تابلو اعلانات بستن این دسته بندی

:: طراحی محوطه و فضای سبز با نرم افزار Deluxe :: برای مشاهده آموزش اینجا کلیک کنید.

:: آموزش اتوکد ۲۰۱۲ مقدماتی - سطح دو :: برای مشاهده آموزش اینجا کلیک کنید.

:: طرح تقویت واژگان انگلیسی یا 504 واژه ضروری :: برای شرکت در طرح تقویت واژگان انگلیسی با استفاده از 504 واژه ضروری اینجا کلیک کنید.

:: آموزشگاه CEH :: آموزش و پیشرفت گروهی مدرک CEH (هک قانونمند) . برای شرکت در این طرح اینجا کلیک کنید.

:: Steganography Challenges (Number 8) :: برای شرکت در مسابقه استگانوگرافی اینجا کلیک کنید.


پیپرز
تبلیغات شما در این مکان

نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: استریلیزاسیون

 1. #1

  یک تکنولوژیست جراحی تازه کار

  javad آواتار ها


  رشته کارشناسی
  اتاق عمل
  رشته کارشناسی ارشد
  دور خیز برای کارشناسی ارشد تکنولوژی جراحی
  پوینت
  9,640
  نوشته های وبلاگ
  33
  ارسال تشكر
  17,425
  تشكر شده 19,172 بار در 5,624 پست

  استریلیزاسیون
  استریلیزاسیون چیست؟ عبارت است از استفاده از روشهای فیزیكی و شیمیایی جهت تخریب و درهم ریختن ساختار كلیه میكروبها از جمله میكروبهای بسیار مقاوم دارای اندوسپور.
  مطابق استاندارد بین المللی ( EN 556 ) منظور از استریلیزاسیون رسیدن به سطح خاصی از ایمنی است كه اصطلاحاً SAL 6 ( Sterility Assurance Level ) نامیده میشود.
  مطابق تعریف SAL باید حداكثر CFU 6-10 بر واحد سطح باشد، بدین ترتیب به منظور اطمینان از اثرات یك روش استریلیزاسیون لازم است كه محلولی از 6 10 اندوسپورخشك شده باكتریها را تحت فرآیند استریلیزاسیون قرار داد. چنانچه شانس زنده ماندن هر اندوسپور تقریباً یك میلیونیم یا كمتر باشد بر صحت عملكرد مهر تایید زده میشود.
  در شكل (1)، چرخه كامل استریلیزاسیون نشان داده شده است، این چرخه توسط كمپانی Tecno-Gaz ایتالیا و تحت نظر كمیته ملی عفونی اروپا تهیه و تدوین شده است.
  1- ضد عفونی و شستشو
  در این عملیات تعداد میكروبهای آلوده كننده كاهش مییابد ولی نه در حدی كه به طور كامل استریل شود. بدین منظور مطابق شكل (2) محفظههای 5/3 لیتری و 6 لیتری Atrica پیشنهاد میشود كه مجهز به سبد و تایمر است. به منظور جلوگیری از تماس اپراتور با ابزارآلات و مواد ضدعفونی، استفاده از سبد اكیداً توصیه میگردد. اهمیت وجود تایمر به دو دلیل است، اولاً در مورد هر ماده شیمیایی زمان خاصی باید سپری شود تا ماده مزبور اثر شیمیایی خود را نشان دهد، ثانیاً چنانچه ابزارآلات بیش از زمان مشخصی در مواد شیمیایی قرار گیرند، دچار خردگی شده و از عمر مفید وسایل به مراتب كاسته خواهد شد.
  در شكل (3) سیستم AQUA نشان داده شده است كه در حجم كاری زیاد ( كلینیكها و یا بیمارستانها ) به عنوان شستشو دهنده و نیز ضدعفونی گرمایی، پیشنهاد میگردد. توسط این سیستم ابزار بدون دخالت اپراتور، شسته شده و لكههای خون از روی سطح وسایل پاك میشود. دمای دستگاه ( تا 0c 100 ) و زمان آن توسط اپراتور با توجه به نوع وسایل قابل تنظیم است.


