تابلو اعلانات بستن این دسته بندی

:: طراحی محوطه و فضای سبز با نرم افزار Deluxe :: برای مشاهده آموزش اینجا کلیک کنید.

:: آموزش اتوکد ۲۰۱۲ مقدماتی - سطح دو :: برای مشاهده آموزش اینجا کلیک کنید.

:: طرح تقویت واژگان انگلیسی یا 504 واژه ضروری :: برای شرکت در طرح تقویت واژگان انگلیسی با استفاده از 504 واژه ضروری اینجا کلیک کنید.

:: آموزشگاه CEH :: آموزش و پیشرفت گروهی مدرک CEH (هک قانونمند) . برای شرکت در این طرح اینجا کلیک کنید.

:: Steganography Challenges (Number 8) :: برای شرکت در مسابقه استگانوگرافی اینجا کلیک کنید.


پیپرز
تبلیغات شما در این مکان

نمایش نتایج: از 1 به 9 از 9

موضوع: روش تحقیق در روانشناسی و علوم تربیتی

 1. #1


  Mina آواتار ها


  رشته کارشناسی
  دیگر
  محل سکونت
  بوشهر
  پوینت
  1,274
  ارسال تشكر
  80
  تشكر شده 245 بار در 171 پست

  روش تحقیق در روانشناسی و علوم تربیتی


  معرفی روشهای پژوهشی روانشناسی  الف- سه نوع روش پژوهش

  1 پژوهش علّی (سببی)
  اغلب مردم هنگامی که به آزمایشهای علمی فکر میکنند، چیزی که بیشتر به ذهنشان میآید پژوهش بر روی علّتها و اثرات است. آزمایش بر روی روابط علّی، تاثیر یک یا چند متغیر را بر روی یک یا چند متغیر نتیجه، مورد بررسی قرار میدهد. این نوع پژوهش همچنین به تعیین این نکته می پردازد که آیا یک متغیر باعث بروز یا تغییر متغیر دیگری میشود یا نه. به عنوان مثالی از این نوع پژوهش میتوان به تغییر دادن مقداردارو و بررسی اثرات آن بر روی بیماران مورد مطالعه اشاره کرد.
  2. پژوهش توصیفی
  این نوع پژوهش در صدد توصیف و تشریح ویژگیهای موجود در یک گروه یا جمعیت است. به عنوان مثالی از پژوهش توصیفی میتوان به نظرخواهی از مردم درباره این که در انتخابات رئیس جمهوری به چه کسی رای میدهند، اشاره کرد. مطالعات توصیفی در صدد ارزیابی تاثیر یک متغیر بر نمیآیند، بلکه فقط به دنبال توصیف و تشریح هستند.
  3. پژوهش رابطهای
  مطالعهای که به بررسی ارتباط بین دو یا چند متغیر میپردازد، پژوهش رابطهای نام دارد. متغیرهای مورد مقایسه عموماً در گروه یا جمعیت وجود دارند. برای مثال، مطالعهای که نسبت آلبومهای موسیقی جاز یا کلاسیک خریداری شده توسط زنان و مردان را مورد بررسی قرار میدهد، در صدد مطالعه رابطه بین جنسیت و انتخاب نوع موسیقی است.


  ب- نظریه و فرضیه
  نظریه عبارت است از یک اصل به خوبی تعریف شده و سازمان یافته که برای توضیح برخی از جنبههای جهان طبیعی به وجود آمده است. نظریه از مشاهده و آزمون مکرّر به وجود میآید و در بردارنده واقعیتها، قوانین، پیشبینیها و فرضیات آزمایش شدهای است که در سطح گستردهای مورد پذیرش قرار دارد.
  فرضیه عبارت است از یک پیشبینی آزمودنی (قابل آزمایش) خاص درباره آنچه انتظار دارید در مطالعه شما رخ دهد. برای مثال، مطالعهای که برای بررسی رابطه بین عادتهای مطالعه و اضطراب امتحان طراحی شده باشد ممکن است دارای این فرضیه باشد که «این مطالعه برای ارزیابی این فرضیه که دانشجویانی که عادتهای مطالعه بهتری دارند، کمتر دچار اضطراب امتحان میشوند، طراحی شده است». بجز درمواردی که طبیعت مطالعه شما اکتشافی باشد، فرضیه شما باید همیشه توضیح دهد که شما انتظار دارید چه رویدادی در خلال آزمایش پا پژوهش شما به وقوع بپیوندد.
  با وجودی که این دو عبارت گاهی جابهجا مورد استفاده قرار میگیرند، امّا تشخیص تفاوت بین نظریه و فرضیه اهمیت دارد. برخی از تفاوتهای مهم آنها به قرار زیر است:

  نظریه، رویدادها را با عبارتهای عمومی و کلّی پیشبینی میکند در حالی که فرضیه درباره مجموعه خاصی از شرایط، به پیشبینی خاصی میپردازد.
  نظریه، مورد آزمایش وسیعی قرار گرفته و مورد پذیرش عمومی است در حالی که فرضیه، حدسی غیرقطعی است که هنوز باید مورد آزمایش قرار گیرد.
  پ- تاثیر زمان در پژوهشهای روانشناسی
  دو نوع بُعد زمانی وجود دارد که میتواند در طراحی یک مطالعه پژوهشی مورد استفاده قرار گیرد:

  1. پژوهش مقطعی در یک برهه زمانی خاص صورت میگیرد.

  تمام آزمایشها، معیارها یا متغیرها در یک موقیعت زمانی بر روی شرکت کنندگان اجرا میشود.
  این نوع پژوهش در صدد جمعآوری دادهها در شرایط فعلی و حاضر است و به بررسی تاثیرات یک متغیر در طول یک دوره زمانی نمیپردازد.
  2. پژوهش طولی مطالعهای است که در طول یک دوره زمانی صورت میگیرد.

  دادهها ابتدا در شروع مطالعه جمعآوری میشوند و سپس ممکن است به طور مکرّر در طول دوره مطالعه نیز جمعآوری گردند.
  برخی مطالعات طولی ممکن است در طول یک دوره کوتاه زمانی، مثل چند روز، صورت گیرند در حالی که برخی دیگر ممکن است در طول دهها سال انجام شوند.
  در پژوهش طولی غالباً اثرات پیرشدن (گذشت زمان) مورد بررسی قرار میگیرد.
  ت- رابطه علّی (سببی) بین متغیرها
  هنگامی که از «رابطه» بین متغیرها صحبت میکنیم منظورمان چیست؟ در پژوهشهای روانشناسی منظور ما ارتباط بین دو یا چند عامل است که بتوانیم اندازهگیری کنیم یا به طور هدفمندی تغییرشان دهیم. یکی از مهمترین نکتههایی که به هنگام بحث در مورد رابطه بین متغیرها باید مورد توجه قرار داد، معنی علیت است.

  یک رابطه علّی، هنگامی است که یک متغیر باعث تغییر در متغیر دیگری شود. این نوع رابطه در پژوهشهای تجربی مورد بررسی قرار میگیرد تا به طور دقیق مشخص شود که آیا تغییر یک متغیر واقعاً باعث تغییر در یک متغیر دیگر میشود یا نه.
  ث- رابطه همبستگی بین متغیرها
  همبستگی، مقیاسی برای اندازهگیری رابطه بین دو متغیر است. این متغیرها در گروه یا جمعیت وجود دارند و تحت کنترل آزمونگر نیستند.

  همبستگی مثبت، رابطه مستقیمی است که در آن، افزایش مقدار یک متغیر باعث افزایش مقدار متغیر دوم میگردد.
  در همبستگی منفی، هنگامی که مقدار یک متغیر بالا میرود، سطح متغیر دیگر پائین میآید.
  در هر دو نوع همبستگی، اثبات یا شاهدی وجود ندارد که تغییر در یک متغیر باعث تغییر در متغیر دیگر میگردد. همبستگی فقط نشانگر این است که رابطهای بین دو متغیر وجود دارد.
  مهمترین مفهومی که باید تشخیص داده شود این است که همبستگی معادل علیت نیست. در بسیاری از رسانههای عمومی این اشتباه صورت میگیرد که فرض میکنند چون دو متغیر به هم ارتباط دارند پس لابد یک رابطه علّی بین آنها وجود دارد.

 2. # ADS
  Circuit advertisement
  تاریخ عضویت
  Always
  محل سکونت
  Advertising world
  نوشته ها
  Many
   

 3. #2


  Mina آواتار ها


  رشته کارشناسی
  دیگر
  محل سکونت
  بوشهر
  پوینت
  1,274
  ارسال تشكر
  80
  تشكر شده 245 بار در 171 پست

  RE: روش تحقیق در روانشناسی و علوم تربیتی

  اصطلاحات پژوهشهای روانشناسی

  روشهای پژوهشی روانشناسی، ممکن است خیلی ساده یا خیلی پیچیده باشند امّا چند عبارت، اصطلاح و مفهوم وجود دارد که تمام دانشجویان روانشناسی و کسانی که نتایج این پژوهشها را مطالعه میکنند باید بدانند. در زیر، فهرستی از این اصطلاحات مهم، همراه با تعریف خلاصهای از آنها آورده شده است:

  1- پژوهش کاربردی (Applied Research)
  پژوهش کاربردی، نوعی پژوهش است که بر روی حل مسائل عملی تمرکز دارد. پژوهش کاربردی، به جای تمرکز بر توسعه یا بررسی پرسشهای نظری، به یافتن راهحلهایی برای مسایلی که بر زندگی روزمره ما تاثیر میگذارند، میپردازد.


  2- پژوهش بنیادی (Basic Research)
  پژوهش بنیادی، نوعی پژوهش است که مستلزم بررسی موضوعات نظری و افزودن آنها به پایگاه دانش علمی میباشد. با وجودی که این نوع پژوهش به درک ما از ذهن و رفتار انسان کمک میکند امّا لزوماً کمکی به حل فوری مسائل و مشکلات عملی نمیکند.


  3- مطالعه موردی (Case Study)
  مطالعه موردی عبارت است از مطالعه عمیق درباره یک فرد یا یک گروه. در یک مطالعه موردی، تقریباً تمام جنبههای زندگی و سابقه فرد (یا گروه) مورد نظر تحلیل میگردد تا الگوها و علل رفتار او کشف گردد.


  4- پژوهش همبستگی (Correlation Research)
  مطالعات همبستگی به منظور جستجو برای یافتن رابطه بین متغیرها صورت میگیرد. پژوهشهای همبستگی به یکی از سه نتیجه زیر میرسد: همبستگی مثبت، همبستگی منفی و نبود همبستگی. ضریب همبستگی، معیاری است برای شدّت همبستگی و محدوده آن از 1- تا 1+ است.


  5- پژوهش مقطعی (Cross-Sectional Research)
  پژوهش مقطعی، نوعی روش پژوهش است که غالباً در روانشناسی رشد مورد استفاده قرار میگیرد امّا در حوزههای دیگری از جمله علوم اجتماعی، آموزش و سایر شاخههای علوم نیز به کار گرفته میشود.


  6- ویژگیهای خواسته (Demand Characteristic)
  این اصطلاح در پژوهشهای روانشناسی برای توصیف نشانه یا سرنخی به کار میرود که شرکت کننده را از آنچه که آزمونگر انتظار یافتنش را دارد آگاه میسازد.


  7- متغیر وابسته (Dependent Variable)
  متغیری است که در یک آزمایش مورد ارزیابی قرار میگیرد.


  8- آمار توصیفی (Descriptive Statistics)
  آمار توصیفی برای توصیف جنبههای مختلف دادههای جمعآوری شده در یک آزمایش روانشناختی به کار میرود.


  9- مطالعه دوسرکور (Double-Blind Study)
  مطالعهای است که در آن نه شرکت کنندگان و نه آزمونگران نمیدانند چه درمانی در مورد کدام بیمار به عمل میآید.


  10- روش تجربی (Experimental Method)
  روش تجربی مستلزم دستکاری یک متغیر برای تشخیص این نکته است که تغییر در یک متغیر باعث تغییر در متغیر دیگر میشود یا نه.


  11- پدیده هاوتورن (Hawthorne effect)
  این اصطلاح به تمایل برخی افراد برای سختتر و بهتر کار کردن به هنگامی که در یک آزمایش شرکت میکنند، اشاره دارد. افراد ممکن است به خاطر توجهی که از سوی پژوهشگر دریافت میکنند رفتارشان را تغییر دهند.


  12- پژوهش طولی (Longitudinal Research)
  پژوهش طولی، نوعی روش پژوهش است که برای کشف رابطه بین متغیرهایی که به متغیرهای مختلف زمینهای مربوط نیستند، به کار میرود.


  13- مشاهده طبیعی (Naturalistic Observation)
  نوعی روش پژوهش است که غالباً توسط روانشناسان و سایر دانشمندان علوم اجتماعی به کار گرفته میشود. این روش مستلزم مشاهده موضوعات در محیط طبیعیشان است. این نوع پژوهش غالباً در شرایطی که انجام پژوهشهای آزمایشگاهی امکانپذیر نباشد صورت میگیرد.


  14- تخصیص تصادفی (Random Assignment)
  استفاده از رویههای احتمالی در آزمایشهای روانشناسی جهت اطمینان از این که هر شرکت کننده فرصت یکسان و مشابهی برای تخصیص داده شدن به هر گروه دارد.


  15- روایی (Reliability)
  روایی یا قابلیت اطمینان به سازگاری یک معیار اشاره میکند. یک آزمون هنگامی روا در نظر گرفته میشود که در صورت تکرار نتایج تقریباً یکسان و مشابهی به دست دهد. متاسفانه محاسبه دقیق روایی امکانپذیر نیست امّا راههای مختلفی برای تخمین آن وجود دارد.


  16- تکرار (Replication)
  این اصطلاح به تکرار یک مطالعه پژوهشی، عموماً در شرایط متفاوت و با موضوعات مختلف، برای تعیین این که یافتههای مطالعه اولیه قابل تعمیم به شرکت کنندگان و شرایط دیگر میباشد یا نه، اشاره دارد.


  17- فرسایش گزینشی (Selective Attrition)
  در آزمایشهای روانشناسی، احتمال کنارهگیری برخی افراد از آن آزمایش را توصیف میکند. این تمایل میتواند اعتبار یک آزمایش روانشناختی را مورد تهدید قرار دهد.


