختلال در کارکرد کلیه جان خود را از دست میدهند تا مسئله خونریزی. گاهی نیز در مراحل پیشرفته سوراخ شدگی مثانه و روده ایجاد میشود و اختلال در دفع ادرار بوجود میآید.
  ● در ابتدای بیماری، فرد با چه علائمی به پزشک مراجعه میکند؟
  گفتم که متاسفانه بیماری در مراحل اولیه هیچ علامت خاصی ندارد و فقط با تستهای پاپ اسمیر قابل تشخیص است، ولی در مراحل پیشرفته به صورت خونریزی، ترشحات متعفن و گاهی در مراحل پیشرفتهتر به صورت تودههایی که به احشاء مقابل فشار وارد میکند و باعث درد لگنی، اختلالات ادراری و اختلالات دفع گوارشی ایجاد میشود، تظاهر میکند.
  معمولا خونریزی به صورت لکهبینی حین اعمال زناشویی خودش را نشان میدهد. حتی ممکن است در حین نمونهگیری و معاینه این خونریزی ایجاد شود بنابراین خانمها با دیدن لکههای غیر طبیعی و ترشحات مداوم باید برای انجام آزمایش مراجعه کنند.
  ● بیشتر کدام گروه سنی از زنان دچار این علائم میشوند؟
  بیشتر در خانمهای مسن تظاهر میکند، به دلیل آنکه خانمهای مسن بعد از سن باروری دیگر مراجعه پزشکی نمیکنند، در حالیکه حداکثر سن شروع سرطان تهاجمی گردن رحم ۵۵ سالگی است. برای همین هر شش ماه یکبار انجام آزمایشهای پاپ اسمیر لازم است.
  ● به جز پاپ اسمیر آیا روش تشخیصی دیگری برای سرطان دهانه رحم وجود دارد؟
  بله، البته. به جز تست پاپ اسمیر روشهای تشخیصی دیگری هم هست مثل دیدن دهانه رحم به وسیله یک میکروسکوپ سه بعدی که به آن کولپوسکوپی میگویند. وقتی که سلولهای غیر طبیعی در تست پاپ اسمیر دیده شدند، صلاح است که فرد با این میکروسکوپ مورد بررسی قرار گیرد.
  این میکروسکوپ بدترین ضایعه دهانه رحم را نشان میدهد و باید از آنجا بیوپسی تهیه شود. در حقیقت با بیوپسی تشخیص بافتشناسی داده میشود. در حقیقت پاپ اسمیر تستی است که تشخیص اولیه میدهد ولی با کلوپوسکوپی و بیوپسی میتوان تشخیص قطعی بیماری را داد. تست دیگر برای تشخیص این سرطان تست ویروسی است که در آن آنتیژن ویروس مورد بررسی قرار میگیرد.
  ● امروزه بیشتر از کدامیک از این تستها استفاده میشود؟
  امروزه بیشتر تست ویروسی استفاده میشود. به نظر میرسد دقت این تست در تشخیص این بیماری بیشتر از تستهای پاپ اسمیر است ولی فقط نوع اولیه آن در چند آزمایشگاه در ایران انجام میشود و نوع پیشرفتهتر آن هنوز وارد کشور نشده.
  ● در مورد نحوه آزمایش پاپ اسمیر بیشتر توضیح میدهید؟
  اولا بهتر است که برای انجام آزمایش پاپ اسمیر از یک هفته قبل دارویی مصرف نشود و از ۴۸ ساعت قبل روابط زناشویی قطع شود. بهترین زمان انجام پاپ اسمیر چند روز پس از پایان یافتن دوره ماهانه است، به دلیل اینکه در این زمان دهانه رحم زخامت کافی دارد و سلولهای بیشتری برای نمونهگیری وجود دارند. قبل از آزمایش از دوش واژینال نیز نباید استفاده شده باشد.
  اما آزمایش پاپ اسمیر بسیار ساده است. به طور کلی تستهای غربالگری موقعی ارزشمند هستند که ساده و غیر تهاجمی باشند. همچنین این آزمایش نسبت به هزینه پیشگیری بسیار مقرون به صرفه است. این تست دردی هم ندارد. نحوه آزمایش به این صورت است که وسایل خاصی به نام «اسپاچولا» را داخل دهانه رحم میگذارند و آن را۳۶۰ درجه حرکت میدهند. این کار باعث میشود که از دور تا دور سوراخ دهانه رحم سلولها کنده شوند. بعد از آن این سلولها به آزمایشگاه فرستاده میشوند و پاسخ آزمایش برای پزشک یا بیمار فرستاده میشود.
  ● بعد از تشخیص، همیشه نیازی به برداشتن کامل رحم است؟
  در خانمی که باروریاش کامل شده و نیازی به حاملگی ندارد یک روش بهتر این است که رحم به طور کامل برداشته شود به خصوص در مواقعی که سرطان تمام مخاط دهانه رحم را گرفتار کرده است.
  در مورد واکسنی که به تازگی آمده هم توضیح میدهید؟
  ● واکسنی که اخیرا برای سرطان دهانه رحم ساخته شده تا چه حد از آن پیشگیری میکند؟
  واکسن اچ پی وی که از همان ماده آنتیژن و ویروس پاپیلومای انسانی تهیه شده، در کشورهای غربی به خانمها تزریق میشود. علاوه بر آن با تزریق واکسن، دیگر نیازی به تست پاپ اسمیر که بانوان موظف بودند به طور مرتب اجرا کنند، نخواهد بود. واکسن جدید اسمش «سرداریک» است و ویروس پاپیلوما را نابود میکند، ولی هنوز این واکسن وارد کشور ما نشده است.
  [تنها کاربران قادر به مشاهده لینک ها هستند]
  بانک مقالات فارسی
  آینده کتابی است که امروز می نویسی!
  چیزی بنویس که در آینده از خواندن آن لذت ببری...

