تابلو اعلانات بستن این دسته بندی

:: طراحی محوطه و فضای سبز با نرم افزار Deluxe :: برای مشاهده آموزش اینجا کلیک کنید.

:: آموزش اتوکد ۲۰۱۲ مقدماتی - سطح دو :: برای مشاهده آموزش اینجا کلیک کنید.

:: طرح تقویت واژگان انگلیسی یا 504 واژه ضروری :: برای شرکت در طرح تقویت واژگان انگلیسی با استفاده از 504 واژه ضروری اینجا کلیک کنید.

:: آموزشگاه CEH :: آموزش و پیشرفت گروهی مدرک CEH (هک قانونمند) . برای شرکت در این طرح اینجا کلیک کنید.

:: Steganography Challenges (Number 8) :: برای شرکت در مسابقه استگانوگرافی اینجا کلیک کنید.


پیپرز
تبلیغات شما در این مکان

نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: انواع عايق های پشم معدنی

 1. #1


  Elahe آواتار ها


  رشته کارشناسی
  مهندسی شیمی
  محل سکونت
  بوشهر
  پوینت
  2,183
  نوشته های وبلاگ
  20
  ارسال تشكر
  5,398
  تشكر شده 3,618 بار در 1,040 پست

  انواع عايق های پشم معدنی

  تقسیم بندی عايق های حرارتی با اين زير گروه امكان بررسی ويژگی های مشترک ميان عناصر آن را فراهم می سازد.
  بارز ترين نقطه مشترک اين گروه يافت شدن مواد اوليه آن ها چه به صورت خالص و يا ناخالص در معادن بوده و فراوری های انجام شده بر روی آن مواد ساختار مولكولی آن ها را دگرگون ننموده است.
  در اكثر انواع عايق های اين گروه عنصر سليسيم (si) يكی از مواد اصلی بوده كه ساختار عايق بر پايه آن شكل گرفته است.
  براي مثال فراورده های پشم های معدنی كه از قديمی ترين و شناخته شده ترين انواع عايق ها است يكی از زير گروهای آن می باشد.
  مهم ترين تشابهات در اين گروه عبارتند از:

  1- تحمل حرارتی بالایی دارند (حتی بعضي از آن ها را می توان جزو مواد دير گداز نيز به حساب آورد.)
  2- عموماً سلول باز بوده و جاذب رطوبت می باشند (در برابر نفوذ رطوبت ضعيف می باشند.)

  پشم شيشه (Glass Wool):

  پشم معدنی كه از مذاب شيشه ساخته می شود. (استاندارد ملی 80 84 بند 4-16-1)

  از معروف ترين و قديمي ترين انواع عايق ها است. در حدود 40 سال است كه در ايران توليد می شود. پشم شيشه شامل فيبرهای انعطاف پذير شيشه است كه از ذوب مواد اوليه شيشه به دست می آيد. در حالت استاندارد ضخامت الياف آن می بايست بين 2/3 الي 4/6 ميكرون بوده كه در اين حالت محصول نرم تر بوده و خواص ارتجاعی خود را برای مدت بيشتر حفظ می كند و ريزش ذرات آن كم تر خواهد بود.

  از انواع عايق های سلول باز بوده و می تواند رطوبت محيط را جذب نمائيد و در مجاورت با بخار آب (خصوصا در سطوح گرم) توليد اسيد سيليسيک می نمايد و اگر محافظت آن به نحو مطلوب انجام نشود باكتری ها و قارچ ها در لايه های الياف آن تكثير پيدا می كنند.

  در گسترش حريق بی اثر بوده و در مجاورت حريق گازهای سمی توليد نمی كند الياف آن با سر سوزنی شكل بوده و اگر وارد نسوج ريه شود خارج نمی گردد و تماس آن با پوست باعث خراشيدگی می شود. استمرار مجاورت در تنفس ذرات معلق آن می تواند باعث ايجاد بيماری های تنفسی و پوستی شود. حداكثر تحمل حرارتی آن 550 درجه سلسیوس است.