  18- پایایی (Validity)
  ویژگی هر وسیله سنجش یا آزمون در اندازهگیری آنچه قرار است اندازهگیری شود. یک آزمون باید معتبر(پایا) باشد تا بتوان نتایج آن را به طور دقیق به کار بست و تفسیر کرد.

 4. #3


  Mina آواتار ها


  رشته کارشناسی
  دیگر
  محل سکونت
  بوشهر
  پوینت
  1,274
  ارسال تشكر
  80
  تشكر شده 245 بار در 171 پست

  RE: روش تحقیق در روانشناسی و علوم تربیتی

  روایی اکولوژیک

  Ecological Validity  تاریخچه :

  روایی اکولوژیکی یا ایده روایی بیرونی تاریخچه ای طولانی در روانشناسی دارد ( کمپل و استانلی ، 1967 ). با این حال همیشه و به طور مداوم درباره آن بحث و جدل صورت گرفته است . روایی اکولوژیکی واقعه به چه اشاره دارد ؟ . شگفت انگیز است که در باره معنای این عبارت توافق روشنی وجود ندارد . بخشی از این عدم توافق در خود واژه روایی" It Self " نهفته است و بخشی به ساختار کلی واژه مربوط می شود که دارای چندین معنی است ( اسکیت ، 1981 ). بنا بر این موضوع این بحث و جدلها هم معنی روایی اکولوژیک هست و هم کاربرد ان در ذهن روانشناسان . یکی از نخستین مجادله ها در باره روایی اکولوژیک بحث بین برانزویک و لوین ( 1943 ) در باره جنبه های معرف طرح و ارتباط آن با روانشناسی است .

  تعریف :

  مهمترین و جالبترین تعاملات آموزشی آنهایی نیست که در آزمایشگاه صورت می گیرد ، بلکه پژوهشگران آموزشی بیشتر علاقه مند به چیزی هستند که در مدرسه و خانه اتفاق می افتد . در واقع پژوهشگران بیشتر علاقه مند به بررسی آن نوع آموزش هستند که در غیاب مشاهده گر علمی یا سایر مداخلات مبتنی بر پژوهش صورت می گیرد . با این حال با توجه به امکان کنترل کم ، پیچیدگی بیش از حد و هزینه زیاد مشاهدات میدانی پژوهشگران به بررسی های آزمایشگاهی روی می آورند . در پژوهش های آموزشی نیازمند آن هستیم که بدانیم آیا نتایج بدست آمده پژوهشی از موقعیت خاص که به احتمال زیاد با موقعیت طبیعی متفاوت است ، می تواند در موقعیت های طبیعی نیز بکار رود .

  رویکرد اکولوژیک پژوهشگران را تشویق می کند تا رویدادهای محرک تغییر پذیر که معرف محیط طبیعی ارگانیزم است را مطالعه کنند . به عنوان نقطه شروع روایی اکولوژیک به ارتباط بین بررسی پدیده ها در دنیای واقعی و بررسی آنها در بافتهای آزمایشگاهی اشاره دارد . یک ادعا ( گزارش ) به لحاظ اکولوژیکی زمانی معتبر است که در موقعیت هایی که هیچ پژوهشی در آن صورت نگرفته ، معتبر باشد .

  - روایی اکولوزیک جنبه ای از روایی سازه است که با تعمیم پذیری یافته های پژوهش به گروه ها ، افراد یا موقعیت های دیگر مربوط می شود ( هاینز و برین ، 2000 )

  - روایی اکولوژیکی درجه ای است که در آن رفتارها و گزارشهای ثبت شده و مشاهده شده در یک مطالعه منعکس کننده رفتارهایی است که در محیط های طبیعی واقعا اتفاق می افتد ( واژه نامه روانشناسی ) .

  - حدی که در آن نتایج یک آزمایش می تواند از مجموعه ای از شرایط محیطی ایجاد شده توسط پژوهشگر به شرایط محیطی دیگر تعمیم داده شود .

  شبیه مفهوم روایی بیرونی استانلی و کمپل (1967 ) روایی اکولوژیک یک روایی صوری است ، زیرا آن براین باور تاکید دارد که هدف کاربردی جمع آوری داده ها در آزمایشگاه ، تعمیم به رویدادهای دنیای واقعی است . اگر ما بتوانیم آزمایشاتی را طراحی کنیم که روابط متقابل ارگانیزم – محیط را در بر بگیرد و ماهیت محیط ادراکی را پویا و واقعی سازیم قادر خواهیم بود تا نتایج را به دنیای واقعی تعمیم بدهیم .

  روایی اکولوژیکی با تعمیم پذیری همراه است . اساسا این حدی است که در آن یافته های یک مطالعه می تواند به دنیای واقعی تعمیم یا گسترش داده شود . در همه مطالعات واقعی بین کنترل آزمایشی و روایی اکولوژیکی یک توازن "Trade – Off " وجود دارد . هرچه محققان کنترل بیشتری را در مطالعه بکار بگیرند ، نوعا روایی اکولوژیکی کمتر می شود و بنابراین آنها کمتر قادر به تعمیم نتایج می شوند . برای مثال ، زمانی که ما نمونه را از محیط طبیعی به داخل آزمایشگاه برده و آنها را آنجا مطالعه می کنیم ، ما کنترل بیشتری بر آنها اعمال می کنیم ، نتیجتا امکان اینکه بتوانیم یافته ها را به افراد در محیط های طبیعی تعمیم دهیم کمتر می شود

  تعمیم پذیری :

  هدف اصلی علم کشف قانون های علمی[1] است . قانون های علمی بیاناتی کلی درباره روابط هستند . پژوهشگران دوست دارند تا گزارشاتشان محدود به موقعیتهایی که مطالعه در آن صورت می گیرد نباشد . در حقیقت اگر حوزه روایی کوچک باشد- به یک موقعیت خاص محدود باشد – پژوهشگر نمی تواند به بسیاری از اهدافش برسد . این مشکل، مشکل تعمیم پذیری[2] نامیده می شود .

  با این وجود دانشمندان مطابق با مفهوم ابطال پذیری پوپر ( 1969 ) "is valid for all situations unless proven otherwise " اظهاراتشان را به موقعیتهایی که هرگز آنها را بررسی نکرده اند ، بدون اشاره به تئوری زیر بنایی آن تعمیم می دهند .سایر مردم نیز از تجاربشان در موقعیت های خاص اصلی کلی استخراج می کنند( کویین ، 1969 ). .

  تعمیم پذیری با سوال زیر مرتبط می شود :

  چه رابطه ای بین دو متغیر ؛ متغیر مستقل (A) و متغیر وابسته( B ) و بافت (C ) وجود دارد . به عبارت دیگر رابطه ای که بین دو متغیر A وB در بافت (1 C ) وجود دارد ، آیا در بافت (2 C ) نیز وجود دارد .

  مثال :

  - اداره یک کلوپ ورزشی توسط یک رهبر مستبدانه ( A )

  - خصومت در جلسات باشگاه (B )

  - بچه های 10 ساله (C )

  در تعمیم پذیری یافته های این مطالعه پرسیده می شود که آیا فضای رهبری خاص (A) ، خصومت مشابهی ( B ) در کلاس درس (C2 ) به بار می آورد یا آیا شخص می تواند رفتارهای دانش آموز را زیر نظر یک معلم استبدادی در کلاس درس (C2 ) پیش بینی کند ( مطابق با نتایج مشاهده شده در موقعیت C ).

  بافت C1 وC2 مجموعه ای از وقایع را در تئوری تعمیم پذیری ارایه می دهد ( کرونباخ و همکاران 1972 ) که یک جنبه اش تغییر پذیری شرایط آزمایش یعنی محرکهای دریافت شده، آزمودنی ها ، موقعیت آزمایش ، آموزش آزمونگران ، جلسات و ... است .

  در حقیقت در سوال مربوط به تعمیم پذیری که تاثیر A بر B در بافت C1 به بافتهای دیگر C2 تعمیم داده می شود ، معادل با این است که بین موقعیت C1 و C2 با در نظر گرفتن متغیر وابسته (B ) ثبات بین موقعیتی" consistency cross – situational" وجود دارد .

  این سوال می تواند به صورت زیر مطرح ود . آیا یک ثبات بین موقعیتی بین AC1 ( فضای رهبری و جلسات باشگاه ) و AC2 ( بافت کلاسی و معلم استبدادی ) وجود دارد . در واقع رفتار مشابه در و به معنی ثبات بین موقعیتی است . البته پژوهشگر می تواند تغییرات بیشتری را اعمال کند :

  A را با A' ( اعمال متفاوتی از رهبر استبدادی ) یا B را با B' ( انواع متفاوت خصومت )جابجا کند .

  بحث تعمیم پذیر می تواند در سه سطح مطرح شود :

  - سطح فرا نظریه ای ( meta-theoretical level ) : فرا تئوری یک نظریه در باره تئوری ها ، شکل هایشان ، روایی ، آزمون پذیر و شبیه اینها است . در این سطح بررسی می شود که ایا تعمیم پذیری از دیدگاه منطقی امکان پذیر است یا نه .

  - سطح روشها ( level of the methods ) : این سطح با فنون استفاده شده برای بررسی فرضیه ها مرتبط است که به دو سطح طراحی ( تکرا مطالات ) و سطح آماری ( ابزار ها ) تقسیم می شود .

  - سطح تئوری هدف( object theory ) : این سطح بین سطح فرا نظریه و سطح روشها قرار می گیرد.

  ابعاد روایی اکولوژیک :

  مطابق با رویکرد اکولوژیک گیپ سون ( 1966 ، 1979 ، 1984 ) تمرکز اصلی روانشناسان نباید بر فیزیک محرکات ، بلکه باید بر محتوای اطلاعاتی رویدادها باشد . فرض زیر بنایی رویکرد اکولوژیکی آن است که ارگانیزم ها در محیط های ساخت یافته تکامل یافته اند و این دو باهم ارتباط متقابل دارند .

  فرض دیگر این است که محیط ترکیبی از اشیاء و رویدادها است که از طریق ویژگی هایی چون بافت ، ثبات و تغییر پذیری و ... مشخص می شوند .

  آنگونه که در بالا اشاره شد ، نقطه آغاز بحث روایی اکولوژیک به برانزویک و لوین ( 1943 ) بر می گردد . نکته کلیدی این اختلاف بافت محیطی پژوهش و تاثیر ان بر جریان مطالعه است . مطابق گزارشات و پژوهش های انجام شده (شماخلر ، 2001 ) روایی اکولوژیک دارای سه بعد است :

  - ماهیت بافت یا موقعیت پژوهشی ( Nature of the Research Setting or Context )

  - ماهیت محرکها Nature of the Stimuli

  - ماهیت تکلیف ، پاسخ یا رفتار Nature of the Task, Behavior, or Response

  برانزویک معتقد است که روانشناسی به سویی حرکت می کند که بر مسائل ساختگی (artificially) با دامنه محدود متمرکز است و این ها معرف الگوهای بزرگ محیط زندگی نیستند. برانزویک معتقد است که روانشناسان باید واحد تحلیل[3] را از انسان (people ) به موقعیت ها (situations ) تغییر دهند و نمونه گیری از موقعیت ها یا تکالیف( sampling of situations or tasks) را با نمونه گیری از افراد(participants sampling of )جایگزین کنند . این موضوع اولین بعد روایی اکولوژیک را برجسته می کند که بر موقعیت و محیطی که در آن پژوهش اتفاق می افتد تاکید دارد.

  مثال :

  ثبات اندازه : اندازه شئ صرف نظر از اندازه فاصله آن از بیننده ثابت است ، اگر فاصله ما بیشتر شود فکر نمی کنیم که شئ کوچکتر شده ، هر چند که تصویر اندازه شئ بر روی شبکیه تغییر می کند ( ادراک اندازه شء نسبتا ثابت است )

  ثبات اندازه = فاصله ادراکی شئ * اندازه سبکه ای شئ

  جنبه دیگر آزمایش به لحاظ اکولوژیکی معتبر برانزویک محرکهای تحت بررسی هستند. نایسر (1976) معتقد است که پژوهش های حاضر محرکهایی را بررسی می کنند که انتزاعی ، ناپیوسته و اندکی واقعی هستند ( موقعیت ها و محرکهای مصنوعی با فهم پدیده ها ارتباط ندارد ) .

  مثال :

  مواد و متغیر های دستکاری شده در آزمایشگاه در کار کردن با بچه های عقب مانده ، آیا اینها سازه های معنی دار هستند .

  سومین جنبه آزمایش برانزویک ماهیت تکلیف ، کار یا پاسخ است .

  - آیا رفتار انجام شده در موقعیت بخش مهمی از خزانه رفتاری ( behavioral repertoire ) آزمودنی هست یا نه ؟ رفتاری که در موقعیت های محدودی از آزمودنی سر بزند ، از اهمیتش در کارکرد روانشناختی فرد کاسته می شود

  - آیا رفتار مشاهده شده واقعا با پردازشهای روانشناختی( psychological process) مرتبط است.

  - آیا رفتار انجام شده نماینده و بهترین معرف ( representative ) برای موضوع مورد بررسی است .

  رویکردهای ایجاد کننده روایی اکولوژیک :

  در ایجاد روایی اکولوژیکی دو رویکرد غالب وجود دارد(اسپونر و پاچنا ، 2006 ) :

  1- verisimilitude اشاره به شباهت بین مطالبات آزمون ( demands ) و مطالبات تحمیلی در زندگی روزمره دارد . ایجادverisimilitude نیازمند گسترش آزمونهایی است که مهارتهای شناختی روزمره را مقایسه می کنند ، چنین چیزی به سادگی می تواند از نتایج آزمون و توانایی فرد برای انجام دادن تکالیف در زندگی روزمره ترسیم شود .

  veridicality اشاره به حدی دارد که در آن نتایج یک ابزار سنجش با نمرات ابزارهای دیگر که عملکرد در دنیای واقعی را پیش بینی می کنند مرتبط است . برای تعیینveridicality رابطه بین عملکرد در ابزارهای سنجش سنتی و اندازه گیری کارکردهای روزمره ( شغل ، مشاهدات رفتاری و ....) با استفاده از روشهای آماری ارزیابی می شود .