 11. #60

  آقا طـــــــــــــــــــــــه

  Taha آواتار ها


  رشته کارشناسی
  مهندسی شیمی
  پوینت
  6,136
  نوشته های وبلاگ
  1
  ارسال تشكر
  7,353
  تشكر شده 18,753 بار در 4,233 پست

  چند پرسش و پاسخ درباره شایعترین سرطان زنانه

  چهارم تا ششم ماه جاری، کنگره بینالمللی سرطان سینه به همت مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و با همکاری دانشگاههای علوم پزشکی سراسر کشور، انجمنهای علمی و کنگرههای علمی سرطان برگزار شد.
  در۶۰ سال اخیر به طور متوسط سالانه ۱ تا ۴ درصد به میزان بروز سرطان سینه در كشورهای مختلف جهان افزوده شده است. سرطان سینه شایعترین سرطان در زنان است و مشكل اصلی سلامت در بسیاری از كشورهای دنیا به خصوص در كشورهای پیشرفته همین بیماری است.
  سرطان سینه هر چند شایعترین نوع سرطان در زنان است، اما ویژگی خاص آن در مقایسه با سایر سرطانها قابل درمان بودن آن است. انجمن سرطان آمریكا تخمین زده است كه در آمریكا حدود ۲۰۳ هزار و ۵۰۰ مورد جدید سرطان سینه تشخیص داده شده و در حدود ۴۰ هزار بیمار هر سال از این بیماری میمیرند و حدود یك هشتم زنان آمریكایی كه به سن ۸۵ سالگی میرسند در بسیاری مواقع در طول زندگیشان این بیماری را بروز میدهند.
  بر اساس تحقیقات جامعه سرطان كانادا ۱۹ هزار مورد جدید سرطان نیز در كانادا تشخیص داده شده و ۵ هزار و ۳۰۰ زن كانادایی هر ساله از این بیماری میمیرند. میزان شیوع بیماری با بالا رفتن سن افزایش مییابد و زنان ۷۵ سال به بالا ریسك بالاتری دارند. سرطان سینه در مردان هم دیده میشود. اما این بیماری در زنان ۱۰۰ بار بیشتر از مردان است.
  دانشمندان هنوز علت دقیق این بیماری را كشف نكردهاند. آنچه میخوانید، دانستنیهایی درباره این بیماری است كه در قالب چند پرسش و پاسخ بیان شده است.
  ● سرطان چطور بوجود میآید؟
  سرطان سینه یك تومور بدخیم در بافت غدهای سینه است. تومورهای بدخیم به نام كارسینوم نامیده میشود. كارسینومها زمانی كه تصمیم به از بین بردن بافت طبیعی سینه میكنند، سبب تكثیر غیرطبیعی شده، ممكن است منتشر شوند و یا به قسمتهای دیگر بدن متاستاز دهند (منتشر شوند).
  ● كدام زنان بیشتر در معرض ابتلا به سرطان سینه هستند؟
  چند گروه از زنان ریسك بالایی برای ابتلا به این بیماری دارند: آنهایی كه قاعدگیهای طولانی دارند؛ آنها كه قاعدگیشان قبل از ۱۲ سالگی شروع و بعد از ۵۰ سالگی تمام شود؛ افرادی كه از قرصهای ضد بارداری یا درمانهای جایگزینی هورمون استفاده میكنند؛ زنانی كه در تاریخچه خانوادگی آنها این بیماری وجود دارد.
  همچنین سرطان سینه در زنانی كه بهطور مرتب معاینه نمیشوند و آنهایی كه وزنشان را در حد طبیعی نگه نمیدارند شایعتر است. مصرف الكل و سیگار هم درصد این بیماری را بالا میبرد. بررسیها نشان میدهد زنانی كه به طور روتین شیفتهای شب دارند یعنی حدود ۶۰ درصد آنها ریسك بالاتری برای این بیماری دارند.