  اخيرا پشم شيشه های جديدی توليد شده كه از تركيب مذاب دو نوع شيشه است كه باعث كمتر شدن تحريک پوستی مي گردد و نيازی به چسباننده شيميايی برچسباندن الياف به هم ندارد توليد پشم شيشه در چگالی متوسط زياد نيز انجام می شود كه مقاومت حرارتی آن ها قدری بيشتر از نوع قديمی آن است.  پشم شيشه  پروسه توليد پشم شيشه

  پشم سنگ (Rock wool):

  از مذاب سنگ های طبيعی آذرين ساخته می شود. (استاندارد ملی 80 84 بند 4-16-2)

  پشم سنگ كه در زبان انگليسی Rock Wool ناميده می شود ، جزو خانواده عايق های حرارتی متشكل از الياف معدنی است.

  ماده اوليه اصلی برای توليد اين عايق ، سنگ بازالت ، از گروه سنگ های آذرين است كه بازمانده فعاليت های آتش فشانی است و در كشور ما به وفور وجود دارد. به دليل رگه ای بودن مواد اوليه آن محصول توليدی آن ممكن است دارای خلوص يكنواخت نباشد.

  روش توليد پشم سنگ به اين صورت است كه ابتدا سنگ بازالت در دمای 1500 درجه سلسیوس ذوب می شود و به صورت سيليكات مذاب در می آيد و سپس مذاب به دست آمده تحت روش های خاصی به اليافی به قطر حدود 6 ميكرون تبديل می شود. كه مجموعه اين الياف پشم سنگ را تشكيل می دهد.

  آناليز شيميايی و مواد تشكيل دهنده آن عبارتند از:
  اكسيد سيليس sio2 46%
  اكسيد آلومينوم Al2 o3 14%
  اكسيد تيتانيوم Tio2 1.5%
  اكسيدهاي آهن Fe2 o3+Feo 7.5-8%
  اكسيد كلسيوم cao 18%
  اكسيد منيزيم Mgo 10%

  پروسه توليد پشم سنگ

  مزايا

  اين عايق ، به دليل عدم انتشار صدا به ميان اجزاء متشكله ونيز جذب صدا ، عايق صوتی بسيار مطلوبی می باشد. به همين علت در فرودگاه ها ، استوديو های صدابرداری ، زير ريل ها و در ايستگاههای متروی داخل شهری نصب می گردد. افزايش ضخامت وگذاشتن فاصله هوایی مناسب در پشت عايق ، مقدار تضعيف انرژی صوتي را افزايش مي دهد.

  به علت مواد تشكيل دهنده معدنی ، يا مصالح ساختمانی سازگار می باشد. لذا باعث خوردگی يا خرابی به اجزاء تشكيل دهنده ساختمان نخواهد شد.

  ضريب انتقال حرارت اين عايق طبق مبحث 19 به شرح زير می باشد كه البته با توجه به درجه و كارخانه سازنده آن متفاوت خواهد بود و بايد توسط كارخانه سازنده آن مشخص شود.


  وزن مخصوص خشك (Q) بر حسب kg/m³
  18 تا 25
  25 تا 35
  35 تا 80
  80 تا 180
  ضريب هدايت حرارتي مفيدλ بر حسب w/m.c
  0/047
  0/041
  0/039
  0/041  ذرات الياف پشم سنگ از طرف سازمان بهداشت جهانی برای سلامتی انسان بی ضرر تشخيص داده شده اند وحتی مطابق استاندارهای اروپا استنشاق هوايی كه حاوی حداكثر 5 ميلی گرم بر متر مكعب ذرات پشم سنگ باشد به مدت 8 ساعت در روز مجاز است.

  به علت مواد تشكيل دهنده معدني ، سازگاری كاملی با تمامی مصالح ساختماني دارد لذا باعث خوردگی يا خرابی هيچ يک از اجزا تشكيل دهنده ساختمان نخواهد شد.