  2- شستشو به وسیله اولتراسونیك
  مرحله دوم از چرخه استریلیزاسیون شستشو با استفاده از تمیز كنندههای اولتراسونیك است.
  تمیز كننده اولتراسونیك با استفاده از امواج اولتراسونیك ناشی از ارتعاش كریستالهای پیزوالكتریك ساندویچی، عملیات شستشوی ابزار را انجام میدهد. تمیز كننده اولتراسونیك ضمن شستشو سبب درخشندگی ابزارآلات فلزی میشود. از دیگر مزایای این روش افزایش طول عمر ابزار آلات است، زیرا در این سیستم از روش شستشو بصورت غیر مستقیم استفاده میشود در حالیكه در روش شستشو بصورت دستی یا با برس، ابزار آلات در معرض تماس مستقیم قرار دارد كه باعث سائیدگی میشود. از آنجا كه تمامی واكنشهای شیمیایی با افزایش دما تسریع میگردد، دستگاه مجهز به المنت است و دما تا 0c 70 قابل افزایش است.
  در شكل (4) نمونهای تمیزكنندههای اولتراسونیك نشان داده شده است.
  3- خشك كن :
  مرحله بعد عملیات خشك كن است. پس از عملیات شستشو وسایل باید به دقت خشك شود این كار به طور دستی توسط اپراتور یا با استفاده از دستگاه UNIKA پیشنهاد میگردد كه در شكل شماره (5) نشان داده شده است. چنانچه وسایل خشك نشود ذرات سفید رنگی بر روی آنها رسوب خواهد كرد. با استفاده از این دستگاه، ایمنی اپراتور در خشك كردن ابزار تیر و برنده به مراتب افزایش مییابد.


  استریلیزاسیون
  اولین بار Semmelweis ارزش شستن دستها با محلولهای گندزدا را در پیشگیری و كاهش دادن مرگهای ناشی از عفونتهای پس از زایمان نشـان داد، سپس لیستر (Lister) نیز موفق شد با به كارگیری اسید كربولیك شمار عفونت زخمها را كاسته و از آنها پیشگیری نماید.
  اهمیت استفاده از مواد گندزدا حتی در عصر طلایی آنتی بیوتیكها نیز كاسته نشده و در حال حاضر استفاده از روشهای عفونت زدایی (گندزدایی وسترون سازی) از پایه های مهم برنامه های موفق كنترل عفونتهای بیمارستانی است. برای عفونت زدایی هوا، آب، محیط فیزیكی، وسایل و مواد و محیطهای بیولوژیك روشهای گوناگون فیزیكی و شیمیایی وجود دارد.
  به ادامه مطلب بروید...

  تعاریف و اصطلاحات عفونت زدایی


  برخی از اصطلاحات رایج در زمینه روشهای استریلیزاسیون را مرور می کنیم:

  پاك كردن (Cleaning) یعنی زدودن "دبریها" یا مواد قابل رویت با آب.

  سترون سازی : (Sterilization) یعنی استفاده از روشهای فیزیكی یا شیمیایی به منظور از بین بــردن و تخریب كلیه اشكال ارگانیسمی از جمله اسپورها.

  گندزدایی (Disinfection) یعنی استفاده از روشهای فیزیكی یا شیمیایی به منظور كم كردن بار میكروبی.

  آلودگی زدایی (Disinfestation) یعنی از بین بردن انگلهای خارجی كه ناقل بیماریند مثل گال و شپش Biodeterioration یعنی تخریب فعالیتهای بیولوژیك .

  Decontaminationیعنی عفونت زدایی ابزار آلوده به طوری كه برای استفاده بی خطر و مناسب باشند.Fumigation یعنی استفاده از دودها و بخارات مواد عفونتزدا .

  Pasteurization یعنی استفاده از حرارت 60 درجه سانتی گراد تا نیم ساعت .

  كلریناسیون (Chlorination) و ازونیزاسیون (Ozonization) یعنی استفاده از كلر یـا ازون برای سالم سازی آب .

  ماده گندزدا (Disinfectant) ماده ای است كه برای كم كردن بار میكروبی از روی سطوح بیجان و اجسام بكار برده میشود.