  دانشمندان عقیده دارند بالا رفتن ملاتونین بدن یعنی هورمونی كه وظایف دیگر هورمونهای جنسی را تعیین میكند در طول شب با قرار گرفتن در مقابل نورهای درخشان در طول شب كاهش پیدا میكند كه این امر ممكن است سطح استروژن را افزایش دهد.
  این مطالعات بر روی زنان شهروند شهرهای صنعتی كه بیشتر در معرض نورهای مصنوعی در شب قرار میگیرند نشان داده آنها بیشتر مستعد ابتلا به سرطان سینه هستند.
  ● آیا بیمار مبتلا به سرطان سینه با دیدن علایم خاصی متوجه این بیماری میشود؟
  خیر، بهنظر میرسد در حدود سهچهارم بیمارانی كه مبتلا به این بیماری هستند هیچنوع علائمی كه سبب افزایش خطر برای این بیماری شود را نداشتهاند. برای همین پزشكان توصیه میكنند كه هر زنی باید سالیانه از طریق مراكز درمانی معاینه سینه شود و همچنین زنان باید ماهانه خودشان به انجام این معاینه بپردازند. فردی كه غدهای را در سینهاش پیدا كرد هرچه سریعتر این مسئله را با پزشكش در میان بگذارد.
  ● آیا هر تودهای در سینه نشاندهنده ابتلا به سرطان سینه و یك تومور بدخیم است؟
  خیر، هر تودهای در سینه علامت مطمئنی از سرطان نیست. هر سینه بهطور طبیعی دارای تودههای زیاد با اندازههای مختلف است.
  قبل از یائسگی سینهها به طور طبیعی بزرگ میشوند. از سوی دیگر اختلالاتی در رشد سینهها ممكن است با این سرطان اشتباه شود. ضمناً رویش غیر سرطانی كیستهایی كه حاوی مایع بوده سبب ضخامت بافتهای سینه میشود. این كیستها وظیفه تولید شیر را به عهده دارند.
  ● ماموگرافی تا چه حد میتواند در تشخیص این بیماری موفق باشد؟
  معاینه سینه با اشعه ایكس، روشی كه به آن ماموگرافی گفته میشود، میتواند شانس درمان موفقیتآمیز تومورهای شناسایی شده در مرحله اولیه قبل از اینكه به اندازه كافی بزرگ شده باشد را بالا ببرد. اگرچه مطالعات اختلاف نظر درباره تأثیرات ماموگرافی در كاهش مرگومیر ناشی از این سرطان را نشان میدهد.
  ● چگونه میتوان یك تومور خوشخیم را از یك تومور بدخیم تشخیص داد؟
  یك ماموگرام نمیتواند یك تومور خوشخیم از بدخیم را تشخیص دهد. تنها راه تشخیص قطعی یك توده مشكوك در سینه انجام یك بیوپسی (نمونهبرداری) از آن است كه در این روش توده یا قسمتی از آن جهت آزمایشات میكروسكوپی برای سلولهای سرطانی برداشته میشود.
  اگر وجود سرطان مسجل شد پزشك مشخص میكند كه سلولهای سرطانی به بافتهای اطراف سینه متاستاز داده است یا نه. شایعترین محل متاستاز در بیماران مبتلا غدههای لنفاوی زیر بغل است. وجود یا عدم وجود سلولهای سرطانی در بافتها به پزشك كمك میكند كه چقدر سرطان پیشرفته است.