  مثال:

  بررسی رابطه بین نتایج بدست آمده از مقیاسهای حافظه آزمون و کلاس ( یک آزمون سنتی ) و اندازه گیری کارکرد خاص ( نظیر درجه بندی مشخص از ناکامی در انجام یک تکلیف خاص در زندگی روزمره ) .

  چایتر و اشمیت (2003) کارایی این دو رویکرد را در پیش بینی توانایی های شناخت روزمره در مطالعات مختلف انجام شده بررسی کردند و نتیجه گرفتند که رویکرد verisimilitude بهتر است و نتایج حاصل از این آزمونها به طور باثبات تری با عملکردهای شناختی روزمره مرتبط است .

  عوامل تهدید کننده روایی اکولوژیک :

  1- توصیف آشکار عمل آزمایشی : پژوهشگر باید مشخص کند که چگونه مطالعه را اجرا کرده است .

  2- اثر کاتالیزورگر[4] ( ترکیب چندین عمل آزمایشی ) : مشکل است مشخص کنیم که هر عمل آزمایش به طور جداگانه چه تاثیری دارد .

  3- اثر هاوتورن[5] : آگاهی آزمودنی از قرار گرفتن شرایط آزمایشی ( انتظار ذهن باعث تفاوت ها می شود .

  4-[6]

  5- اثر آزمایشگر – اگر عمل آزمایشی توسط شخص دیگری اجرا شود ، ممکن است چنین نتایجی حاصل شود .

  6- حساس سازی پیش آزمون

  7- حساس سازی پس آزمون ( عمل آزمایش منجر به Fall into place می شود )

  8- اثر تعاملی تاریخچه و عمل آزمایشی

  9- اندازه گیری متغییر وابسته : مثلا دو آزمونگر است اصلاح

  10 - تعامل زمان اندازه گیری و اثر عمل آزمایش : عمل آزمایش ممکن است در طول آزمایش موثر واقع نشود ، اما مدتی پس از پایان آزمایش می تواند موثر باشد .

  محدودیتهای روایی اکولوژیک :

  1- یک معیار عینی وجود دارد که امکان انتخاب را به ما بدهد ، یعنی مشکل است تصمیم بگیریم که یک مطالعه ، موارد محرک یا رویدادهای محرک نسبت به رویدادها ، مواد یا مطالعات دیگر معتبر تر یا کمتر معتبر می باشد (لیوکوویچ ، 2001 ). .

  2- مشکل در عملیاتی کردن و عینی کردن مفهوم روایی اکولوژیکی به ما کمتر امکان می دهد تا بتوانیم رویدادها یا محرکها را کمی سازیم ( همان منبع ) .


  --------------------------------------------------------------------

  [1] - Scientific laws

  [2] -Generalizability Problem

  [3] - unit of analysis

  [4] -catalyst effect

  [5]- Hawthorne effect

  [6] -Novelty effect  References

  Campbell, D. T., & Stanley, J. C. (1967). Experimental and quasi-experimental designs for research. Chicago: Rand McNally.

  Chaytor, N., & Schmitter-Edgecombe, M. (2003). The ecological validity of neuropsychological tests: A review of the literature on everyday cognitive skills. Neuropsychology Review, 13, 181–197.

  Gibson, E. J. (1969). Principles of perceptual learning and development. New York: Appleton.

  Gibson, E. J. (1982). The concept of affordances in development: The renascence of functionalism. In W. A. Collins (Ed.), The concept of development: The Minnesota Symposia on Child Psychology (pp. 55–81). Hillsdale, NJ: Lawrence Erlbaum Associates, Inc.

  Gibson, E. J. (1984). Perceptual development from the ecological approach. In M. E. Lamb, A. L. Brown, & B. Rogoff (Eds.), Advances in developmental psychology (pp. 243–286). Hillsdale, NJ: Lawrence Erlbaum Associates, Inc.

  Haynes, S.N., & O’Brien, W.H. (2000). Principles and practice of behavioral assessment. New York: Kluwer Academic/Plenum

  Lewin, K. (1943). Defining the ‘field at a given time.’ The Psychological Review, 40, 292–310.

  Lewkowicz. D ( 2001).The Concept of Ecological Validity: What Are Its Limitations and Is It Bad to Be Invalid? INFANCY, 2(4), 437–450

  Schmuckler.M( 2001).What Is Ecological Validity? A Dimensional Analysis. INFANCY, 2(4), 419–436.

  Neisser, U. (1976). Cognition and reality. San Francisco: Freeman.

  Spooner ,D ., Pachana .A .(2006). Ecological validity in neuropsychological assessment: A case for greater consideration in research with eurologically intact opulations Archives of Clinical Neuropsychology 21 327–337

 5. #4


  Mina آواتار ها


  رشته کارشناسی
  دیگر
  محل سکونت
  بوشهر
  پوینت
  1,274
  ارسال تشكر
  80
  تشكر شده 245 بار در 171 پست

  RE: روش تحقیق در روانشناسی و علوم تربیتی

  شیوه نگارش مقاله


  1– عنوان مقاله

  عنوان هر اثر جلوه ای از هویت آن اثر است؛ خواه اثر هنری باشد یا علمی. عنوان فشرده ای منضبط از مطالب متن است، بنابراین انتخاب عنوانی مناسب که معرف کامل موضوع مقاله باشد، ضروری است. عنوان انتخاب شده از اهمیت بالایی برخوردار است، لذا باید معرف کامل مقاله نوشته شده باشد. بارها مشاهده شده است که به جهت مغایرت در عنوان، با موضوعات نوشته شده در مقاله، کلیات مقاله مردود اعلام گردیده است . پیشنهاد می شود جهت انتخاب عنوان مقاله، با تعدادی از کارشناسان موفق مشورت گردد.  2– چکیده مقاله

  همواره چکیده مقاله مورد توجه صاحب نظران قرار می گیرد. نیاز است تا چکیده مقاله نگاهی کلی به موضوع مقاله ، فعالیت انجام شده، نظرات نگارنده و نتیجه به دست آمده باشد. چكیده خلاصه كوتاهی از مقاله همراه با نكات اصلی متن مقاله است و به گونه ای تنظیم می شود كه خواننده را در تصمیم گیری برای مراجعه یا عدم مراجعه به اصل مقاله قادر می سازد. در صورتی که چکیده مقاله به صورت کامل و تخصصی نوشته شود، خواننده به قرائت کامل مقاله تشویق شده و با اهداف و تجربیات نگارنده بیشتر آشنا می گردد .  3– واژه های کلیدی

  برخی از پژوهشگران جهت به دست آوردن مطلب مورد نظر خود با تایپ کلمه مدنظر، اقدام به جستجو در صفحات اینترنت می نمایند. واژه های کلیدی در مقالات نیز نماینده موضوعات مطرح شده در مقاله می باشد. لذا نیاز است تا کلماتی که اصل مقاله بر اساس آن نوشته شده است، در واژه های کلیدی آورده شوند.  4– مقدمه( طرح مسئله )

  مطالب نوشته شده در مقدمه باید کامل و جامع باشد فعالیت های موجود که در زمینه موضوع مقاله در محافل علمی و اجتماعی صورت می گیرد، بررسی سوابق مطالعاتی دیگران، چگونگی شکل گیری ایده نگارنده جهت نگارش مقاله، تاریخچه موضوعی که نگارنده در خصوص آن اقدام به نگارش نموده است، مقایسه فعالیت های پیشین با موضوعی که در مقاله مطرح شده است، شرح مختصری از دلیل برتری موضوع پیشنهادی نگارنده و نهایتاً هدفی روشن از ارایه مقاله در قسمت مقدمه آورده شود .  5– مواد و روش ها (تکنولوژی پیشنهادی)

  روند کامل فعالیت انجام شده در دوره تحقیق می بایست در این قست آورده شود. خواننده باید بتواند تا با خواندن قسمت مواد و روش ها، از کلیه فعالیت ها، تجربیات کسب شده و علوم جدید مطرح شده آگاهی یابد. نیاز است تا از کلی گویی در این قسمت خودداری شده و روند اعلام مطالب به صورت منطقی و کاملا علمی صورت گیرد. پراکنده گویی در این قست باعث سردرگمی خوانندگان خواهد شد. ارایه راه کارهای کاملاً علمی و استناد به تجربیات کسب شده از عوامل موفقیت نگارش بخش مواد و روش ها است.
  در بخش مواد و روش ها می توان بخش های مرتبط با موضوع مقاله را بطور جداگانه و با عناوین مشخص مطرح نمود. برای مثال اگر عنوان مقاله در خصوص ایجاد زهکش سراسری باشد، می توان در قسمت مواد و روش ها از عنوانی تحت عنوان ": چگونگی اجرای زهکش " ، " مصالح به کار گرفته شده " و دیگر موارد مرتبط استفاده نموده و در خصوص هر کدام از آن ها توضیحاتی جامع و مستند را ارایه داد.  6– تجزیه و تحلیل

  برخی از مقالات به جهت بهره گیری از مستنداتی گوناگون و یا استفاده از فرمول های مختلف ریاضی، نیاز به تحلیل و تجزیه نتایج کسب شده دارند. مطرح شدن این قسمت از مقاله، دلالت بر توان نگارنده جهت تکمیل علمی مقاله را دارد.  7– نتیجه گیری

  جمع بندی کل مقاله و اعلام نتیجه ای مشخص و شفاف از مواردی است که می بایست در قسمت نتیجه گیری مطرح شود. در نتیجه گیری نباید به مواردی اشاره نمود که در چکیده مقاله و یا در مواد و روش ها به آن اشاره نشده باشد. مطالب نوشته شده در قسمت نتیجه گیری، نمایانگر تلاش نگارنده مقاله در طول دوران تحقیق و فعالیت است لذا نیاز است تا از کلماتی کاملاً روشن و علمی جهت بیان نتایج به دست آمده استفاده شود. پیشنهاد می گردد جهت تکمیل این بخش نیز با کارشناسان موفق مشورت گردد.  8- منابع

  منابع یعنی محلی که اطلاعات خود را از آن جا گرفتهاید و شامل همه نوشتهها و حتی اطلاعات مربوط به افرادی است كه با آنها مصاحبه كردید. برای مطالب نوشته شده از کتابها مشخصات کتاب را بنویسید. در مورد افراد، اسامی افرادی كه با آنها مصاحبه كردید را به ترتیب حروف الفبا تك تك بنویسید.


  9 – سپاسگزاری

  هیچ کس بدون کمک دیگران نمی تواند در مراحل مختلف زندگی خصوصاً فعالیت های علمی، موفق باشد. قدردانی نمودن از کسانی که نگارنده را به موفقیت رسانده است، بیانگر شخصیت نگارنده و قدرشناسی و معرفت اوست.
  نگارش مقاله اثرات مثبتی بر روند رو به رشد کلیه علوم را دارد. برخی از کارشناسان و نیروهای فنی مستقر در کارگاه ها، به جهت درگیر بودن مستقیم با فعالیت های اجرایی، تجربیاتی را کسب می کنند که انعکاس آن می تواند کمک بزرگی به جامعه علمی جهان باشد.
  دانستن علت نگارش مقاله و آموختن چگونگی نوشتن آن می تواند کمکی قابل ملاحظه به آن دسته از نیروهای متخصصی باشد که تاکنون اقدام به مقاله نویسی ننموده و با روند آن آگاهی ندارند. تشویق کارشناسان به مقاله نویسی و انتقال تجربه به جامعه علمی، می تواند پایه های استواری جهت شکل گیری سریعتر دانش در جهان شود.

 6. #5


  Mina آواتار ها


  رشته کارشناسی
  دیگر
  محل سکونت
  بوشهر
  پوینت
  1,274
  ارسال تشكر
  80
  تشكر شده 245 بار در 171 پست

  RE: روش تحقیق در روانشناسی و علوم تربیتی

  انواع مقاله


  مقالات را از چند دیدگاه می توان دسته بندی كرد. یكی از این دسته بندی ها می تواند بر اساس محتوای اطلاعات مقاله باشد كه از این منظر مقالات به چهار نوع پژوهشی ، تحلیلی ، مروری و گردآوری تقسیم می شوند:

  1. مقالة پژوهشی: برگرفته از تحقیقی است كه به تازگی پایان یافته است و چون متكی بر یافته های تحقیقاتی است، گزارش تحقیق نیز به آن گفته می شود.

  2. مقالة تحلیلی: این نوع مقاله كه به نام مقاله نظری نیز شناخته می شود، مقاله ای است كه مؤلف با استفاده از منابع پژوهشی پیشین، نظریة خاصی را در حوزه كار خود مطرح می نماید. در این نوع مقاله نویسنده ممكن است نظریه های قبلی را گسترش دهد، آن ها را با استفاده از شواهد استحكام بخشد، آن ها را به شكل دیگری بیان كند یا آن ها را مورد تأمل و تردید قرار دهد.

  3. مقالة مروری: این مقاله به تحلیل كلان و ارزیابی انتقادی نوشته هایی می پردازد كه قبلاً منتشر شده است. مؤلف مقاله مروری از طریق مقوله بندی، یكپارچه سازی و ارزشیابی متون منتشر شدة پیشین، سیر پیشرفت پژوهش های جاری را در جهت روشن ساختن مسئله ای مشخص دنبال می كند.

  4. مقاله گردآوری: این نوع مقاله صرفاً به گردآوری و انعكاس نقطه نظرهای مختلف مندرج در نوشته های مرتبط با موضوعی خاص می پردازد و در واقع كار تازه ای را عرضه نمی كند. تفاوت آن با مقاله تحلیلی این است كه به ارائه نظریه جدیدی منتهی نمی شود و نیز با مقاله مروری این تفاوت را دارد که الزاماً به سنجش و ارزیابی كلیه آثار قبلی نمی پردازد.

  البته علاوه بر 4 مورد ذكر شده، گونه های دیگری از نوشته های مجلات وجود دارند كه از فراوانی كمتری برخوردارند؛ نظیر یاداشت های انتقادی، نقد و بررسی، گزار ش كوتاه و...


  نکات مهم و کلیدی

  برای نوشتن مقاله، باید مراحل و اقداماتی به صورت گام به گام طی كنیم كه در اینجا به بررسی آنها می پردازیم :


  1. مشخص كردن موضوع كلی: داشتن انگیزه لازم برای یافتن موضوع مناسب و توجه به نیازهای جامعه از مسائل مهم در این مرحله است.


