Liansharj

تابلو اعلانات بستن این دسته بندی

:: طراحی محوطه و فضای سبز با نرم افزار Deluxe :: برای مشاهده آموزش اینجا کلیک کنید.

:: آموزش اتوکد ۲۰۱۲ مقدماتی - سطح دو :: برای مشاهده آموزش اینجا کلیک کنید.

:: طرح تقویت واژگان انگلیسی یا 504 واژه ضروری :: برای شرکت در طرح تقویت واژگان انگلیسی با استفاده از 504 واژه ضروری اینجا کلیک کنید.

:: آموزشگاه CEH :: آموزش و پیشرفت گروهی مدرک CEH (هک قانونمند) . برای شرکت در این طرح اینجا کلیک کنید.

:: Steganography Challenges (Number 8) :: برای شرکت در مسابقه استگانوگرافی اینجا کلیک کنید.

پیپرز
تبلیغات شما در این مکان

نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4

موضوع: 9 - رسم Polyline - رسم چند ضلعی منتظم با دستور Polygon

مـ ـحـ ـمـ ـد

MaMaD agho آواتار ها

رشته کارشناسی
    مهندسی عمران
    پوینت
    5,240
    نوشته های وبلاگ
    15
    ارسال تشكر
    17,594
    تشكر شده 4,814 بار در 1,028 پست

9 - رسم Polyline - رسم چند ضلعی منتظم با دستور Polygon

درود بیکران بر تمامی ایرانیان پاک سرشت و نیک آئین

به این میگن یه شروع تاثیرگذار
    امیدوارم حالتون خوب باشه و لبتون خندون...
    آهای اونایی که دارید اتوکد یاد میگیرید ! به گوش باشید ! که شما یک قدم جلوتر از اونایی هستید که اتوکد بلد نیستند...! به جان خودم
    خب دیگه بامزه بازی بسه

بریم سراغ درس...
    درس امروزمونم 2 قسمت داره که طی این جلسه با 2 تا دستور کاربردی دیگه هم آشنا میشیم...

دستور اولی که میخوام بهتون یاد بدم دستور Polyline هست.
    Polyline رو میشه چند خطی ترجمه کرد. پس از همینجا معلومه که باید یه چیزی شبیه Line باشه !
    دستور PolyLine با زدن PL و Enter اجرا میشه.
    در Ribbon هم در سربرگ Home و در گروه Draw در کنار دستور Line قابل مشاهده هست.
    با اجرای دستور، این نوشته در خط فرمان ظاهر میشه :

[تنها کاربران قادر به مشاهده لینک ها هستند]

که از شما میخواد نقطه ی اول برای کشیدن Polyline رو مشخص کنید.
    وقتی نقطه ی اول رو مشخص کردید با این نوشته مواجه میشید :

که میخواد نقطه ی بعد رو مشخص کنید یا... ( بقیشو بعدا بررسی میکنیم ! )
    حالا ما یه نقطه ی دیگه هم مشخص میکنیم و همینطور اتوکد از ما نقاط بعدی رو میخواد.
    حالا فرض کنید من با این دستور یک مستطیل کشیدم.
    یه مستطیل دیگه هم عین همین با دستور Line میکشم.
    فرق این 2 دستور رو در این شکل ببینید :

این شکل در واقع میگه که وقتی با دستور Line شکلی کشیدیم هر کدوم از خطهای اون شکل، یه شیء جداگانه ( یک پاره خط ) حساب میشند ولی اگه با دستور Polyline شکلی کشیدیم کل اون شکل رو یه شیء یکپارچه حساب میکنه. ( چون وقتی ماوس رو روی شکلی که با دستور Line کشیده بودیم بردیم فقط همون یه تیکه خط رو انتخاب کرد اما وقتی ماوس رو روی شکلی بردیم که با دستور Polyline کشیده بودیم کل شکل رو برامون انتخاب کرد. )

خب حالا حالت های دیگه ی کشیدن Polylineرو بررسی میکنیم. دوباره به این شکل از خط فرمان نگاه کنید :

ما به جای انتخاب نقطه ی بعدی، چند گزینه ی دیگه هم داریم که همشونو براتون توضیح میدم :
    Arc : برای کشیدن Polyline به صورت کمان به کار برده میشه. با زدن حرف a این رو میبینید :