  پزشكان معمولاً چند تا از غدد لنفاوی زیر بغل را اگر سرطانی باشد برمیدارند. این جراحی لنفوم را نشان میدهد كه یك توده متورم دردناك در بازو به دلیل تجمع مایع است و ممكن است جایی قرار گرفته باشد كه خطر عفونت را بالا ببرد. اگر غدد ایمنی بتوانند سلولهای سرطانی را مهار كنند، سرطان نمیتواند به اطراف سینه سرایت كند و بیمار از جراحی وسیع رها میشود.
  ● آیا آزمایشهای ژنتیكی راه قطعی برای تشخیص قطعی سرطان سینه هستند؟
  خیر، البته زنانی كه دارای تاریخچه خانوادگی سرطان سینه هستند تحت آزمایشهای ژنتیك قرار میگیرند و ژنهای BRCA۱ و BRCA۲ جهشیافته در آنها مشخص میگردد، اما این یك راه قطعی برای تشخیص بیماری در زنانی كه این ژنها را دارند، نیست.
  آمارها نشان میدهد حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد زنانی كه این ژنها را دارند از سن ۷۰ سال به بالا این بیماری را بروز میدهند اگرچه این راه كاملاً موفقی برای جلوگیری از سرطان سینه نیست.
  پیشآگهی سرطان سینه بخصوص كسانی كه سرطان سینه متمركز دارند، چگونه است؟
  با تشخیص سریعتر، میزان بقای بیماران افزایش یافته است. میزان بقای ۵ ساله (منظور درصد افرادی است كه ۵ سال بعد از تشخیص سرطان زندگی میكنند) برای زنان آمریكایی كه سرطان سینه بدون متاستاز داشتهاند از سالهای ۱۹۴۰ تا ۱۹۹۰ به بعد از ۷۲ درصد به ۹۶ درصد افزایش یافته است.
  اگرچه سرطان بافتهای اطراف را درگیر میكند میزان بقای زندگی در ۵ سال آینده به ۷۸ درصد افت میكند. برای زنانی كه سرطان درمان شده دارند پیشآگهی خوبی وجود دارد به خصوص با معاینات مكرر توسط پزشك معالج و معاینهای كه خود بیمار از سینه خود میكند.
  رعنا دهقانی
  روزنامه همشهری
  آینده کتابی است که امروز می نویسی!
  چیزی بنویس که در آینده از خواندن آن لذت ببری...

صفحه 6 از 15 نخستنخست ... 45678 ... آخرینآخرین

موضوعات مشابه

 1. سرطان (تومور) کلیه
  توسط Zahra در انجمن دانستنی های پزشکی
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 07-07-2011, 10:14 PM
 2. سرطان کبد
  توسط javad در انجمن بیماری های دستگاه گوارش
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 06-25-2011, 04:10 PM
 3. سرطان لوزالمعده
  توسط javad در انجمن بیماری های دستگاه گوارش
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 06-25-2011, 04:08 PM
 4. اثر پياز و زردچوبه بر سرطان كولون(سرطان روده بزرگ)
  توسط javad در انجمن بیماری های دستگاه گوارش
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 06-25-2011, 01:28 PM
 5. سرطان معده
  توسط ALI در انجمن بیماری های دستگاه گوارش
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 05-10-2011, 09:50 PM

User Tag List

کلمات کلیدی این موضوع

Bookmarks

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
بازی free games