  2. بررسی و تحلیل موضوع به لحاظ ارزشمندی و امكانپذیری

  برای ارزشیابی و امكانپذیر بودن نگارش مقاله می توان چند سؤال طرح كرد:

  موضوع مقاله تا چه اندازه ارزشمند و بدیع است؟

  از چه جنبه ای و برای چه كسانی مفید خواهد بود؟

  آیا تهیه چنین مقاله ای امكان پذیر است؟

  موانع و مشكلات احتمالی انجام كار كدام است ؟

  در صورتی كه بتوانیم برای این پرسش ها پاسخی مناسب بیابیم، طبیعتاً مراحل نوشتن آسانتر خواهد بود.


  3. طرح ریزی مقدماتی و تدوین ساختار كلی: تهیه فهرست مقدماتی مطالب، تهیه عنوان بخش های اصلی و فرعی، توجه به هدف و طیف مخاطبین، هماهنگی بین ساختار و نوع مقاله و مشورت با افراد صاحب نظر از مواردی است كه در این مرحله باید در نظر گرفته شود.

  4. تعیین برنامه زمانی برای انجام كار(مدیریت زمان)

  زمانبندی مناسب و انجام مرحله به مرحله كارها از مسائلی است كه تهیه و تدوین مقاله را در مد ت زمان از پیش تعیین شده امكان پذیر می سازد.

  5. جستجو برای یافتن منابع اطلاعاتی پایه

 7. #6


  Mina آواتار ها


  رشته کارشناسی
  دیگر
  محل سکونت
  بوشهر
  پوینت
  1,274
  ارسال تشكر
  80
  تشكر شده 245 بار در 171 پست

  RE: روش تحقیق در روانشناسی و علوم تربیتی

  مصاحبه و اصول آن در روانشناسی

  مصاحبه یکی از روشهای بسیار معتبر و رایج تشخیص و ارزشیابی می باشد و شاید بتوان آن را از اولین روشهایی دانست که بشر در این مورد به کار برده است. بن جانسون می گوید تا تو را ببینم و بسیاری از روانشناسان نیز معتقدند اگر بخواهیم اطلاعاتی در مورد شخصی بدست آوریم و او را بشناسیم چرا از خود او نپرسیم(دانشمند، 1357).

  مصاحبه را به رابطه کلامی چهره به چهره تعریف کرده اند که مانند سایر روشهای ارزشیابی شخصیت و تشخیص برای گردآوری اطلاعاتی به منظور شناخت ویژگی های فرد صورت می گیرد. بر خلاف آنچه در مکالمات روزمره خود با افراد مشاهده می کنیم مصاحبه در تشخیص و ارزشیابی شخصیت رابطه کلامی است که برای تحقق هدف مشخصی ایجاد می گردد. این کنش متقابل کلامی همه گاه واجد ارزش درمانی می باشد و لذا انجام آن را به وسیله افراد تعلیم دیده توصیه کرده اند.

  پس از این بررسی اجمالی و قبل از شروع بحث در باره انواع مصاحبه و کاربرد هریک باید یادآور شویم که مصاحبه را به طور کلی به دو نوع تقسیم می کنند.  1- مصاحبه سازمان یافته

  2- مصاحبه آزاد.

  در مصاحبه سازمان یافته که آنرا مصاحبه محدود نیز می نامند مصاحبه گر مقید است در چهارچوب مشخص، اطلاعات مشخصی را از مصاحبه شونده گردآوری کند. تحجر و خشکی مشهود در این مصاحبه از ایراداتی است که بر آن وارد دانسته اند. در ارائه هر نوع خدمت روانی، از تشخیص و ارزشیابی گرفته تا درمان، ایجاد ارتباط و تفاهم از اصول اساسی و اولیه می باشد و باید اعتراف داشت وقتی مصاحبه شونده ناگزیر بود در مدت زمان مشخصی به سوالات محدودی پاسخ دهد از ایجاد چنین رابطه ای جلوگیری می شود به طوری که مصاحبه گر حتی از گردآوری اطلاعات لازم عاجز خواهد بود. عده ای از روانشناسان، به مسئله تقویت بازداری و واپس زنی اشاره کرده اند و این نوع مصاحبه با یکی از عوامل تقویت کننده آن دانسته اند. مراجع در مصاحبه محدود ناگزیر از بازداری بیشتر در بیان عواطف و سرکوبی نیازهای خویش می شود که بدون شک به برداشت منفی وی از روانشناسی منجر می گردد(دانشمند، 1357).

  برای رفع اشکالاتی که بدان اشاره کردیم تدابیری اندیشیده اند. گاه در مصاحبه سازمان یافته، در صورتی که به وسیله افراد باتجربه انجام پذیرد، آزادیهایی را مجاز می دارند. بدین معنی که موارد مطالعه و نوع سوالات را مشخص می کنند اما مصاحبه شونده را در بیان آنچه در موردی خاص به ذهنش آمد و یا نیاز به بازگویی آن را احساس کرد آزاد می گذارند. مثلا مصاحبه گر می داند که موضوع مصاحبه گردآوری اطلاعاتی در مورد وضع شغلی مراجع می باشد اما مصاحبه شونده آزاد است در این مورد هر چه می خواهد بیان کند.

  برعکس آنچه در مصاحبه سازمان یافته مطرح است در مصاحبه آزاد هیچ قید و شرطی وجود ندارد و مصاحبه گر بدون هیچ محدویتی به اقتضای اوضاع و احوال و بنا به میل و سلیقه خویش دامنه وسیع تر و لایه های گوناگونی را مورد بررسی قرار می دهد. در این نوع مصاحبه، مراجع نیز در بیان خود آزادی کامل را دارا می باشد.

  به طور کلی می توان گفت در مواردی که نیاز به کمی ساختن اطلاعات حاصله محسوس گردد مصاحبه سازمان یافته واجد ارزش عینی و اعتبار بیشتری خواهد بود بخصوص اگر مصاحبه گران تجربه کافی برای انجام مصاحبه آزاد را نداشته باشند. به هر حال به طوری که یادآور شدیم خشکی و تحجر موجود در این نوع مصاحبه مشکلاتی را در راه ایجاد رابطه با بیمار و تسهیل در بیان عواطف، افکار و عقاید وی ایجاد می کند.

  کاربرد مصاحبه

  مصاحبه را می توان بر اساس محل انجام، و هدف های آن به هفت نوع گوناگون تقسیم کرد که به شرح هریک می پردازیم.

  1- مصاحبه استخدامی

  کاربرد این نوع مصاحبه بیشتر در مدیریت و صنعت بوده هدف آن ارزیابی لیاقت و شایستگی داوطلبان برای احراز یک شغل و یا سمت سازمانی می باشد.

  2- مصاحبه مشکل یابی

  این مصاحبه در ادارات و یا واحدهای صنعتی برای کشف و فهم عواملی که اختلالاتی در انجام صحیح امور و یا روابط بین کارمندان ایجاد کرده اند انجام می پذیرد.

  3- نظر خواهی

  در این نوع مصاحبه سعی می شود از طریق مراجعه به نمونه ای از جمعیت از افکار و عقاید، برداشتها و بازخوردهای مردم نسبت به موضوع خاصی به گردآوری اطلاعات بپردازند.

  4- مصاحبه تحت فشار

  این نوع مصاحبه در شرایط تصنعی و در موقعیت های ناگواری که عمدا برای بررسی دقیق و ارزشیابی واکنش افراد ایجاد می شوند صورت می گیرد. هدف عبارت است از مشاهده و مطالعه دقیق واکنش در برابر شرایط ناخوشایند و فشارهایی که در پاره ای امور بر انسان وارد می شود.

  5- مصاحبه تشخیصی

  کاربرد این نوع مصاحبه در کلینیک ها، بیمارستانها و مراکز بهداشت روانی برای تشخیص اختلالات، گردآوری اطلاعات اولیه در مورد مراجع و برآورد و ارزیابی وضع روانی وی می باشد. مصاحبه برای تنظیم تاریخچه فردی که به امر تشخیص کمک می کند نیز به عنوان نوعی مصاحبه تشخیصی شناخته شده است.  6- مصاحبه قبل و بعد از انجام آزمونهای روانی

  هدف از این نوع مصاحبه اتخاذ تصمیم در مورد مراجع می باشد.البته پیشداوری ناشی از بررسی آزمونهایی که در مورد مراجع اجرا گردیده است مشکلاتی را در انجام صحیح این نوع مصاحبه فراهم می آورد.

  7- مصاحبه اختتامی یا ترخیصی

  این مصاحبه نیز در بیمارستانها و کلینیک های روانی به منظور ارزشیابی وضع بیمار و اتخاذ تصمیم در مورد ادامه درمان و یا ترخیص وی صورت می گیرد.

  مقاومت و حل آن در مصاحبه

  می دانیم مصاحبه وسیله ارتباط بین روانشناس و فرد مراجع است که طی آن به بررسی درباره وی می پردازیم و تدابیری را برای تسهیل و ایجاد تداوم در قدرتهای بیانی او می اندیشیم. گرچه جلب اعتماد مراجع، تقویت امیدواری و ایجاد این برداشت که ما قادر به ارائه کمک های لازم هستیم، همکاری او را تا حدودی تضمین می کند، معهذا رعایت نکات زیر در از میان برداشتن خطوط دفاعی مصاحبه شونده تاکید و توصیه می شود(دانشمند، 1357).  1- اجتناب از اظهار تعجب درباره گفته های بیمار.

  2- خودداری از اظهار علاقه زیاد نسبت به یک موضوع.

  3- خودداری از قضاوت های اخلاقی و ارزشی.

  4- اجتناب از ایفای نقش مجازات کننده.

  5- خودداری از انتقاد از وی.

  6- پرهیز از قول دادن بیجا.

  7- خودداری مصاحبه گر از سخن گفتن درباره خود.

  8- اجتناب از تهدید کردن مراجع.

  9- اجتناب از اشاره به مسائل و مشکلات خود.

  10-خودداری از نشان دادن بی صبری و ناشکیبایی.

  11-خودداری از بحث های سیاسی و مذهبی.

  12- اجتناب از تمسخر مراجع.

  13-اجتناب از تحقیر مراجع.

  14-خودداری از سرزنش مراجع به خاطر شکستها و کمبودهایش.

  15- اجتناب از تفسیر زودرس و تجزیه و تحلیل عمقی.

  16-خودداری از تفسیر و تعبیر خواب.

  17- اجتناب از بررسی خاطرات و تجربیات ناگوار تا هنگامی که مقاومت وجود دارد.

  18-خود داری از تمجید ظاهر و آرایش مراجع.

  19-اجتناب از اطمینان دادن به مراجع.

  20- احترام به حقوق مراجع در اظهار عقاید و افکارش.

  21-تکرار منظور و هدف مصاحبه.

  22-خودداری از اعلام تشخیص.

  23- اجتناب از پرسش درباره مسائلی که وی نسبت به آنها حساسیت دارد.

  24- انجام مصاحبه چهره به چهره در جلسات اول.

  25- اجتناب از حرف زدن زیاد.

  26-خود داری از بلند حرف زدن.

  27-خود داری از پند و اندرز.


  اشتباهات مصاحبه و راه حل آنها

  در مصاحبه نیز روانشناس با مشکلاتی مواجه است که از اعتبار مصاحبه به عنوان یک وسیله ارزشیابی و تشخیص می کاهد. این مشکلات ناشی از اشتباهاتی هستند که معلول فرایند مصاحبه، مصاحبه شونده و مصاحبه گر می باشند.

  اشتباهات ناشی از فرایند مصاحبه را می توان معلول شبکه بغرنج و بسیار پیچیده کنشهایی دانست که در روابط چهره به چهره بین مصاحبه گر و مصاحبه شونده صورت می گیرد(ببی، 1384).

  موقعیتی که در آن مصاحبه صورت می گیرد نیز ممکن است خطاهایی را موجب گردد. راه حلی که برای این مشکل پیشنهاد شده است تکرار هرچه بیشتر مصاحبه با فرد مورد نظر می باشد.

  اشتباه دوم ناشی از ترس ها و دلهره های مصاحبه شونده و نقش هایی است که ایفای آن از وی انتظار می رود. سازمان بخشی دقیق مصاحبه و پیش بینی این نقشها تا حدودی از بروز این اشتباه می کاهد.

  اشتباه و مشکل دیگر ناشی از خود مصاحبه گر است که بیشتر معلول ویژگیهای شخصی مصاحبه گر، اشتباه در یادداشت کردن جریان مطالعه، استناط غلط، نداشتن آموزش کافی و مکتبی که مصاحبه گر از آن پیروی دارد می باشد(رفیع پور،1360).

  میزان کردن جریان مصاحبه و آموزش دقیق مصاحبه گران تا حدودی از این مشکل می کاهد. در انتها به معرفی یکی از پرسش نامه هایی که در مصاحبه تشخیصی ساختار یافته در مورد کودکان بیشترین کاربرد را دارند می پردازیم.

  جدول مصاحبه تشخیصی برای کودکان (DISC)

  ساخت و محتوا

  DISC (شافر و دیگران، 1991) شامل 231 پرسش اصلی و 1186 پرسش متناسب با پاسخ های مصاحبه شوندگان است و دو فرم موازی دارد؛ فرم کودکان (DISC-c) که برای افراد 9 تا 17 سال و فرم والدین (DISC-P) که برای افراد 6 تا 17 سال طراحی شده اند. در سالهای بعد فرم معلم (DISC-T) آن نیز با توجه به ملاک های DSM-IV طراحی شده است (فریک و دیگران، 1994). در این فرمها خود کودکان، والدین و معلمان آنها رفتار کودکان را توصیف می کنند.

  اعتبار

  ویژگی های روانسنجی DISC از سوی پیاسن تینی و دیگران (1993) ، شواب – استون و دیگران (1993)، شافر و دیگران (1993) با استفاده از گروهی مشتمل بر 75 نفر بررسی شده است. ضریب آلفای کرونباخ در مقیاسهای مختلف بین 56/0 تا 88/0 گزارش شده است.