در این قسمت یا میتونید نقطه ی انتهایی کمان رو مشخص کنید یا از گزینه های دیگه ی اون استفاده کنید :
    - Angle : زاویه ی کمان رو مشخص میکنید و پس از اون هم به 3 روش ( endpoint - CEnter - Radius ) میتونید کمان رو کامل کنید.
    - CEnter : نقطه ی مرکز کمان رو انتخاب میکنید و در ادامه هم با استفاده از روش هایی که در جلسه ی قبل برای کشیدن کمان آموختیم کمان رو میکشید.
    - Direction : با این گزینه، راستای خط مماس بر کمان در نقطه ی شروع آن را مشخص میکنید و پس از آن هم، نقطه ی پایانی کمان رو انتخاب میکنید تا کمان کامل شود.
    - Halfwidth : گزینه ای جالب و جدید که تا حالا باهاش برخورد نداشتیم ! با استفاده از این گزینه میتونید برای کمانی که میکشید، ضخامت (پهنا) تعریف کنید. این شکل گویای همه چیز هست :

در ابتدا اتوکد از شما نیم-پهنای شروع کمان (starting half-width) رو میخواد و پس از اون نیم-پهنای انتهای کمان (ending half-width) !
    نیم-پهنا یعنی اینکه این عددی که شما به اتوکد میدید در واقع نصف ضخامتی هست که اتوکد براتون میکشه ! مثلا اگه من ضخامت انتهای کمان رو داده باشم 4 اتوکد باید ضخامت انتهایی رو 8 در نظر بگیره. چون منظور من از 4 ، نصف ضخامت ( یعنی Halfwidth ) بوده !
    - Line : با زدن این دستور، Polylineتون از حالت کمان خارج میشه و دوباره به حالت خط برمیگرده.
    - Radius : با این گزینه میتونید شعاع کمان رو مشخص کنید و پس از اون به 2 روش ( endpoint - Angle ) کشیدن کمان رو کامل کنید.
    - Second pt : با انتخاب این گزینه، نقطه ی دوم و سپس نقطه ی نهایی کمان رو مشخص می کنید. ( در واقع کمان رو به روش 3 نقطه میکشید. )
    - Undo : کاملا واضحه و قبلا هم توضیح دادم. بازگشت به یک مرحله عقب تر...
    - Width : این دقیقا مثل Halfwidth هست فقط با این تفاوت که عددی که شما برای ضخامت وارد میکنید، همون عدد برای ضخامت در نظر گرفته میشه نه نصفش !

اگر قسمتی از شکل رو کشیدید گزینه ای جدید هم به گزینه های بالا اضافه میشه به اسم...
    - CLose : این مورد رو هم قبلا توضیح دادم و دقیقا به همون صورته. شکل شما رو میبنده. اتصال نقطه ی پایانی به نقطه ی آغازی...
    تنها تفاوتش اینه که اینجا به جای حرف C باید بزنید CL. دلیلشم وجود گزینه ی CEnter هست. برای اینکه با هم قاطی نشند از هرکدوم باید 2 حرف رو تایپ کنید.

اینایی که توضیح دادم مربوط به Arc بود. حالا برگردیم به خط فرمان قبل از این که Arc رو انتخاب کنیم :

گزینه های بعدی اینا هستن :
    Halfwidth : دقیقا همونکه توی Arc توضیح دادم با این تفاوت که یک خط راست رو با ضخامت میکشه نه یک کمان رو ! مثلا این یه نمونه طرحی هست که من زدم :

Length : با این دستور میتونید طول خط مورد نظرتون رو مشخص کنید. اتوکد این خط رو در راستای آخرین خطی که کشیدید رسم میکنه. مثلا اگه خط قبلی رو افقی به سمت راست کشیده باشید و در دستور Length ، طول خط رو 5 وارد کنید اتوکد خطی به طول 5 در راستای افق به سمت راست براتون میکشه.
    Undo : همان کاربرد سابق !
    Width : به همون شکلی که در Arc توضیح دادم.

در این قسمت هم اگر قسمتی از شکل رو کشیدید گزینه ی دیگه ای به گزینه های بالا اضافه میشه به نام...
    Close : همون کاربرد رو داره اما همونطور که میبینید فقط حرف C بزرگ نوشته شده. چرا؟ چون گزینه ی دیگه ای نداریم که با حرف C شروع بشه و با این قاطی بشه !