  عايقی تجزيه نشدنی و به علت اين كه مواد تشكيل دهنده آن معدنی می باشد علاوه براين كه دوام بسيار خوبی در كل عمر سازه دارد باعث از دست دادن كيفيت آن نخواهد شد و سازگاری كاملی با محيط زيست دارد و از اين لحاظ بی خطر ترين عايق حرارتی می باشد.

  آتش گير نيست ومشتعل نمی شود و قابليت مقاومت تا 4 ساعت در برابر شعله مستقيم را دارد. پشم سنگ به تنهايی نقطه ذوبی بالای 1000 درجه سلسیوس دارد اما به علت رزين و مواد افزودنی ای كه به آن اضافه می گردد ، كارايی مناسبی در رنج وسيع 150- درجه سلسیوس تا 700 درجه سلسیوس دارد. ضمنا در اثر آتش سوزی توليد دود وسم نمی كنند كه از مزايای عمده آن است.

  درتكنولوژی نوين ساخت محصول رطوبت را جذب نمی كنند اما طبق استاندارد می بايست يک پوشش بخار بند داشته باشند.

  نرمی و لطافت الياف و نيز بافته بودن تار 6 در ضخامت تشكيل دهنده محصول نهايی كه باعث مقاومت در برابر تراكم می شود كه از مزايای مهم اين محصول می باشد.

  طبق استاندارد های جهانی استفاده از عايق پشم سنگ به عنوان جدا كننده مناطق آتش در ساختمان و طبقات به عنوان عايق ساختمان مورد توجه خاصی قرار گرفته است.
  انبار كردن محصول در زمان طولانی بالای يک سال توصيه نمی شود.

  معايب:

  ضريب انتقال حرارت ، با افزايش دما ، فشردگي بعد از نصب وجذب رطوبت ، افزايش می يابد.
  برای شكل دادن به اين نوع عايق از چسب رزينی استفاده شده كه به دليل پايين بودن درجه حرارت آن تحمل دمای اين محصول را تا 350 درجه سلسیوس كاهش می دهد.

  اگر چه پشم سنگ جاذب رطوبت نيست اما برای عايق كاری لوله ها ، تاسيساتی كه به فضای باز قرار دارند ، بايد با يک پوشش ضد رطوبت محافظت شود.

  كاربرد:

  پشم سنگ بنا به نوع آن موارد كاربرد گوناگون دارد. صنايع پتروشيمی ، پالايشگاه ، بيمارستان ها، نيروگاه ها ، صنايع سنگين ، استديوهای صدا برداری ، تونل های مترو ، كارخانه های سيمان و فولاد از مصرف كنندگان اين نوع عايق به شمار می روند.

  پشم سنگ فله ، به عنوان عايق حرارتی صوتی بين دو جدار ديوارهای ساختمانی ، جدار دودكش ها ، منبع اگزوز اتومبيل ها ودستگاه های صنعتی و پر كردن فضاهای فاقد شكل هندسی منظم به كار می رود.

  پشم سنگ تخته ای برای عايق كاری و پوشش سقف سوله ، كانال های گردش هوا و سيستم های تهويه مطبوع وآب سرد كن مورد استفاده قرار می گيرد. اين نوع پشم سنگ اگر بدون روكش باشد می تواند برای عايق كاری تجهيزات تا دمای 700 درجه سلسیوس مورد استفاده قرار گيرد. اين نوع عايق اگر دارای روكش كاغذ كرافت و فويل آلومينيوم باشد فقط در دماهای پائين قابل استفاده است. عايق پشم سنگ با روكش توری تا دمای 800 درجه سلسیوس قابل استفاده است و برای سطوح مسطح و منحنی در صنايع ، لوله های با قطر بزرگ ، كوره ها، گرمخانه ها ، اگزوز توربين ها و دودكش های بلند مورد استفاده قرار می گيرد.