  روایی

  پیاسن تینی و دیگران (1993) رابطه میان تشخیص مبتنی بر DISC و تشخیص متخصصان بالینی را که شاخصی از روایی است، بررسی کردند. در کل میزان توافق میان داده های حاصل از دو روش یاد شده در فرم والدین DISC متوسط (50/0) و درفرم کودکان DISC پایین (34/0) و میزان توافق کل نیز 41/0 گزارش شده است.

 8. #7


  Mina آواتار ها


  رشته کارشناسی
  دیگر
  محل سکونت
  بوشهر
  پوینت
  1,274
  ارسال تشكر
  80
  تشكر شده 245 بار در 171 پست

  RE: روش تحقیق در روانشناسی و علوم تربیتی

  تقسیم بندی روش تحقیق در علوم رفتاری

  پارادایم خردگرایانه با دیدگاه اصالت تحصلی سرو کار دارد. مفروضه این پاراداین این است که واقعیت چیزی است که فرد می تواند به وسیله حواس خود آن را تجزیه کند.این پارادایم بر پایه این اصل استوار است که متغیر های تشکیل دهنده یک فرایند پیچیده را می توان به طور جداگانه از یکدیگر بررسی کرد. از جمله ویژگی های پارادایم خردگرایانه تلخیصی بودن،تکرار پذیر بودن و ابطال پذیری است.

  الف) بر اساس پاردایم
  ۱)ح رویکرد خرد گرایانه: پارادایم خردگرایانه با دیدگاه اصالت تحصلی سرو کار دارد. مفروضه این پاراداین این است که واقعیت چیزی است که فرد می تواند به وسیله حواس خود آن را تجزیه کند.این پارادایم بر پایه این اصل استوار است که متغیر های تشکیل دهنده یک فرایند پیچیده را می توان به طور جداگانه از یکدیگر بررسی کرد. از جمله ویژگی های پارادایم خردگرایانه تلخیصی بودن،تکرار پذیر بودن و ابطال پذیری است.
  ۲) رویکرد طبیعت گرایانه: پارادایم این رویکرد این مفروضه استوار است که واقعیت چیزی نیست که همه افراد به طور یکسان آن را مشاهده کنند و تجربه مشابهب از آن به دست آورند . علاوه بر آن تقسیم یک پدیده به اجزا و مطالعه هر یک از اجزا الزاما ما را به شناخت کامل از آن پدیده نمی رساند و از طرفی هم واقعیت مورد مشاهده و مشاهدگر بر یکدیگر تاثیر می گذارند و همچنین ارزشهای پژوهشگر به نحوی فرایند پژوهش را تحت تاثیر قرار می دهد. بنابر این در پارادایم طبیعت گرایانه مفروضه اصلی مورد تاکید آن است که واقعیت مورد مشاهده به تفسیر افراد و ذهنیت آنان بستگی دارد.
  ب) بر اساس بعد زمانی:
  ۱) گذشته نگر: به طور کلی چنانچه دادهای گردآوری شده در رابطه با رویدادهایی باشد که در گذشته رخ داده است طرح تحقیق را می توان گذشته نگر تلقی کرد.
  ۲) آیندهنگر: در صورتی که داده ای مورد نیاز پژوهشگر درباره رویدادهایی باشد که پژوهشگر باید رخداد آن ها را طی دستکاریهایی نسبت به یک متغیر به وجود آورد و یا به طور کلی متغیر مورد مطالعه چنان باشد که مشاهده آن در آینده میسر باشد در این صورت طرح پژوهشی آیندهنگرتلقی می شود.
  پ) بر اساس گرایش تحقیق:
  ۱) نتیجه گرا : تحقیقاتی که هدف پژوهشگر صرفا یافتن پاسخ به مساله ای است که هیچ گونه کاربردی بلافاصله بر آن مترتب نمی باشد.
  ۲) تصمیم گرا : در این نوع تحقیق هدف پژوهشگر یافتن پاسخ مسئلهای است که نتیجه آن بلافاصله می تواند در تصمیم گیری مورد استفاده قرار گیرد.
  ت) بر اساس هدف تحقیق:
  ۱) تحقیق بنیادی: هدف اساسی این نوع تحقیقات آزمون نظریه ها ، تبیین روابط بین پدیده ها و افزودن به مجموعه دانش موجود در یک زکینه خاص است . تحقیقات بنیادی ،نظریه ها را بررسی کرده ،آنها را تایید ،تعدیل یا رد می کند . با تبیین روابط میان پدیده ها ،تحقیق بینیادی به کشف قوانین و اصول علمی می پردازد . با این اهداف ، تحقیقات بنیادی درصدد توسعه مجموع دانسته های موجود درباره اصول و قوانین علمی است. این نوع تحقیقات نتیجه گرا بوده و در رابطه با نیازهای تصمیم گیری انجام نمی شودبرای مثال تحول استدلال منطقی نزد کودکان را می توان از نوع تحقیقات بنیادی دانست .(بازرگان-۱۳۸۳)
  - تحقیق پایه ای نوعی از تحقیق است که اهداف مشخص تجاری ندارد و درآن سعی می شود که دانش و نظریه ها بطور عام و خاص توسعه و گسترش یابد و کاربرد عملی دستاوردهای تحقیق مورد توجه نمی باشد .
  نمونه ای از تحقیقات پایه ای در مدیریت را می توان توسعه نظریه پردازی های کلی انسان شناسانه پیرامون ساز و کارهای انگیزشی موثر در رفتار انسان دانست.(خاکی-۱۳۸۲)
  ۲) تحقیق کاربردی: هدف تحقیقات کاربردی توسعه دانش کاربردی در یک زمینه خاص است .به عبارت دیگر تحقیقات کاربردی به سمت کاربرد عملی دانش هدایت می شود . نتایج این نوع تحقیقات در تعلیم و تربیت مثلا در طراحی برنامه های درسی و کمک به اتخاذ تصمیم های مربوط به نظام آموزشی به کار می رود . به عنوان مثال کاربرد نظریه های مربوط به فرا شناخت در حل مساله را می توان در زمره تحقیقات کاربردی قرار داد . (بازرگان-۱۳۸۳)
  -تحقیق کاربردی : هدف از تحقیق کاربردی به دست آوردن درک یا دانش لازم برای تعیین ابزاری است که به وسیله آن نیازی مشخص و شناخته شده بر طرف گردد در این نوع تحقیقات هدف کشف دانش تازه ای است که کاربرد مشخصی را درباره فراورده یا فرایندی در واقعیت را دنبال می کند.به عبارت دقیق تر تحقیق کاربردی تلاشی برای پاسخ دادن به یک معضل و مشکل عملی است که در دنیای واقعی وجود دارد . نمونه ای از تحقیقات کاربردی در مدیریت را می توان بررسی دلایل فراگیر نبودن روحیه کار گروهی بین کارگران صنعت خوردرو و ارائه راهکار هایی برای فراگیر نمودن آن در بین کارگران دانست .(خاکی-۱۳۸۲)
  ۳) تحقیق و توسعه: فرایندی است که به منظور تدوین و تشخیص مناسب بودن یک فرایند ، روش ها و برنامه های، شناسایی نیاز یا استعداد، پیدایش اندیشه ها ،آفرینش طراحی ،تولید ، معرفی و انتشار یک محصول و فرایند یا نظام فناوری تازه، انجام می شود (بازرگان-۱۳۸۳)(خاکی-۱۳۸۲). هدف اصلی فعالیت های R&Dنظریه پردازی یا آزمون نظریه نیست بلکه توسعه محصولات یا فرایندهای جدید، تدوین یا تهیه برنامه ها ، طرح ها وامثال آن است(بازرگان-۱۳۸۳)(خاکی-۱۳۸۲).به طوری که ابتدا موقعیت نامعین خاصی مشخص شده و بر اساس یافته های پژوهشی ، طرح یا برنامه ویژه آن تدوین و تولید می شود.(بازرگان-۱۳۸۳)
  فعالیت هایR&D در جهت توسعه محصول خاص معمولا برحسب اهداف ، کارکنان وزمان تکمیل بسیار وسیع اند.این فرایند تامین نیازهای خاص طبق مشخصات ، جزئیاتی را در بر می گیرد. محصولات پس از تکمیل در شرایط واقعی امتحان شده و اصلاحات لازم تا رسیدن به سطح خاصی از اثربخشی در آنها اعمال می گردد . اجرای چرخه تحقیق و توسعه پر هزینه است ، این چرخه به طرح محصولات مطابق با برنامه کلی کسب و کار شرکت می انجامد. با وجود پر هزینه بودن اجرای چرخه تحقیق و توسعه این چرخه، رشد و توسعه آتی را فراهم می سازد.(خاکی-۱۳۸۲)
  ث) براساس نحوه گردآوری داده ها(تحقیق توصیفی):
  تحقیق توصیفی شامل مجموعه روش هایی است که هدف آن ها توصیف کردن شرایط یا پدیده های مورد بررسی است. اجرای تحقیق توصیفی می تواند صرفا برای شناخت شرایط موجود یا یاری دادن به فرایند تصمیم گیری باشد .(بازرگان-۱۳۸۳)
  همچنین مطالعه توصیفی برای تعیین ویژگی های متغیرهای یک موقعیت صورت می گیرد. به طور مثال ،توصیف یک کلاس درس بر حسب پایه های تحصیلی ،جنسیت ،گروه سنی ،شمار نیمسال های باقیمانده تا اتمام تحصیل و شمار دروس بازرگانی گذرانده شده ماهیت توصیفی دارد.در سازمانها در موارد بسیاری مطالعات توصیفی برای کسب آگاهی درباره ویژگی های مثلا گروهی از کارکنان در زمینه سن،سطح تحصیلات ،درجات شغلی و طول خدمت آنان به طور مکرر صورت می گیرد . مطالعات توصیفی همچنین ویژگی های سازمانهایی که رویه های مشابهی دارند به کار می رود . به طور مثال ،ممکن است پژوهشگری بخواهد ویژگی های سازمان هایی را که نظامهای قابل انعطاف تولید را به کار می گیرند یا شیوه های مالی خاصی دارند توصیف کند.(اوماسکاران-۱۳۸۰)
  بیشتر تحقیقات علوم رفتاری را می توان در زمره تحقیق توصیفی به شمار آورد.(بازرگان-۱۳۸۳)
  تقسیم بندی تحقیقات توصیفی :
  ۱) تحقیق پیمایشی
  ۲) تحقیق هبستگی
  ۳) اقدام پژوهی
  ۴) بررسی موردی
  ۵) تحقیق پس رویدادی
  ▪ تحقیق پیمایشی:
  برای بررسی توزیع ویژگی های یک جامعه آماری روش تحقیق پیمایش به کار می رود. این نوع تحقیق می تواندبرای پاسخ به سوال های پژوهشی از نوع زیر مورد استفاده قرار گیرد:
  ۱) ماهیت شرایط موجود چگونه است؟
  ۲) چه رابطه ای میان رویدادها وجود دارد؟
  ۳) وضعیت موجود چگونه است؟
  تحقیق پیمایشی را برحسب جامعه مورد مطالعه می توان به تحقیق پیمایشی در مقیاس کوچک یا در مقیاس بزرگ نامید.
  برخی از نویسندگان از جمله بورگ و گال تحقیقات تحولی را زیر مجموعه ای از تحقیقات پیمایشی دانسته اند در حالی که برخی دیگر تحقیقات تحولی را زیر مجموعه ای از تحقیقات توصیفی محسوب می کنند.تحقیقات تحولی به بررسی روندها و تحول پدیده های مورد بررسی در طول زمان می پردازد. بورگ و گال تحقیق پیمایشی را به سه دسته به شرح زیر تقسیم می کنند:
  ۱) روش مقطعی
  ۲) روش طولی
  ۳) روش دلفی
  الف) روش مقطعی: این روش به منظور گردآوری داده ها درباره یک یا چند صفت در یک مقطع از زمان (یک روز،یک هفته ،یک ماه)از طریق نمونه گیری از جامعه انجام می شود.این گونه پژوهش به توصیف جامعه بر اساس یک یا چند متغیر می پردازد.
  در پژوهش های روان شناختی ،مطالعات مقطعی به منظور شناخت ماهیت و میزان تغیرات که نمایانگر سطوح سنی مختلف است انجام می شود. برای مثال بررسی تحول مهارت های زبان فارسی در گروه های سنی مربوط به پایه های اول تا پنجم را می توان در یک تحقیق مقطعی به عمل آورد.(بازرگان-۱۳۸۳) این نوع مطالعات را تک ضربه ای ،مقطعی یا عرضی می نامند.(اوماسکاران-۱۳۸۰)
  ب)روش طولی: در بررسی های پیمایشی طولی ،داده ها در طول زمان و یا به عبارت دیگر در زمان های مختلف گردآوری می شود تا تغییرات بر حسب زمان بررسی شده وبه رابطه این متغیرها از نظر تغییرات در طول زمان پی برده شود. سه نوع بررسی طولی را می توان مورد بررسی قرار داد:
  ۱) بررسی روند فرایندها
  ۲)بررسی یک گروه ویژه
  ۳) بررسی یک گروه منتخب
  در پژوهش های روان شناختی ،مطالعات طولی به منظور بررسی چگونگی پدیدای یک رفتار ویا سیر تحولی آن در طول زمان نزد گروه هایی طی زمان انجام می شود.(بازرگان-۱۳۸۳)
  تحقیقات طولی وقت و تلاش بیشتری را نسبت به انواع مقطعی طلب می کند.با این همه ،مطالعات طولی سازمان یافته می تواند به کشف رابطه علت و معلولی کمک کند.به طور مثال ،شخصی که می خواهد میزان فروش یک محصول را قبل وبعد از درج آگهی تبلیغاتی یا تغییر سبک مدیریت بررسی کند وبه شرط آنکه سایر دگرگونی های محیطی بر نتایج تاثیر نگذاشته باشد ،می تواند چنانچه افزایش فروش مشاهده کند آن را به آگهی نسبت دهد . چنانچه افزایش فروش وجود نداشته باشد،یا آگهی بی تاثیر بوده است یا به زمان بیشتری نیاز دارد تا تاثیر خود را بگذارد.
  طرح های تجربی همواره ماهیت طولی دارند زیرا گردآوری داده ها قبل و بعد از دستکاری متغیرها صورت می گیرد.مطالعات میدانی نیز می توانند طولی باشند . مثلا مقایسه بین داده های مربوط به بازتاب مدیران نسبت به زنان شاغل در ده سال پیش و اکنون ،مطالعه طولی خواهد بود. با این همه، اکثر مطالعات میدانی به دلیل تلاش ،زمان و هزینه مصرفی برای گردآوری داده ها در مقاطع مختلف ،سرشت مقطعی دارند.البته اگر مدیری بخواهد عوامل خاصی را طی یک دوره بشناسد (مانند میزان فروش)تا به تواند بهبود را ارزیابی کند یا احتمال روابط علی را کشف کند، پژوهش طولی ضروری خواهد بود .مطالعات طولی اگر چه اغلب پرهزینه اند، ولی بینش سودمندی را پدید می آورند.(اوماسکاران-۱۳۸۰)
  ۳) روش دلفی: زمان یکه بخواهیم درباره اتفاق نظر یک جمع صاحب نظر درباره ی موضوع خاص به بررسی بپردازیم از روش دلفی استفاده می شود.(بازرگان-۱۳۸۳) روش دلفی در آیندهپژوهی استفاده میشود. دلفی یک روش آماری سفت و سخت برای پیش بینی آینده نیست. فقدان نمونه گیری، نامشخص بودن وقایع آینده و عدم فرایندهای واضح تعریف شده برای انجام دادن مطالعات دلفی، تنها چند مورد از مواردی هستند که دلفی را از روشهای علمی کنترل شده متمایز میکند.
  برای مثال در برررسی نظر هیئت علمی دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی کشور درباره مسائل و مشکلات رشته های روان شناسی و علوم تربیتی در دانشگاه ها می توان از این روش استفاده کرد.برای این منظور اولین قدم آن است که مجموعه ای از سوال ها یا گویه هایی درباره مسائل تهیه کرد و آن را برای تمام اعضای هیئت علمی ارسال داشت و از آنان خواست که درجه اهمیت آن ها را مشخص کنند.پس از گرد آوری دادها در دور اول،رتبه بندی های به دست آمده درباره مسائل مشخص شده و در دور بعد پرسشنامه ای تنظیم می شود که حاوی رتبه بندی حاصل از نظرخواهی در دور اول است. از این پاسخ دهندگان در دور دوم خواسته می شود در صورتی که نظرشان ، با رتبه بندی به دست آمده مطابقت ندارد نسبت به توجیه تفاوت نظر خود با نتایج دور اول یا تعدیل آن اقدام کنند.بدین طریق می توان به یک توافق از نقطه نظر تشخیص مسائل یادشده دست یافت.معمولا یک مقیاس پنج درجه ای برای رتبه بندی به کار می رود و از پاسخ دهندگان خواسته می شود که در صورت لزوم به فهرست عرضه شده مواردی نیز اضافه کنند.(بازرگان-۱۳۸۳)
  اعتبار روش دلفی نه به تعداد شرکت کنندگان در تحقیق که به اعتبار علمی متخصصان شرکت کننده در پژوهش بستگی دارد. شرکت کنندگان در تحقیق دلفی از ۵ تا ۲۰ نفر را شامل می شوند.
  روش دلفی برای مسائلی با ارزش است که نیازی به تکنیکهای تحلیلی دقیق ندارند: مثلا زمانی که داده ها ناکافی یا فاقد قطعیتند یا وقتی نمونههای واقعی موجود نیست و یا وقتی که جمع کردن افراد و بحث کردن در مورد مسالهای مشکل است. از آنجا که تکنیک دلفی بر ناشناس بودن، بازخوردهای کنترل شده و پاسخ گروهی آماری تکیه دارد و بنابراین از نفوذ افراد برجسته در گروهای بحث یا فشار گروه برای همنوایی اجتناب میکند.
  ج) براساس عمده گی کاربرد:
  ۱) تحقیقات پیمایشی: توصیفی است از نگرش و رفتار جمعیتی بر اساس انتخاب نمونه ای تصادفی و معرف از افراد آن جمعیت و پاسخ آنها به یک رشته سوال.و محققان اجتماعی می کوشند با استفاده از این تحقیقات پیمایشی به تبیین پدیده ها پرداخته و صرفا به توصیف آن بسنده نکنند.که در چنین مواردی فرضیه هایی برای تبیین ساخته شده تابا مرتبط گرداندن پاسخ سوالات مختلف به یکدیگر به آزمون کشیده شوند.
  ۴) تحقیقات آزمایشی: کوششی است برای تبیین نحوه کنش بخش خاصی از واحد اجتماعی که تحت تاثیر تمهیدات آزمایش قرار می گیرد.این روش شامل ایجاد وضعیتی است کنترل شده که در آن افراد مورد بررسی تحت عنوان گروه آزمایش در معرض محرک آزمایش قرار می گیرند.واکنش این افرادبا دسته ای از افراد دیگر که گروه کنترل خوانده می شوند ،مقایسه می شود.دراین آزمایشها با انتصاب تصادفی افراد گروه آزمایش و گروه کنترل تاثیر احتمالی تفاوت افراد بین دو گروه خنثی می شود.
  در چنین مطالعاتی محقق با ایجاد وضعیت(محرک) کاملا سنجیده ای که باعث واکنش می گردد در پی شناخت بخش کوچکی از رفتار و واکنش بر می آید قضیه(اگر....آنگاه...)که نشان می دهد چگونه محرکی باعث واکنشی می شود یک فرضیه است.به عبارت دیگر محور آزمایش محدود بودن آن به آزمون فرضیاتی خاص است.دراینجا محقق در مقام آزمایشگر مسئولیت مهمی بر دوش دارد. ؛وی آزمایش به راه می اندازد.و می کوشدآن را تحت کنترل نگه دارد.تا آنچه مورد آزمون است واقعا همان موضوع مورد تحقیق باشد.
  ۳) تحقیقات میدانی: تلاشی است برای درک و شناخت نحوه عمل یک واحداجتماعی تام، نظیر یک گروه یا سازمان یا اجتماع یا مناسبات درونی آن.محققانی که از این روش استفاده می کنند با شرکت در زندگی با شرکت در زندگی اجتماعی روزمره واح داجتماعی تام و آمیزش با مردم آن می کوشند حضورشان تغییری در محیط ایجاد نکند.سپس با دقت به مشاهده امور پرداخته؛مشاهدات خود را یادداشت کرده؛سعی می کنند تا به درک آن محیط اجتماعی نائل شوند.
  تحقیقات میدانی غالبا برای کندو کاو بخش هایی ار حیات بشر صورت می گیرد.چه بسا عرصه مورد مطالعه برای محقق کاملا بیگانه باشد.مانند هنگامی که انسان شناسان به مطالعه فرهنگهای ناشناخته می پردازند.یا محیط آشنایی باشد که محقق درآنجا در پی کسب بینش تازه ای است .مطالعات میدانی معمولا با سوالات باز آغاز می شوند.محقق باید بسیار تیز بین باشد .اما مزاحم و مخل نباشد.و با آغوش باز به شناخت وضعیت های نامالوف بشتابد اما دچار گمراهی نشود .
  در تحقیقات پیمایشی نیز چه بسا فرضیات خاصی به آزمون کشیده شود.اما در این نوع تحقیقات غالبا اهداف دیگری نیز درمیان است.مانند توصیف و تشریح خصوصیات نمونه انتخاب شده و سنجش وجود و آثار عوامل مختلف؛محقق پیمایش هم دارای تمهیداتی است :
  یک رشته سوالات دقیقا طراحی شده(پرسشنامه)؛ گروه خاصی از افراد به منظور بررسی آنها و طرحی برای نحوه بررسی سوالات جهت دستیابی به نتایج مورد نظر،که در اینجا محقق باید حین گرد آوری پاسخها و ترکیب آنها و. بالاخره تحلیل یافته ها ،کاملا منظم بی طرف و خشک و رسمی باشد.
  پیمایش غالبا با تعیین افرادی که نماینده و معرف گروه مورد بررسی اند و طرح سوالاتی که باید از آنها پرسیده شود آغاز می شود.در ضمن باید افزود در پیمایش همواره لازم نیست افراد محور مطالعه باشند .بلکه گروه یا سازمانها یا حتی کل جامعه را می توان محور مطالعه قرار داد.همچنین ازپیمایش می توان برای آزمودن تبیین های تصدیق شده یانظریه ها و ساختن نظریه های جدید استفاده کرد.
  پیمایش ممکن است عمدتا توصیفی باشد.مانند نظر سنجی از مردم درمورد آراء شان در انتخابات آینده یا تعیین نحوه رای دهی مردم در انتخابات گذشته.اگر از مردم بپرسند به چه کسی رای خواهند داد به سنجش نگرش مردم پرداخته اند.اگر بعد از انتخابات بپرسند به چه کسی رای داده اند رفتار ها را سنجیده اند.پیمایش ممکن است سنجش تغییر نگرش نسبت به موضوع معینی باشد.