  آنتی سپتیك (Antiseptic) ماده ای است كه بازدارنده فعالیت ارگانیسمها از روی بافتهای زنده است.

  آنتی بیوتیك (Antibiotic) ماده آلی شیمیایی است كه توسط ارگانیسمها تولید میشود و باعث بازدارندگی یا كشتن ارگانیسمهای دیگر در انسان، حیوانات و گیاهان میشود.

  دترجنت (Detergent) ماده ای است كه با استفاده از كشش سطحی آلودگی را میبرد.

  سنیتایزر (Sanitizer) ماده بهداشتی است كه با مواد ضدمیكروبی همراه است.

  مواد ژرمیسید (Germicide) ، بایوسید (Biocide) باكتریسید (Bactericide) ، ویریسید (Viricide) ، فونژیسید (Fungicide) ، اسپوریسید (Sporicide) و اویسید (Ovicide) نیز كشنده ارگانیسم، اعم از باكتریها، ویروسها، قارچها، اسپورها و تخم انگلیها هستند.

  اصطلاح دئودورانت (Deodorant) نیز برای مواد خنثی كننده بوهای بد و Bleach برای مواد رنگ بر بكار برده میشوند.

  روشهای عفونت زدایی


  انواع روشهای جاری عفونت زدایی، اعم از روشهای سترون سازی یا گندزدایی عبارتند از:  · حرارت خشك (فور)

  · حرارت مرطوب (اتوكلاو)

  · اتوكلاو اتیلن اكساید (ETO)

  · (VHP) Vaporized Hydrogen Peroxide

  · گاز پلاسما

  · مواد شیمیایی سترون كننده

  · یونیزاسیون

  · روغن داغ (با درجه حرارت بالا)

  · شعله (سوزاندن)

  · هوا

  · نور خورشید

  · دستگاه پرتوی فرابنفش

  · پاستوریزاسیون

  · مواد شیمیایی گندزدا

  روشهای سترون سازی


  حرارت خشك یا فور


  دستگاه فور، دارای یك اجاق و یك اتاقك عایق كاری شده است كه با جریان برق گرم میشود. این دستگاه دارای بدنه فولادی، فن، زمان سنج، حرارت سنج، تنظیم كننده درجه حرارت، ترموستات و سیستم اِرت است. در این دستگاه در 160 درجه سانتی گراد در مدت 2 ساعت، در 171 درجه سانتیگراد در مدت 1 ساعت، در180 درجه سانتی گراد در مدت 5/0 ساعت و در 191 درجه سانتی گراد در مدت 6 تا 10 دقیقه وسایل استریل میشوند. به مورد اخیر Rapid Heat Transfer گویند.

  با فور میتوانیم روغنها، گازهای آغشته به وازلین، پودرها، سوزنها، تیغ، قیچی، نوك الكتروكوتر، دریلها، فرزها، مته ها، لوله های شیشه ای و آیینه ها را سترون كنیم. فور وسیله ارزانی است و سبب خوردگی، زنگ زدگی وكند شدن لبه های برنده وسایل فلزی نمیشود. نفوذ پذیری آن ضعیف است، نیاز به زمان طولانی دارد، موجب تغییر رنگ و سوختن كاغذ و پارچه از ابزار حساس به حرارت میشود. برای كنترل عملكرد فور، بایستی هر روز واشر نسوز آن را بازدید كنیم، با دماسنج شاهد، صحت عمل حرارت سنجش را كنترل نماییم. و هر هفته با استفاده از آزمونهای بیولوژیك (باسیلوس سوبتیلیس كه به حرارت خشك بسیار مقاوم است) عمل سترون سازیش را ارزیابی نماییم.

  در پایان كار با فور، تا درجه حرارت به زیر 50 درجه سانتیگراد نرسیده نباید در دستگاه را باز كنیم، زیرا به علت اختلاف دما، آلودگی هوای بیرون به وسایل داخل دستگاه سرایت میكند.

  حرارت مرطوب (اتوكلاو)


  حرارت مرطوب هنوز، موثرترین، متداول ترین، قابل اعتمادترین و كم هزینه ترین روش برای سترون سازی است. اتوكلاو دستگاهی است كه با استفاده از عوامل دما، بخار، فشار و زمان، عمل میكند.