  پشم سنگ پانلی ، به دليل استحكام به عنوان عايق بين جداره ها ، در استديو صدا برداری وتونل های مترو برای جذب هوا مورد استفاده قرار می گيرند. عايق لوله ای پشم سنگ ، در تاسيسات سيستم های تهويه مطبوع برای عايق كاری لوله های عبور سيالات سرد و گرم ، در صنايع جهت عبور سيالات داغ وبخار مورد استفاده قرار می گيرد.

  پشم سرباره (Slag Wool):

  پشم معدنی كه از مذاب سرباره كوره ساخته می شود. (استاندارد ملی 80 84 بند 4-16-3)

  از محصولات جانبی كوره بلند پس ازاستخراج آهن از سنگ هماتيت می باشد. به طوره خلاصه طی اين فرايند سنگ اهن كه خود تركيبی است از اكسيد آهن منگز كلسيم وسيليكات ها می باشد با آهك و كک وارد كوره بلند شده و پس از احيا آهن و جدا سازی آهن مذاب از پايين كوره و سرباره از بالای آن خارج می شود. سپس سرباره به دست آمده در دمای 1400 درجه سلسیوس مجددا ذوب شده و پس از عبور از اتومايزر به الياف مبدل می گردد. اكسيد سيليس sio2 جز اصلی تمامی عايق های معدنی يكی از عمده ترين مواد تشكيل دهنده پشم سرباره می باشد. اين مقدار درحدود 36% است و مواد تشكيل دهنده آن عبارتند از:

  اكسيد سيليس 36%
  اكسيد منيزيم 0.97 %
  اكسيد اهن 0.76%
  اكسيد الومينيوم 10.45%
  اكسيد منيزيم 10.9%
  اكسيد كلسيم 36.56%
  اكسيد تيتانيم 2.83%
  ساير مواد 1.58%

  دارای خواص و درصد خلوص يكنواخت در تمام محصولات می باشد كه از مزايای عمده اين محصول است. در كشور های صنعتی جزو پر مصرف ترين عايق های معدنی است. سيليس باعث رشته رشته شدن الياف عايق پشم سرباره می گردد و اضافه شدن در صد سيليس آن را به سمت پشم شيشه سوق می دهد و كم شدن آن فرآيند رشته ای شدن آن ها را به خطر می اندازد.

  سر الياف آن كروی شكل بوده كه به همين دليل باعث خراش و تحريک پوستی بسيار كمتری می شود و به دليل ريز بودن ذرات آن عايق الكتريسته نيز می باشد و بازگشت پذيری آن به طبيعت سريع انجام مي شود.

  در صورت مجاورت با بخار آب +PH دارد ، جهت توليد اشكال هندسی از يک چسبنده لاتكس رزينی گرما سخت استفاده می شود كه محصول توليد شده تحمل درجه حرارتی كم تر از نوع خالص آن را دارد.

  حداكثر تحمل درجه حرارت آن در نوع خالص 750ºC است و در حالت غير خالص و مخلوط با ماده چسباننده حداكثر در حدود 350ºC را تحمل می كند.

  به لحاظ كاربرد آن درعايق كاری صوتی می توان گفت اين ماده می تواند به عنوان عايق صوتی نيز به كار رود اما ميزان جذب صوت به خصوص در فركانس های پائين با ضخامت عايق رابطه مستقيم دارد. در انواع خاص آن و در فركانس های صوتی بالا می تواند عايق خوبی به شمار آيد.  پشم سرباره

  منبع: [تنها کاربران قادر به مشاهده لینک ها هستند]
  منبع خودم:پلیمران ماهشهر
 2. كاربر زير به خاطر اين پست سودمند از Elahe عزيز تشكر كرده است:

  SAD

 3. # ADS
  Circuit advertisement
  تاریخ عضویت
  Always
  محل سکونت
  Advertising world
  نوشته ها
  Many
   

User Tag List

کلمات کلیدی این موضوع

Bookmarks

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
بازی free games