خب... بالاخره تموم شد !
    این از توضیحات دستور Polyline به صورت کامل کامل کامل
    ویرایش توسط raha mehr : 10-22-2012 در ساعت 08:35 PM
    ...آواتارم نشان دهنده ی احساسیست که در لیان پرتال نسبت به خودم دارم...
    : دی

2. 12 كاربر زير به خاطر اين پست سودمند از MaMaD agho عزيز تشكر كرده اند:

3. # ADS

مـ ـحـ ـمـ ـد

MaMaD agho آواتار ها

رشته کارشناسی
    مهندسی عمران
    پوینت
    5,240
    نوشته های وبلاگ
    15
    ارسال تشكر
    17,594

رسم چند ضلعی منتظم با دستور Polygon

حالا وقتشه که بریم سراغ قسمت دوم درس جلسه ی امروز... آشنایی با دستور Polygon
    Polygon به معنی چندضلعی هست و در اتوکد برای شما چندضلعی های منتظم میکشه !
    دستور POLygon با زدن 3 حرف POL اجرا میشه.
    در Ribbon در سربرگ Home در گروه Draw با دستور Rectangle در یک زیرگروه قرار گرفته اند. در کنار دستور Rectangle ( که به شکل یک مستطیل هست ) فلشی قرار گرفته. روی اون فلش کلیک کنید تا دستور Polygon رو ببینید که به شکل یک 5 ضلعی منتظم هست.
    با اجرای دستور، نوشته ی زیر رو در خط فرمان میبینید :

Side به معنی ضلع هست و شما در این قسمت باید تعداد اضلاع چندضلعیتون رو مشخص کنید.
    نکـته ! اگر دقت کنید <4> رو در انتهای خط فرمان میبینید. این یعنی تعداد اضلاع به صورت پیشفرض 4 تا هست و اگه بدون وارد کردن هیچ عددی، Enter رو بزنید، خودش 4 رو برای شما منظور میکنه.
    حالا ما مثلا میزنیم 5 و Enter میکنیم :

در اینجا اتوکد از شما میخواد که مرکز چندضلعیتون رو مشخص کنید یا... ( بقیشو بعدا توضیح میدم )
    من یه نقطه رو انتخاب کردم :

الان 2 روش برای رسم چندضلعی پیش روی شماست :

Inscribed in circle ( محاط در دایره ) : با انتخاب این گزینه، چندضلعی شما در یک دایره محاط میشه. وقتی این گزینه رو انتخاب کردید، اتوکد میگه شعاع دایره ی محیطی خودتون رو وارد کنید :

حالا اگه به شکل خودتون دقت کنید:

میبینید که خطی که برای انتخاب شعاع، از مرکز تا محل قرارگیری ماوستون کشیده شده، به انتهای یکی از گوشه ها وصل شده. این به این دلیله که دایره ای که بر چندضلعی شما محیط میشه از گوشه ها میگذره و ما هم شعاع این دایره رو میخوایم. پس باید از مرکز تا گوشه ها رو اندازه بگیریم !

Circumscribed about circle ( محیط بر دایره ) : با انتخاب این گزینه، چندضلعی شما بر یک دایره محیط میشه. وقتی این گزینه رو انتخاب کردید، اتوکد میگه شعاع دایره ی محاطی خودتون رو وارد کنید :

اما حالا اگه به شکلتون نگاه کنید :

میبینید که خط انتخاب شعاع، به یکی از اضلاع چسبیده. این هم به این دلیل هست که قراره یک دایره در شکل شما محاط بشه پس خطوط مماس بر دایره همان اضلاع چندضلعی هستند. پس شعاع دایره ی محاطی همان فاصله ی مرکز شکل تا یکی از اضلاع می باشد !

این طرح رو ببینید :

باور کنید یا نکنید این 2 دایره دارای شعاع یکسانی هستند ! با این تفاوت که سمت چپی محیط بر 5 ضلعی هست و سمت راستی محاط در 5 ضلعی...

حالا برگردیم به اونجایی که مرکز چند ضلعیمون رو مشخص کردیم. این خط فرمان در اون لحظه بود :

به جای انتخاب مرکز برای چند ضلعی، از حرف E استفاده میکنیم که نماینده ی گزینه ای هست به نام...
    Edge : به معنی لبه و یال می باشد. استفاده از این دستور به این شکل هست که شما اندازه و جهت یک ضلع رو مشخص میکنید و اتوکد خودش بقیه ی اضلاع رو با توجه به اون اندازه و زاویه ای که شما مشخص کردید میکشه. با اجرای این دستور، بنده خدا اتوکد میگه که :

یعنی اولین نقطه ی انتهایی ضلعتون رو مشخص کنید. وقتی مشخص کردید باز میگه که :

یعنی دومین نقطه ی انتهایی ضلع رو هم مشخص کنید.
    حالا که مشخص کردید، کار تمومه و شکلتون حاضر و آمادست ! میخورید یا می برید؟

خب اینم از این...
    فقط یه چیز باقی مونده که توضیح بدم.
    یه 5 ضلعی میکشم و با کلیک کردن روی اون، اونو انتخاب میکنم :