  در این دستگاه، بایستی "هوا" با "بخار" جابجا شود. این جابجایی یا با نیروی ثقل (Gravity) صورت میگیرد و یا با مكش پمپ(Prevacuum) . اگر هوای داخل دستگاه كاملا تخلیه نشود، به علت اختلاف وزن مخصوص هوا و بخار، درجه حرارت به حد مطلوب نخواهد رسید.

  این دستگاه دارای یك مخزن فولادی ضدزنگ، ضداسید و باز و ضدمغناطیس، در فولادی با واشر نسوز، قفل ایمنی، شیرهای آب و بخار، صافیهای هوا و بخار، سوپاپ اطمینان، فشارسنج، حرارت سنج، زمان سنج و سیستم ارت میباشد و حجمش از 5 لیتر تا بیش از 1000 لیتر متفاوت است.

  در این دستگاه، دما 121 تا 134 درجه سانتیگراد است و زمان، بسته به نوع دستگاه 4 تا 30 دقیقه متفاوت و واحد سنجش فشار یكی از موارد زیر است:

  یك اتمسفر = یك بار= 100 كیلوپاسكال = 5/14 پوند بر اینچ مربع = 750 میلیمتر جیوه

  در پایان مرحله سترون سازی، بخار دستگاه تخلیه میشود تا فشار اتاقك به صفر برسد. این مرحله 15 تا 20 دقیقه طول میكشد.

  اتوكلاو برای سترون كردن لوازم جراحی فلزی، شیشه ها، مایعات و بعضی مواد پلاستیكی بكار میرود. نوعی سترون سازی سریع وجود دارد بنام Flash Sterilization كه در آن وسایل، در دمای 134 درجه سانتیگراد و فشار 60 پوند بر اینچ مربع، ظرف 3 دقیقه سترون میشوند.

  در استفاده از اتوكلاو زمان كوتاه و نفوذ خوب است، و وسایل زیادی را میتوان با آن سترون كرد. ولی كند شدن وسایل برنده و باقی ماندن رطوبت در بسته ها در پایان كار از معایب این روش به حساب میآید.

  عملكرد اتوكلاو را بایستی با بررسی حرارت سنج با ترمومتر شاهد، وزن كردن بسته ها قبل و بعد از فرایند (جهت بررسی باقی ماندن رطوبت در بسته ها)، استفاده از اندیكاتورهای شیمیایی و استفاده هفتگی از اندیكاتورهای بیولوژیك باسیلوس استئاروترموفیلوس (B. Stearothermophilus) ارزیابی نمود.

  اتوكلاو اتیلن اكساید


  اكسید اتیلن گازی است بی رنگ، قابل اشتعال و محلول در آب كه وقتی با هوا مخلوط شود میتواند آتشزا باشد. اكسید اتیلن یا با غلظت 100% به كار برده میشود و یا با 12% CO2 ، دمای 60 درجه سانتی گراد و رطوبت 50% به كار برده میشود. تقریبا هر چرخه سترون سازی 285 دقیقه طول میكشد. تمام وسایلی كه با ETO سترون میشوند باید 8 تا 24 ساعت هوادهی شوند زیرا مواردی از سوختگی صورت در هنگام استفاده از ماسكهای بیهوشی، التهاب حنجره و نای در استفاده از لوله های تراشه، همولیز خون در دیالیز و استفاده از كاتترها در عمل جراحی قلب و آنژیوگرافی دیده شده است.

  از اتوكلاو اتیلن اكساید میتوان جهت سترون كردن وسایل پلاستیكی، لاستیكی، چرمی، پنبه ای و ابریشمی، ابزار آندوسكوپی، كاتترها و لوله ها، ابزار ظریف جراحی، دوربینها، نخهای بخیه، سیمهای برق، پمپها، موتورها، ابزار ماشینهای قلبی تنفسی، مایعات، ساكشن، و انواع هندپیسهای دندان پزشكی و ابزار حساس به حرارت استفاده كرد.