 9. #8


  Mina آواتار ها


  رشته کارشناسی
  دیگر
  محل سکونت
  بوشهر
  پوینت
  1,274
  ارسال تشكر
  80
  تشكر شده 245 بار در 171 پست

  RE: روش تحقیق در روانشناسی و علوم تربیتی

  روش تحقیق در روانشناسی صنعتی و سازمانی


  اگر شما در رشته روانشناسی ص / س مشغولید به این مقاله نیازمندید: اهمیت روش تحقیق واخلاقیات تحقیق به همراه معرفی روش آزمایش و روش مطالعه زمینه ای


  تصور کنید شما روانشناس صنعتی و سازمانی برای یک شرکت هستید.وظیفه شما تعین اثر بخشی یک برنامه آموزشی جدید برای عمل کرد سازنده بهتر در کارکنان است شاید کارکنان در استفاده از یک سیستم جدید کامپیوتری که در جهت افزایش بهره وری آنها حمایت و تولید شده است مورد آزمایش واقع شوند. شما از چه راهی برای تعیین چگونگی کارکرد این آموزش گام بر میدارید؟ آیا شما برنامه را بررسی خواهید کرد تا این که مشخص شود که همان گونه که به نظر میرسد باید تاثیرگذار باشد. یا شما در صدد ترتیب دادن یک مطالعه تحقیقی برای تعین اثر آن هستید؟

  -مشکل اولین گرایش این است که یک برنامه آموزشی همیشه آن طور که به نظر میرسد تاثیر گذار نیست. تنها راهی که میتواند مشخص سازد که آن آموزش ما را به هدف خود میرساند ترتیب دادن یک مطالعه تحقیقاتی هست. برای ترتیب دادن این مطالعه ما نیاز به دانش روش شناسی تحقیق داریم. موضوعی که امروزه در روانشناسی ص/س(صنعتی و سازمانی)به شکل گسترده ای آموزش داده میشود. وقتی یک روانشناس ص/س سر کار میرود و اولین تحقیق و تمرین را به عهده میگیرد او نیازمند دانستن روشهایی است که در ترتیب دادن مطالعه استفاده میشود. تحقیق هم برای بخش علمی و هم کاربردی روانشناسی ص/س به عنوان پایه و اساس است . در بسیاری از مشاغل کاربردی روانشناسان ص/س مهارت های تحقیقی رابرای پاسخ به این گونه سوالات که آیا کار برنامه ها میتواند به صورت معنی دار و مهمی تعیین کننده باشد؟ فراهم کرده اند

  -این اطلاعات برای ارزیابی موفقییت تمرینات سازمانی مهم است (همانند برنامه های آموزشی) همچنین تحقیق برای توسعه تمرینات جدید مهم است همانند روش و شیوه به کار گیری افراد روانشناسی ص/س یک علم است . زیرا روشهایی که برای توسعه دادن دانش پدیده های سازمانی استفاده میشود روش های علمی هستند.این موضوع به این معنی است که روانشناسی ص/س اطلاعات و داده ها را در یک روش هدفمند و سیستماتیک برای عنوان کردن سوالات تحقیقی مورد نظر همانند این که - آیا برنامه آموزشی کارا است یا خیر ؟ جمع آوری میکند .

  هر مطالعه علمی با یک سوال تحقیقی شروع می شود. که هدف از مطالعه را تعریف می کند. یک پژوهش استفاده یک ساختار یا طراحی ویژه برنامه ریزی شده در زمینه اطلاعات جمع آوری شده است. برای مثال: در یک آزمایش ساده برای آزمون و سنجش یک برنامه آموزشی شما ممکن است تعدادکارمندان را تقسیم کند در دو گروه فقط یکی از آنها آموزشی را دریافت کنند.

  -بعد از اینکه آموزش کامل شده است دوگروه در زمینه عملکرد شغلی شان مورد مقایسه قرار خواهند گرفت. آزمایش و تجربه اساسی یکی از ساده ترین طرحی ما برای پژوهش را کرده است. اطلاعات و داده های عملکردی می توانند با استفاده از یک تست آماری که در اینجا می تواند احتمالا تست تی باشد جمع آوری وتجزیه و تحلیل بشوند.(نگاه کنید به بحث آمارهای استنباطی که بعدا در این فصل می آید.) با در نظر گرفتن نتایج آثار آموزشیبه همراه یا مورد بررسی قرار دادن نتایج آماری در زمینه طراحی پژوهش استخراج می شود. با برنامه آموزشی امید می رود که گروه آموزش دیده نسبت به گروه آموزش ندیده بعد از اتمام آموزش بهتر عمل کنند. اگر این یک یافته بود یک نتیجه و پیامد عملی این خواهد بود که آموزش عملی جواب میدهد. به هر حال در هر مطالعه معین برای نتایج یک سلسله توضیحات دارای صلاحیت میتواتد باشد که باید در تحقیق آینده در نظر گرفته شود . شاید درمطالعه آموزش دلیل بهبود عملکرد کارکنان این بوده که میدانستند که تحت آزمایش و بررسی هستند ونه به خاطراینکه روش آموزشی تاثیر گذار عملی بوده است.

  -یک مثال از اثرهاثورن. با مطالعات سازمانی (همان طوری که در سایر علوم است)هیچ کس همواره نمی تواند یقین پیدا کند که چرا نتایج به وقوعپیوسته و بدست آمده. اما با طراحی درست و مرتب تحقیق صلاحیت توضیحات میتواند رد شود. این فصل شامل 4 جزء ترکیبی عمده مطالعهتحقیقی است.