میبینید که وقتی به این صورت در میاد، یک سری نقاط رو با رنگ آبی برای ما مشخص کرده.
    بعضی از این نقاط، گوشه ها هستند و بعضی وسط خطوط...
    حالا با ماوس برید روی یکی از مربع های آبی که در گوشه قرار داره نگهدارید :

به این گوشه ای که گفتم روش نگهدارید میگن Vertex ( به معنی رأس ).
    پس از چند ثانیه، این 3 گزینه برای شما ظاهر میشه :
    Stretch Vertex : از این گزینه برای کشیدن و جابجایی گوشه ها استفاده میشه و میتونید چندضلعیتون رو به یک چندضلعی غیرمنتظم دلخواه تبدیل کنید.
    Add Vertex : همونطور که از اسمش پیداست با این گزینه میتونید یک رأس (گوشه) به چندضلعیتون اضافه کنید.
    Remove Vertex : از این گزینه هم برای پاک کردن رأسی که روش قرار دارید استفاده میشه و یکی از گوشه های چندضلعیتون کم میشه.

یک بار دیگه ماوستون رو روی یک Vertex ببرید ولی این بار روی اون کلیک کنید. خط فرمان رو نگاه کنید :

این در واقع اجرای دستور Stretch هست که با تایپ 3 حرف STR هم قابل اجراست.
    در این دستور میتونید یا نقطه ای برای جابجایی رأس انتخاب کنید یا...
    Base point : نقطه ای رو انتخاب کنید و جابجایی رو نسبت به اون نقطه انجام بدید.
    Copy : اون رأس رو در جایی دیگر کپی کنید. در واقع جابجایی ای هست که رأس اصلی حفظ میشه.
    Undo : چیزی لازم نیست بگم..........
    eXit : خروج از دستور Stretch !

حالا این بار ماوس رو روی یکی از مستطیل های آبیِ وسط خطوط نگهدارید :

این بار این 3 گزینه ظاهر میشه :
    Stretch : این گزینه برای کشیدن و جابجایی اضلاع به کار برده میشه.
    Add Vertex : همونطور که گفتم یک رأس به چند ضلعیتون اضافه میکنه و در اینجا وسط همین ضلع رو به یک گوشه تبدیل میکنه.
    Convert to Arc : ضلع شما رو به یک کمان تبدیل میکنه. یعنی خط صافی که دو رأس رو به هم وصل کرده خمیده میشه !
    نکـته ! پس از اینکه خط رو تبدیل به کمان کردید، میتونید با قرارگیری روی گوشه ی کمان و انتخاب گزینه ی Convert to Line دوباره اون رو به حالت قبل ( یعنی ضلعی با خط صاف ) برگردونید.

دقت کنید ! این منوها و گزینه ها بر روی تمام اشیاء ترسیمی در اتوکد وجود دارند و فقط مخصوص این قسمت نیستند.

اوففف... بالاخره تموم شد !
    فکر کنم طولانی ترین درسمون تا اینجا بود... سنگین ترین مطلبی هم بود که تا حالا نوشته بودم
    واسه همینم دوباره یه چند روز OFF
    ایام به کام...

جلسه ی آینده : چهارشنبه 16 شهریور 90
    ویرایش توسط raha mehr : 10-22-2012 در ساعت 08:47 PM

5. 11 كاربر زير به خاطر اين پست سودمند از MaMaD agho عزيز تشكر كرده اند:

payam.mec آواتار ها

رشته کارشناسی
    مهندسی مکانیک
    پوینت
    4
    ارسال تشكر
    0
    تشكر شده 7 بار در 2 پست
    ای بابا!اینجا شروع کردین!من فکر کردم همونجاست! کلی عقبم! سعی میکنم برسونم خودمو..

7. 3 كاربر زير به خاطر اين پست سودمند از payam.mec عزيز تشكر كرده اند:

مـ ـحـ ـمـ ـد

MaMaD agho آواتار ها

رشته کارشناسی
    مهندسی عمران
    پوینت
    5,240
    نوشته های وبلاگ
    15
    ارسال تشكر
    17,594
    نقل قول نوشته اصلی توسط payam.mec نمایش پست ها
    ای بابا!اینجا شروع کردین!من فکر کردم همونجاست! کلی عقبم! سعی میکنم برسونم خودمو..
    نگران نباشید. سرعت کار رو یه کم پایین آوردم.
    میتونید آموزش هایی که تا الان قرار داده شده رو در انجمن زیر ببینید :

9. 3 كاربر زير به خاطر اين پست سودمند از MaMaD agho عزيز تشكر كرده اند:

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)