  قدرت نفوذ ETO بالا است ولی زمانش طولانی است، نیازمند محافظ ویژه جلوگیری كننده از جرقه است، و مسمومیتزا، حساسیتزا و در تماسهای طولانی سرطانزا و موتاژن است و هزینه زیادی نیز دارد.

  بایستی درجه حرارت، رطوبت و سیستم تهویه دستگاه كنترل شود و با اسپور باسیلوس سوبتیلیس به صورت هفتگی عملكرد سترون سازی پایش گردد.

  كِمیكلاو


  در این سیستم، علاوه بر آب، مخلوطی از الكل، فرمالدئید، كتون و استون نیز بكار برده میشود. درجه حرارت در كمیكلاو 131 درجه سانتی گراد، فشار20 پوند بر اینچ مربع و زمان 30 دقیقه است. با این روش، وسایل زنگ نمیزنند و لبه های تیز كند نمیشوند و به علت كمتر بودن میزان بخار آب در این دستگاه (نسبت به اتوكلاو معمولی) آب در بسته بندیها جمع نمیشود. این دستگاه باید در جایی به كار برده شود كه از تهویه خوبی برخوردارند.

  گاز پلاسما


  در این دستگاه، پراكسید هیدروژن را در یك میدان الكتریكی تصعید میكنند و لوازم حساس به حرارت و رطوبت را با آن سترون مینمایند. چرخه سترون سازی با این روش 55 تا 75 دقیقه طول میكشد.

  مواد شیمیایی سترون كننده


  برخی از مواد شیمیایی را میتوان با افزودن غلظت و یا افزودن مدت زمان، به منظور سترون سازی به كار گرفت. مثلا محلول گلوتارالدئید 2% تا 20 دقیقه برای گندزدایی وسایل بكار میرود ولی وقتی 6 تا 10 ساعت به كار رود، در حد استریل كننده عمل مینماید. هیدروژن پراكساید 5/7% ، غلظتهای بالای هیپوكلریت سدیم، پراستیك اسید نیز از مواد شیمیایی استریل كننده هستند.

  یونیزاسیون


  از پرتوهای یون ساز نظیر: پرتوهای ایكس و گاما نیز میتوان برای سترون كردن مواد بیولوژیك، داروها، گاز، باند، نخهای كات گوت و لوازم یكبار مصرف استفاده نمود.

  روغن داغ ـ شعله


  برای برخی وسایل، مثل بعضی وسایل دندان پزشكی میتوان از روغن داغ با حرارت بیش از 170 درجه سانتی گراد استفاده كرد. همچنین استفاده از شعله چراغ الكلی به منظور سترون سازی در آزمایشگاه ها رایج است.

  پایش سترون سازی


  بعد از هر سترون سازی باید مطمئن شویم كه كلیه اشكال ارگانیسمی در فرایند سترون سازی از بین رفته اند. روشهای پایش یا فیزیكی هستند، یا شیمیایی و یا بیولوژیك.  در پایش فیزیكی، سلامت خود دستگاه ارزیابی میشود. برای مثال، بررسی سالم بودن عقربه های درجه حرارت، فشار و زمان.

  پایش شیمیایی، با استفاده از نشانگرهایی صورت میگیرد كه تغییر رنگ میدهند. این نشانگرها به صورت نوار، برچسب یا اشكال دیگر هستند. مثلا در نوارهایی كه جهت ارزیابی عملكرد اتیلن اكساید موجود است، در صورت صحت عملكرد دستگاه، نوار از رنگ قهوه ای به سبز، تغییر رنگ میدهد.

  در پایش بیولوژیك، از اسپورهای باسیلوس سوبتیلیس و باسیلوس استئاروترموفیلوس استفاده میشود. نشانگرهای بیولوژیك به صور مختلف نواری، ویال یا آمپول كوچك موجودند.  نشانگرهای بیولوژیك را در داخل محفظه اتوكلاو، در داخل بسته ها یا سینی قرار میدهند و با آن به صورت هفتگی یا ماهانه عملكرد دستگاه را ارزیابی مینمایند.