  1-این فصل این طبیعت سوالات و مسائل تحقیقی را مورد بحث قرار می دهد و اینکه چگونه آنها به سمت فریضه های تحقیقیقابل آزمایش و بررسی پیشرفت کردند.

  2-این فصل انواع مختلفی از طراحی های تحقیقی و چگونگی استفاده از آنها به صورت اساس مطالعات تحقیقی سازمانی را بررسی کرده است.

  3-این اصول اندازه گیری پایه ای که تعریف میکند چگونه مشاهده های پدیده های مورد نظر جمع آوری شده اند را در نظر می گیرند.

  4-این نشان میدهد که چگونه آمار برای استخراج نتایج و پیامدها از داده های یک پژوهش مورد استفاده واقع می شود. به علاوه این فصل اصول عمده اخلاقیات تحقیق را مورد بررسی قرار دهد.

  اهداف

  1-توضیح مفاهیم عمده طراحی تحقیق

  2-توصیف انواع اصلی طراحی ها و بیان محدودیات ها و مزیتهای آنها

  3-بحث انواع اعتبار و صحت

  4-توضیح اینکه چگونه آمار های استنباطی می توانند برای نتیجه گیری از داده ها مورد استفاده باشد.

  5-بیان کردن اصول عمده اخلاقیات تحقیق.

  سوالات تحقیقی

  هرمطالعه ای با یک سوال تحقیقی آغاز میشود. این برای تحقیقات انجام شده به وسیله روانشناسی ص/س کاربردی صحیح است که سوالاتش در مورد یک موضوع ضروری سازمانی باشد. همانند تاثیر روش و برنامه.این دقیقا برای دانش مندی صحیح است که تحقیقش یک سوالی را که از نظر علمی ارزشمند و مهم است را در نظر بگیرد . حتی اگر هیچ سازمان خاص ضروری نباشد. پرسشی تحقیقی می تواندعمومی یا اختصاصی باشد.

  یک پرسش عمومی میتواند این باشد که: چه چیزی مردم را وا میدارد که شغل خود را دوست داشته باشند یا دوست نداشته باشند. مشکل این نوع از سوالات این است که این به اندازه کافی خاص نیست که بتواند پایه یک مطالعه را تهیه کند .فاکترهای متفاوت بسیاری می توانند مطالعه شوند که امکان دارد بر روی علاقه شغلی تاثیر بگذارند. برای کار آمدی پرسش باید دقیقا مشخص کنند کهچه چیزی مورد مطالعه است. یک سوال بهتر که اختصاصی تر است این است که :آیا مقدار حقوق بر روی میزان علاقه شغلی مردم اثر گذار است؟

  این نوع سوال مختص به عامل ویژه ای در رابطه با علاقه شغلی است. در این سوال محقق دقیقا مطالعه آن چرا که علت علاقه شغلی است بیان میدارد. برای در نظر گرفتن این سوال محقق نیازمند ارزیابی طبقات حقوقی افراد وعلاقه شغلی آنهاست. همان گونه که ما در فصل9 خواهیم دید.حقوق و در آمد به تنهایی همانند اهمییت سیاست عدالت در حقوق و درآمد نیست.مردم هنگامی خشنودی و رضایت دارند معتقد باشند منصفانه در قبال کاری که انجام می دهند حقوق دریافت می کنند اگر آنها باور کنند که با انصاف ارزیابی نمی شوند حتی اگر حقوقشان بسیار زیاد باشد باز هم ناخوشنود خواهند بود. بنابراین مقدار درآمد به صورت ضروری با اهمییت ترین فاکتور نیست.

  -پژوهش های بسیاری به دنبال پیدایش سوالاتی با بیان کردن پیشبینیهای نظری یا فرضیه های پیرامون نتایج یک فرضیه بهترین حدس محقق در رابطه با آنچه که از مطالعه حاصل میشود صرفا نسبت به پیدایش سوال فرضیه یک پاسخ نظری است.

  پس یک فرضیه ممکن است این باشد که مردمی که حقوق خوبی دریافت مکنند بهتر از کسانی که ینگونه نسبت به علاقه شغلی خواهند داشت. یا مردمی که حقوق منضفانه دریافت می کنند بیشتر از کسانی که این چنین نیستند علاقه شغلی خواهند داشت.

  فرضیه جمله ایست که از نتیجه دیدگاه محقق نسبت به یافته تحقیق مطالعات تحقیقی در صدد اثبات فرضیه ها هستند. به بیان دیگر برای فهمیدن آنکه آیا نتایج در راه پیشبینی شده قابل حصول است یا نه؟ فرضیه ها وپرسش ها ی زیادی از تحقیق و تئوری پیشین استخراج و بر آورد می شود گر چه به ندرت یک محقق می تواند یک عقیده و نظر ناگهانی الهامی داشته باشد بیشترین مطالعات و نظریه از مطالعه کردن ادبیات تحقیق زمینه ای ناشی می شوند. در این روش پیشرفت و تکامل همه مطالعات موردی به عنوان پایه ای برای کارهای بعدی قرار میگیرنذ.

  بهترین توصیه به یک تازه محقق این است که برای فرضیه ها و سوالات تحقیقی خود به تحقیقات دیگر نظری داشته باشد.

  -فرضیه و سولات تحقیقی پایه مطالعه هستند و در مواردی این جنبه بسیار ویژه و مخصوصی دارد. اگر یک سوال به خوبی تخصصی و فرمول بندی نشده باشد این مشکلات که یک مطالعه برای اظهار آن به صورت کافی طراحی کرد. یک سوال هدف مطالعه همانند بحث پدیده های مورد نظر تعریف میکند. هنگامی که هر دو شناخته شوند طراحی مطالعه و انتخاب تکنیک های اندازه گیری نسبتا آسان و مشخص می شود

  -مفاهیم مهم طراحی تحقیق: طراحی یک پژوهش ساختار مطالعه را مشخص می کند. تعداد کثیری از طراحی های عمومی کلی در تحقیقات سازمانی استفاده شده اند. هر کدام نقاط ضعف و قوت ویژه ای دارند. بنا براین ضرورتا یک طراحی برای عده ایرتبه عالی دارد. قبل از بحث در رابطه با انواع مختلف طراحی. مفاهیم چندی باید که دانسته شود.

  متغیر ها

  متغیر ها ساختمان اصلی و اساسی قسمتی از طراحی هستند یک ارتباط یا ویژگی مردم یا اشیا است که میتواند متفاوت باشد

  (می تواندارزش های متنوعی را اختیار کند). توانایی مردم (مثل هوش)

  -نگرش ها(مثلخشنودی شغل)

  -رفتار(مثل غیبت شغلی) و عملکرد شغلی (مثل فروش هفتگی ) که همگی در تحقیقات سازمانی متغیر ملی عمومی و کلی هستند.

  هر موضوع وابسته به هر متغیر تعیین می شود.(تبدیل به عدد می شود) بنابراین روش های آماری می تواند کاربرد داشته باشند.

  -متغیرها را می توان در دو دسته تقسیم بندی کرد. متغیر مستقل که توسط محقق دستکاری می شوند و متغیر های وابسته که در پاسخ به متغیر مستقل ارزیابی میشوند. به عبارت دیگر متغیر های مستقل به عنوان علت ایجاد متغیر وابسته فرض می شوند. در مثال برنامه آموزشی کارکنان به دو گروه آموزش دیده و آموزش ندیده تقسیم میشوند. دسته بندیگروه(به آموزش دیده وآموزش ندیده )متغیرمستقلات این قابل دستکاری اعمال شده است زیرا محقق آورش را ایجاد کرده و تصمیم گرفته که کدام یک آموزش ببیند و کدام آموزش نبیند. عملکرد شغلی بعدی متغیر وابسته است. زیرا توسط محقق اعمال و دستکاری نشده اما صرفا بعد از آموزشی ارزیابی می شود.

  -محیط تحقیق

  محیط تحقیق را می توان به دو دسته میدانی و آزمایشگاهی تقسیم نمود یک محیط میدانی موقعیتی است که پدیده های مورد نظر به صورت طبیعی اتفاق می افتد. سازمان ها برای مطالعه رفتار کارمندان و کارکنان محیطی میدانی هستند.محیط آزمایشگاهی محیطی ساختگی هست.که در آن پدیده های مورد نظر به صورت طبیعی رخ نمی دهد. آن ها تنها به خاطر این به وقوع می پیوندند که محقق آن ها را در محیط ایجاد می کند . محیط فیزیکی یک نواخت یا هم گن می تواند شرایطی هم برای مطالعات میدانی و هم برای آزمایشگاهی باشد بسته به این که چه چیزی مطالعه خواهد شد. یک کلاس درس دانشگاه یک محیط میدانی برای مطالعه یادگیری دانشجویان است. اما یک محیط آزمایشگاهی در مطالعه عکس العمل ها به شرایط شغلی قابل کاربرد است. بیشترین تحقیقات روانشناسی ص/س در محیط سازمانی به وقوع می پیوندند اما تعداد زیادی از آنها در آزمایشگاه به خوبی اجرا می شوند. دیپ بوی(1990)گزارش داد که 29% از مطالعات ص/س که در مجله های عمده میدانی انتشار یافته است مطالعات آزمایشگاهی هستند.مطالعات ازمایشگاهی می تواند تمامی جنبه های کار را در بر بگیرد.برای مثال:شمار زیادی از محققان برای آزمون عکس العمل های مردم شرایط شغلی تقلیدی از شرایط شغلی واقعی را مشابه سازی کرده اند. دست یابی به نتایج مطالعات میدانی و آزمایشگاهی روی هم رفته کمک زیادتری را به درک مااز پدیده های سازمانی می نمایند.دیپ بوی(1990)

  تعمیم پذیری

  تعمیم پذیری نتایج به این معنی است که نتایج و پیامد های یک مطالعه قابل گسترش به گروه های مردمی سازمان ها محیط ها و موقعیت ها و شرایط دیگر باشد.

  گاهی اوقات تعمیم پذیری برای مطالعات آزمایشگاهی یک مسئله است. زیرا ما نمی توانیم مطمئن باشیم که نتایج در سازمانها قابل کاربرد باشند. هر چه مطالعه از نظر شرایط و افراد نمونه به محیط سازمانی بی شباهتی باشد.بی اعتمادی و اطمینان کمتری تعمیم پذیری نتایج می تواند ایجاد شود .

  -تنها راه برای حصول اطمینان از تعمیم پذیری تکرار مطالعه در شرایط میدانی است. اگر نتایج بدست آمد در آزمایشگاه به همان صورت در میدان حاصل آیند ما می توانیم از ما تعیم پذیری یافته های آزمایشگاهی اطمینان حاصل می کنیم.

  -هم چنین تعمیم پذیری میتواند در رابطه با مطالعات میدانی نیز نگرانی هایی را ایجاد کند. برای مطالعاتی در یک سازمان یا با یک گروه از افراد انجام شده است ممکن است در مکان های دیگر یا با گروه های دیگری از افراد نتایج مشابهی را نداشته باشد. برای مثال: مطالعه ای که دریک بیمارستان با پرستاران انجام شده ممکن است که نتایج متفاوتی از مطالعه ای مشابهی با فیزیکدانان داشته باشد. علاوه بر این نتایج که از یک بیمارستان بدست می آید شاید از نتایج بدست آمده از دانشگاه متفاوت باشد. و حتی بصورت بزرگتردرارتباط با تعمیم پذیری بین کشورها و فرهنگها.

  ما نمی توانیم یقین داشته باشیم که یک یافته از تمام تحقیقات آمریکا و غرب به کشورها دارای فرهنگ های متفاوت از قبیل چین و هند قابل تعمیمباشد.سر انجام اینکه حتی اگر ما فقط بخواهیم که یک شغل معین در سازمانی واحد را تعمیم دهیم شاید شرایط مطالعه فقط برای محیطی که مطالعه در آن رخ داده است قابل کاربرد باشد شاید یک مطالعه در بعضی چیزها با یک برنامه وقتی که به صورت همه جانبه در یک سازمان به کار گرفته شده متفاوت باشد.

  -کارآموزان و مربیان می توانند از دانستن اینکه آنها در یک مطالعه تحقیقی نقش ایفا میکنند متاثر شوند همانند مطالعه هاثورن که درآخر فصل یک بحث شد. این دانستن می تواند مربیان را بر انگیزد که وظیفه آموزشی خود را در راه تاثیر گزار تری از آنچه که می توانستند انجام دهند اگر آموزش برای اهداف دیگری بود بکار بگیرند. به این صورت یک برنامه آموزشی شاید در فاز تحقیق به خوبی کارا باشد اما نه در فاز اعمال و بکارگیری پروژه آموزشیپیشرفت یاتوسعه.

  کنترل

  هر مطالعه ای توضیحات ممکن بسیاری برای حصول نتایج را بیان می کند. کنترل روشی را پیشنهاد می کند که به محققان اجازه می دهد که برای رد کردن توضیحات معنی برای نتایج متفاوت با فرضیه ها آنها آزمون هایی را بکار گیرند. برای مثال: شاید ما بخواهیم بفهمیم آیا حقوق بر میزان

  علاقه شغلی تاثیر گذار است یا نه؟ ما می توانستیم تعدادی از کارکنان شرکت های متفاوت را به کار بگیریم و از آنها به پرسیم که میزان درآمد آنها و میزان علاقه شغلی آنها چه قدر است. ممکن بود که ما می فهمیدیم که حقوق بیشتر موجب علاقه شغلی زیادتر است. به هر حال با ترتیب دادن این طراحی متغیرهای کنترل نشده ای زیادی وجود دارند که ممکن بود علت واقعی علاقه شغلی باشند. برای مثال: شاید مردم حقوق بالا در مشاغل متفاوتی از مردم کم حقوق هستند.اگر تمامی مردم حقوق بالا ورزشکار حرفه ای باشند و مردم کم درآمد کارمندان فروش در این حالت این نتیجه گیری که در آمد عامل علاقه است مشکل خواهد بود. زیرا نوع شغل کنترل نشده بود. این یک توضیح ممکن دیگر برای نتایج است.

  -کنترل با شماری از روش ها قابل دست رسی است.

  بیشترین قسمت هم شامل ثابت گیری هم شامل طبقات متنوع به صورت منظم از یک یا چند متغیر است.