  مراحل استریلیزاسیون در روش گرمای خشک
  1-) تمیز کردن، شستشو و خشک کردن تمام ابزارهایی که قرار است استریل گردند.
  2-)
  الف:لفاف بندی ابزار ها توسط فویل، کتان های دولایه، پارچه های سبک بافت نسوز.
  ب: قراردادن در قفسه هایی بدون بسته بندی.
  ج:قراردادن ابزارها در ظروف فلزی در دار.

  نکته: بدلیل اینکه استریل در این روش بصورت اعمال گرمای زیاد به ابزار است، نیازی به باز کردن ابزار مثل قیچی نیست و ابزارهای بسته بندی شده در ظروف درب دار هم نیاز به باز کردن درب ندارند.
  3-) ابزارها را در محفظه دستگاه قرار داده ودستگاه را روشن کنید.دستگاه بایستی دارای دماسنج یا نشانگر دما باشد که اطمینان داشته باشیم دمای مورد نظر حاصل شده است.
  از لیست زیر برای تعیین زمان و دمای لازم برای استریلیزاسیون ابزارها استفاده کنید.(ساعت مشخص شده مدت زمانی است که دستگاه پس از رسیدن به دمای مورد نظر بایستی صرف کند.پس از شروع عملیات بهیچ عنوان درب دستگاه را باز و بسته و یا ابزاری را کم و زیاد نکنید. به یاد داشته باشید زمان کلی استریل بدلیل صرف زمان برای گرم شدن و پس از استریل برای سرد شدن ابزارها ومحفظه از زمان درج شده درجدول بیشتر است

  Temperature
  170 degrees C (340 degrees F) - 1 hour
  160 degrees C (320 degrees F) - 2 hours
  150 degrees C (300 degrees F) - 2.5 hours
  140 degrees C (285 degrees F) - 3 hours
  نکته: ابزارهای تیز و برنده و نیز سوزن ها بدلیل گرمای زیاد کند میشوند و این ابزار ها بایستی در دمای بالاتر از 160 درجه استریل نشوند.
  4-)صبر کنید تمامی ابزارها خنک شوند سپس توسط گیره های استریل آنها را از محفظه خارج کرده و در محل های استریل نگهداری کنید.
  5-) ابزارهای استریل را به درستی نگهداری کنید. محل نگهداری ابزار ها از خود استریل کننده مهم تر است!.
  روش نگهداری ابزارهای استریل شده:
  الف: ابزارهای بسته بندی شده: ( در شرایط بهینه نگهداری و با حداقل جابجایی)
  ابزارهای بسته بندی شده مناسب میتوانند تا زمانیکه بسته بندی آنها پاره نشده و یا رطوبت به آنها نفوذ نکرده استریل بمانند.برای نگهداری بهینه میتوانید ابزارها را در کابینت های بسته در محیط های کم تردد با دمای متوسط رطوبت خیلی کم قرار دهید.در زمان شک به استریل بودن پک آن را حتماً مجدداً استریل کنید.(اصل اول ایمنی استریلیزاسیون).
  ب: ابزارهای بسته بندی نشده: ( در شرایط بهینه نگهداری و با حداقل جابجایی)
  پس از استریل سریعاً آنها را استفاده کنید و یا در محفظه های استریل قرارداده و حداکثر تا بکهفته استفاده کنید.
  شرایط نگهداری دستگاههای فور:
  اگر شما از دستگاه فور استفاده میکنید نگهداری دستگاه هم قسمتی از فرایند استریلیزاسیون است. اگر دستگاه به دمای صحیح نرسد، استریل حاصل نخواهد شد. لذا حتماً موارد زیر را رعایت کنید:
  · همیشه داخل دستگاه را تمیز نگهدارید.
  · از ابزارهای اندازه گیری دما ( بجز دماسنج دستگاه) استفاده کنید. (هر هفته یکبار)
  · از نشانگر های شیمیایی (اندیکاتور) جهت اطمینان از صحت عمل دستگاه استفاده کنید


  LTMA32A

 2. كاربر زير به خاطر اين پست سودمند از javad عزيز تشكر كرده است:


 3. # ADS
  Circuit advertisement
  تاریخ عضویت
  Always
  نوشته ها
  Many
   

User Tag List

کلمات کلیدی این موضوع

Bookmarks

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
بازی free games