  -در مثال: سطح درآمد ما ممکن است کهنوع شغل را ثابت بگیریم که با محدود کردن مردم فقط در یک سطح شغلی همراه است.اگر افرادتحت مطالعه همگی در یک شغل مشابه و همسان باشند نوع شغل نمی تواند در نتایج نقش داشته باشد.زیرا این شغل کنترل شده بود .همچنین ما می توانیم شغل را از طریق روش متغیر منظم کنترل کنیم. افراد مورد مطالعه می توانند از میان کسانی که در آمد برابر دارند اما در مشاغل مختلف هستند اتخاب شوند. برای مثال: یک مطالعه ممکن است به گروه های مختلفی از هنرمندان و ورزشکاران محدود باشد که دارای درآمد ثابت و یکسانی هستند.

  -کنترل در آزمایش ها می تواند با بهره گیری از گروه کنترل حاصل شود. یک گروه کنترل مجموعه ای از افراد است که حالت و دستکاری متفاوتی از گروه آزمودنی دریافت می کنند. در تعیین اثر بخشی برنامه آموزشی گروهی که آموزش را دریافت نکرده نسبت به گروهی که آموزش دیده است گروه کنترل نامیده می شود. گاهی اوقات گروه کنترل می تواند تحت اعمال متغیرهای ویژه مورد نظر کنترل واقعشود. برای مثال: در مطالعه آموزش ممکن است که آموزش اثر معنی دار و مهمی نداشته باشد. یا دارای اثر هاثورن باشد. یک فرد که میداند تحت آموزش است شاید عملکرد خود را به این جهت بهبود بخشد ک به جای بهبود مهارت تلاش خود را افزوده باشد. این مهم است که بدانیم که چه هنگام این اتفاقات می افتد زیرا اگر این تاثیری را در بر نداشته باشد دیگر نیازی به این نیست که یک شخص تحت آموزش وقت گیر و پر هزینه قرار گیرد گروه کنترل می تواند یک آموزش دروغین و غیر واقعی را برای کنترل وقوع اثر هاثرون دریافت کند. اگر عملکرد کسانی که به آنها گفته شده که آموزش دیده اند اما آموزش واقعی خیلی کمی را دریافت کرده باشند به خوبی گروه آموزش دیده باشد محقق خواهد دانست که آموزش نتایج مورد نظر خود را بدست نیاورده است. آزمایش های آزمایشگاهی در روانشناسی ص/س بکار گرفته می شوند. زیرا آنها یک کنترل بسیار قوی بر روی متغیر های بسیاری ایجاد می کنند که ممکن است بر روی نتایج اثر داشته باشند.

  اگر چه آنها ممکن است فقدان تعمیم پذیری مطالعه میدانی را داشته باشند یک محقق ممکن است این گرایش بیشتر کنترل شده را انتخاب کند.

  شروع شدن یک تحقیق با موضوع های جدید در آزمایشگاه یک امر رایج است. بنابراین یک محقق آیا تحت شرایط کنترل شده شدید یک فرضیه تایید میشود. اگراین موضوع اتفاق بیفتد می توان مطالعات میدانی را برای مطمئن شدن از تعمیم یابی نتایج به شرایط غایی در سازمان پیگیری کرد.

  گماردن تصادفی و انتخاب تصادفی

  تصادف فرایندهایی را پیشنهاد میدهد که تاثیرات سیستماتک را بر روی چگونگی تلقی شدن آزمودنی ها بر طرف کرده

  -کلمه تصادفی به دو شیوه در تحقیق استفاده شده است:گماردن تصادفی و انتخاب تصادفی.

  گماردن انتخابی: هنگامی اتفاق می افتد که افراد به حالت های گوناگون رفتاری یا طبقات یک متغیر مستقل در یک روش غیر نظام مند تقسیم شده اند.و به این معنی است که هر فردی در مطالعه ای یک شانس برای تخصیص یابی به هر حالتی برخوردار است. در مطالعه آموزش هر کارکنی که شرکت کرده یک شانس برابر برای گمارده شدن در گروه آموزشی و چه در گروه کنترل را دارد. فرایند تعیین شدن یا تصادفی یک معنی برای کنترل کردن متغیرهای فردی است که در مطالعه تاثیر گزار نیستند این اشاره شده است که به صورت متوسط افرادی که در هر دو گروه هستند در ویژگی هایشان کم و بیش هم ارز و متعادل می شوند. برای مثال: آنها تقریبا باید در موارد سن و سال توانی انگیزه و دوره تصدیشان مشابه باشند.

  -گزینش تصافی:به معنی گزینش افراد پژوهش به وسیله روش غیر نظام مند که به افراد این امکان را می دهد که شانسی برابر برای شرکت در پژوهش داشته باشند. اگر محقق قصد استخراج دقیق نتایج را در رابطه با تمام گروه مورد نظر داشته باشد.گزینش تصادفی مهم است. اگر هدف مطالعه پی بردن به اینکه کارکنان یک سازمان معین چه اساسی درباره شغل های خودشان دارند باشد و مطالعه تمامی افراد سازمان شدنی نباشد. این بسیار مهم است که مطمئن باشیم که گروه انتخابی یک نمونه تصادفی است. از جهت دیگر: مطالعه خطرپذیری بر روی کارکنان که اساس مشابهی درباره شغلشان ندارند که البته اکثریت کارکرد کارکنان به همین گونه است را هدایت می کند. بررسی کردن سطحی از یک سازمان بزرگ و فقط خواستن نظر و دیدگاه مدیران برجسته این یک عقیده خوب نخواهد بود.

  احتمالا اساس آن ها منعکس کننده و تجسمی از کارکنان آن ها در سطوح پایین نیست.

  -تخصیص اتفاقی به صورت یک معنی کنترل

  یعنی افراد گروه ها می تواند در متغیرهایی مطالعه نشده اند با یکدیگر هم ارز و متعادل باشند استفاده شده است.

  این یک معنی قدرتمند از کنترل مورد استفاده در مطالعات آزمایشگاهیهمانند مثال مطالعه آموزش است.

  گزینش اتفاقی تعمیم پذیری را به وسیله انتخاب کردن نمونه افرادی که بیان گر افراد جامعه مورد نظر هستند بیشتر می کند. شاید گزینش تصادفی به معنی انتخاب کردن یک نمونه از تمام کارکنان یک سازمان معین یا از تمام افرادی که در یک کشور کار می کنند باشد.

  اشتباه کردن متغیرها

  هنگامی به وجود می آید که دو یا چند متغیر از طریق راه هایی با هم به صورت پنهانی رابطه داشته باشند که نتایج را از یکی از آنها استخراج کرد. برای مثال: سن و سال ممکن است با دوره تصدی اشتباه شود.( چه مدت مردم متصدی شغل خود هستند). زیرا یک فرد بدون صرف عمر خودنمی تواند در شغلشمدت زیادی مانده باشد. یک فرد 25 ساله نمی توان 20سال در یک کار اشتغال داشته باشد. اگر ما یافته بودیم که سن و سال با عملکرد شغلی مربوط شده بود ما نمی توانیم مطمئن باشیم که این دوره تصدی شغلی نبوده است که متغیر مهم بوده است.ممکن که سن و سال فقط از این جهت که یک کارمند مسن تردوره تصدی بیشتری دارد با عملکرد شغلی مرتبط شود. در کارهای فروش کارمزدی و کمیسیونی.درآمد بوسیله عملکرد شغلی تعین شده است. کارکنانی که محصولات بیشتری بفروشند درآمد بیشتری دارند این وضعیت موجب درآمد و عملکرد میشود. اگر ما بخواهیم که هر دو متغیر مورد نظر را رابطه دهیم ما به راحتی نمی توانیم بفهیم کهکدام یک دلیل خشنودی شغلی است. اغلب اوقات روش کنترل را می توان در زمینه متغیر های غیرمغشوش بکار برد. برای مثال: ما ممکن است اتصال سنی-عملکردی را فقط در یک نمونه از افراد تازه مورد بررسی قرار دهیم.کنترل به وسیله محدود کردن مطالعه به آن افراد به همراه رفتار شغلی تقریبا مشابه یک علاج موثر را خواهد داشت. شاید ما اتصال خوشنودی-عملکردی را به وسیله محدود کردن مطالعه به کارکنانی که در سیستمهای مشاغل کارمزدی و دیگر کارهای درآمد برای عملکرد نیستند مورد مطالعه قرار میدهیم.

  -روش های آماری همچنین میتوانند در زمینه کنترل برای اغتشاش متغیر ها بکار بروند. گرچه توضیح آن ها درتعقیب میدان و زمین

 10. #9


  Mina آواتار ها


  رشته کارشناسی
  دیگر
  محل سکونت
  بوشهر
  پوینت
  1,274
  ارسال تشكر
  80
  تشكر شده 245 بار در 171 پست

  RE: روش تحقیق در روانشناسی و علوم تربیتی


  پژوهشهای روانشناسی بامطالعات همبستگی

  هدف از مطالعات همبستگی
  مطالعات همبستگی برای یافتن ارتباط بین متغیرها انجام میشود. یک مطالعه همبستگی سه نتیجه محتمل میتواند داشته باشد: همبستگی مثبت، همبستگی منفی و نبود همبستگی. ضریب همبستگی معیاری برای شدّت و ضعف همبستگی و از 1- تا 1+ متغیر است.

  همبستگی مثبت: هر دو متغیر در یک زمان کاهش یا افزایش مییابند. ضریب همبستگی نزدیک به 1+ نشانگر یک همبستگی مثبت قوی است.
  همبستگی منفی: نشان میدهد که با افزایش مقدار یک متغیر، دیگری کاهش مییابد (و برعکس). ضریب همبستگی نزدیک به 1- نشانگر یک همبستگی منفی قوی است.
  نبود همبستگی: نشانگر این است که ارتباطی بین دو متغیر وجود ندارد. ضریب همبستگی صفر نشانگر نبود همبستگی است.
  محدودیتهای مطالعات همبستگی
  هر چند مطالعات همبستگی میتواند وجود ارتباط بین دو متغیر را نشان دهد، امّا نمیتواند ثابت کند که یک متغیر باعث تغییر در متغیر دیگر میشود. به عبارت دیگر، همبستگی معادل رابطه علت و معلولی نیست. برای مثال، یک مطالعه همبستگی ممکن است نشان دهد که بین موفقیت تحصیلی و اعتماد به نفس ارتباط وجود دارد. امّا نمیتواند نشان دهد که موفقیت تحصیلی، اعتماد به نفس را کاهش یا افزایش میدهد. متغیرهای دیگری نظیر ارتباطات اجتماعی، توانائیهای شناختی، شخصیت، وضعیت اقتصادی- اجتماعی و بسیاری از عوامل دیگر هم نقش دارند.

  انواع مطالعات همبستگی

  1- مشاهده طبیعی
  مشاهده طبیعی مستلزم مشاهده و ثبت متغیرهای مورد نظر در محیط طبیعی و بدون مداخله یا دستکاری آزمونگر است.

  مزایای مشاهده طبیعی :

  به آزمونگر فرصت میدهد که متغیرهای مورد نظر را در وضعیت طبیعی بنگرد.
  میتواند ایدههای جدیدی برای پژوهشهای بعدی فراهم سازد.
  ممکن است در صورتی که تجربه آزمایشگاهی امکانپذیر نباشد، تنها گزینه باشد.
  معایب مشاهده طبیعی :

  ممکن است زمانگیر و پرهزینه باشد.
  کنترل علمی متغیرها را مجاز نمیدارد.
  آزمونگر نمیتواند متغیرهای نامربوط و اضافی را کنترل کند.
  ممکن است موضوع مورد مطالعه از حضور آزمونگر آگاه گردد و به شیوه متفاوتی عمل کند.
  2- روش ارزیابی
  ارزیابی و پرسشنامه یکی از متداولترین روشهای مورد استفاده در پژوهشهای روانشناختی است. در این روش، یک نمونه تصادفی از شرکتکنندگان انتخاب میشود که با توجه به متغیرهای مورد نظر، مورد ارزیابی یا آزمون قرار میگیرند و یا به تکمیل پرسشنامه میپردازند. انتخاب نمونه تصادفی، بخش اساسی در این روش است و امکان تعمیم دادن نتایج ارزیابی را فراهم میسازد.

  مزایای روش ارزیابی :

  سریع، ارزان و آسان است. پژوهشگران میتوانند به جمعآوری مقدار زیادی از دادهها در زمان نسبتاً کوتاهی بپردازند.
  انعطافپذیرتر از سایر روشهاست.
  معایب روش ارزیابی :

  میتواند تحت تاثیر نمونه انتخابی نامناسب یاپرسشهای ضعیف قرار گیرد.
  شرکتکنندگان میتوانند نتیجه ارزیابی را تحت تاثیر قرار دهند. برخی از آنها سعی میکنند موافق میل پژوهشگر عمل کنند، برای بهتر نشان دادن خود دروغ میگویند و یا ممکن است حافظه ضعیفی داشته باشند.
  3- پژوهش آرشیوی
  پژوهش آرشیوی از طریق تحلیل مطالعات صورت گرفته توسط پژوهشگران دیگر و یا بررسی پروندههای بیماران سابق انجام میگیرد. برای مثال، پژوهشگران به تازگی پروندههای سربازانی که در جنگهای داخلی آمریکاشرکت داشتند را بررسی کردند تا اطلاعات بیشتری درباره اختلال استرس پس از سانحه ( PTSD ) به دست آورند.

  مزایای پژوهش آرشیوی :

  آزمونگر نمیتواند باعث تغییر در رفتار شرکتکنندگان گردد.
  حجم زیاد دادهها باعث نگاه جامعتری به روندها، ارتباطات و نتایج میشود.
  غالباً کم هزینهتر از سایر روشهای مطالعه است. معمولاً دسترسی به پروندهها و دادهها برای پژوهشگران رایگان است.
  معایب پژوهش آرشیوی :

  پژوهشگر کنترلی بر نحوه و چگونگی جمعآوری دادهها ندارد.
  ممکن است دادههای مهم از پروندهها جا افتاده باشد.
  پژوهشهای قبلی ممکن است از اطمینان پذیری بالایی برخوردار نباشد.

User Tag List

کلمات کلیدی این موضوع

Bookmarks

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
بازی free games